instagram izlenme hilesi
Genel

Cmk Avukatı Aylık Ne Kadar Kazanır?

Takipçi Satın Al

Cmk Avukatı Aylık Ne Kadar Kazanır? Kazanç kısmına geçmeden önce cmk avukatlığı nedir diye araştırmak gerekir. Ceza Muhakemeleri Kanunu’na göre şüpheli ya da sanığın ceza muhakemesinde savunmasını yapan avukat cmk avukatı olarak isimlendirilir. Duruşmalarda ismi vekil yerine müdafi olarak geçen avukat ceza hukukunu ilgilendiren olaylar ile alakalı destek verir.

Eğer sanık ya da şüpheli hakkında alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren bir suç sebebiyle kovuşturma ya da soruşturma yapılıyorsa veya bu kişi kendisini savunamayacak derecede malul, çocuk ya da dilsiz ise barodan bir müdafi görevlendirmesi istenebilir. Cmk avukat talebi ile görevlendirilecek müdafiye ödenecek olan ücret yargılama giderlerinden sayılır ve mahkumiyet halinde kendisinden tahsil edilir. Avukatın zorunlu durumlarda verilebilmesi için suçtan zarar görenin ya da mağdurun vekilinin bulunmaması şartı vardır.Cmk Avukatlığı

Ceza davaları sırasında ceza sanıkları her zaman bir cmk avukatlığı hakkına sahiptir. Devlet tarafından atanan avukatlar ceza hukuki işlemleri sırasında ceza davasını temsil ederler. Davalıya yasal tavsiye vermek, her vakanın belirli gerçeklerini analiz etmek, formüle edilen kanuni savunma teorilerini kullanarak mahkeme huzurunda savunma davasını tartışmak cmk avukatının dikkat etmesi gerekenler ve görevleri arasında yer alır. Ceza sanıklarına devlet tarafından avukat verilmesinin nedeni adil olmayı sağlamak ve davalının kendilerini ve haklarını savunan profesyonel bir savunucuya ihtiyacının olmasıdır. Bu sayede yargılama daha adaletli şekilde ilerler.

Cmk Ne Demek?

Ceza Muhakemesi Kanunu yani cmk ne demek diye araştırıldığında 2004 yılında kabul edildiği ve 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe girdiği görülecektir. Bu kanun ülkemizde ceza muhakemesinin nasıl yapılacağını, korumaya ilişkin tedbirleri, yargı sürecine katılan kişilerin hak, yetki ve yükümlülüklerini, mahkeme kararlarına karşı denetim yollarını kovuşturma ve soruşturma evrelerinde belirleyen kurallar bütünüdür. Geniş kapsamlı olan cmk kapsamında avukat atanabilmesi için kişinin istemine bakılmaz. Eğer gerekli koşulları taşıyorsa kendisine baro tarafından müdafi tayin edilir. Avukat için ödenecek olan ücret cmk tarife üzerinden belirlenir. Her yıl için açıklanan tarife mevcut olup ücretlendirme bu tarifeye uygun olacak şekilde yapılır.

Cmk Ücret Tarifesi

Güncel cmk ücret tarifesi her yıl Aralık ayında Adalet ve Maliye Bakanlıklarının kararı ile Türkiye Barolar Birliğinin görüşü alınarak açıklanır. Alınan karar 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girer. Resmi gazetede yayımlanan tarife Adalet Bakanlığı kapsamında uygulamaya alınır. Güncel tarifeye göre asliye ceza mahkemelerinde katma değer vergisi dahil 856 Türk lirası, ağır cezalarda işler için katma değer vergisi dahil 1536 Türk lirası ve seri yargılama usulünde ise katma değer vergisi dahil 358 Türk lirası ödeme yapılır. Cmk ücretleri geniş kapsamlı açıklanmakta olup mevcut tarifede takip edilen davalar, çocuk mahkemeleri, yargıtayda görülen duruşmalı davalar, bölge adliye mahkemelerinde görülen duruşmalı davalar ve soruşturma evresinde takip edilen işler gibi seçenekler vardır.

Cmk Avukatı Aylık Ne Kadar Ücret Kazanır?

Genellikle cmk avukatı ne kadar kazanıyor sorusunun yanıtı sıklıkla merak konusu olur. Bu kazanç hesaplanırken birden fazla kalem dikkate alınır. Hazırlık, seri muhakeme, asliye ceza mahkemesi ve ağır ceza mahkemesi hesap kalemleri arasındadır. Brüt ücret tutarına katma değer vergisi de ilave edilir. Ödenecek net tutara ulaşılırken %20 oranında gelir vergisi stopajı yapılır. Tüm kalemler dikkate alındıktan sonra ceza muhakemesi avukatına ödenecek olan net ücret ortaya çıkar. Bu ücret hesaplamalarına gece tarifesi de etki eder. Gündüz tarifesi sabah sekiz ile akşam sekiz arasındadır. Gece tarifesi ise akşam sekiz ile başlayıp ertesi gün sabah saat sekize kadardır. Bu iki tarife için ödenecek olan tutar farklılık gösterebilir.

Cmk Tarifesi

Güncel rakamlara göre cmk tarifesi bakanlık tarafından açıklanır. Ceza muhakemesi kanunu gereğince yapılan hukuki yardımlara yönelik işlemlerde ödemeler kalemlere göre değişir. Asliye ceza mahkemeleri, çocuk mahkemeleri, kanun yolları mahkemeleri olmak üzere farklı kategorilerde ücret tarifesi açıklanır. Her bir tarife kendi içerisinde alt kalemlere ayrılmakta olup her biri için alınacak ücret yıllara göre belirlenir. 1 Ocak günü itibariyle geçerli olan yeni fiyatlar yıl boyunca uygulanır. Hesaplama yapılırken farklı birimlerin görüşleri alınır ve ortaya uygulanabilir düzeyde net ücretler çıkar.

Cmk Avukatı Aylık Ne Kadar Kazanır? tarzı konular ilginizi çektiyse bize yorumlar kısmından bu tarz konuların daha fazla gelmesi için önerilerde bulunabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular?


Telefonum Açık Olduğu Halde Arayanlar Ulaşamıyor
Kartınızın Statüsü İşlem İçin Uygun Değildir Ne Demek?
Bir Birada Kaç Promil Alkol Var?

5/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu