instagram izlenme hilesi
Genel

Dikiş Alındıktan Sonra Yara Açıldı

Takipçi Satın Al

Dikiş Alındıktan Sonra Yara Açıldı Ne Yapmalıyım? Yara bakımı ve iyileşmesi ekstra önem verilmesi gereken bir konudur. Çeşitli sebeplerle oluşan yaralara zamanında müdahale edilmesi gerekir. Buna karşın bazı kişilerde dikiş alındıktan sonra yara açıldı şeklinde şikayetler görülebilir. Bu durumun başlıca sebeplerinden biri dikişlerin gereğinden erken alınmasıdır. Normalden önce alınan dikişler yaranın daha kötü hale gelmesine ve daha çok iz bırakmasına yol açabilir. Bu durumu önlemek için dikişlerin atılması ve alınması mutlaka zamanında olmalıdır. Eğer dikişte kullanılan malzemeler emilebilir özellikte ise bunların alınmasına gerek yoktur. Aksi halde vücuttan çıkarılmalıdır. Dikişlerin ne kadar sürede çıkarılacağı hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Örneğin hastada diyabet sorunu varsa dikişin alınması için beklenmesi gereken süre tahmin edilenden daha uzun olabilir.Dikiş Alındıktan Sonra Yara Ne Zaman İyileşir?

Vücudun farklı bölgelerinde olan yaraların durumu yaranın olduğu yere göre değişir. Dikiş alındıktan sonra yara ne zaman iyileşir diye bakıldığında sürenin yaranın yerine göre değiştiği görülecektir. Yüz bölgesinde olan yaraların iyileşme süresi 5 ile 7 gün arasındadır. Kafa derisindeki yaraların kaynama süresi 10 gün, bacak bölgesinde olan yaraların iyileşme ve kaynama süresi ise 20 gün olarak ifade edilir. Dikişler alındıktan sonra yara bölgesinin temiz tutulması gerekir. Bu sayede iyileşme süresi daha hızlı olacaktır. Yara temizlendikten sonra üzeri temiz bir bandaj ile kapatılabilir.

Ameliyat Sonrası Dikiş Açılması

Ameliyat sonrasında dikişlerin ve yaranın durumu takibe alınır. Eğer yara enfeksiyon kaparsa yapılan ameliyat da tehlikeye girecektir. Dikişler atıldıktan sonra doktor hastalara ne sıklıkta ve nasıl pansuman yapılacağı, pansumana ne zaman son verileceği gibi bilgiler verir. Yaranın temizliği bu bilgilere uyularak yapılmalıdır. Aksi halde ameliyat sonrası dikiş açılması kaçınılmaz olacaktır.

Ameliyat olduktan sonra ilk haftada yara yerinde renk değişiklikleri, kızarıklık, ödem ve ağrı görülüyorsa bu durumda panik yapılmamalıdır. Bunların görülmesi normal kabul edilir. Eğer yaranın üzerinde akıntı, ısı artışı, ağrı, siyaha dönük renk değişmeleri, dikişlerin gevşemesi ve yer değiştirmesi gibi belirtiler varsa vakit kaybedilmeden cerrahi işlemi yapan hekime başvurulmalıdır.

Dikiş Alındıktan Sonra Yara Açıldı 2

Ameliyattan Sonra Dikiş Açılması Ve Bakımı

Ameliyat yapıldıktan sonra dikişlerin ne zaman alınacağına hekim karar verir. Bu süre içerisinde yaranın bakımı eksiksiz olarak yapılmalıdır. Aksi halde ameliyattan sonra dikiş açılması durumu olacaktır. Bu da yarayı daha riskli hale getirir. Dikişlerin belirtilen zamanda alınması iyileşme açısından ekstra önemlidir.

Yara bölgesine baskı uygulanması sonucunda bazen yaralar tekrar açılabilir. Bu durumda doktor yaranın tekrar dikilmesine karar verebilir. Ancak dikiş açıldıktan sonra aynı bölgenin tekrar dikiş tutması ilk sefere göre biraz daha zor olabilir. Yaranın durumuna göre doğal yollarla kendi kendine kapanması da beklenebilir. Süreç mutlaka hekim takibinde olmalıdır.

Dikiş Atılan Yara Kaç Günde İyileşir?

Genellikle ameliyat dikişleri ortalama on gün içerisinde iyileşme gösterir. Ancak bunun için bu süre içesinde herhangi bir komplikasyon olmaması gerekir. Yaranın hangi bölgede olduğu ve ne şekilde bakımının yapıldığı iyileşme süresinin değişmesinde etkilidir. Dikiş atılan yara kaç günde iyileşir diye araştırıldığında sürenin vücuttan vücuda değişkenlik gösterdiği görülecektir.

Ameliyat esnasında yara ne kadar büyük ise atılacak dikiş de o kadar fazla olacaktır. Eğer bu dikişler eriyebilen ipler ile atılmışsa alınmasına gerek olmayacaktır. Alınması gereken ipler varsa bunların alınma zamanının geldiği yaranın etrafındaki kızarıklıklardan anlaşılabilir. İyileşen yaraların çevresinde iyileşme belirtisi olarak kırmızı ve siyah belirtiler ortaya çıkar.

Dikişler Alındıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Ameliyat sonrasında dikişlerin atılması, bakılması ve alınması süreçlerinin her biri önemlidir. Dikişler alındıktan sonra ne yapılmalı diye araştırıldığında yaranın iyileşme sürecinin devam ettiği unutulmamalıdır. Gerekli görülen hallerde bu hastalara silikonlu gel sheet, bası giysisi, steroid enjeksiyonu gibi uygulamalar tavsiye edilebilir.

Yarada kötü iz oluşmasına engel olmak için hekimler krem kullanmasını önerebilirler. Bu krem 6 ile 18 ay süreyle ilgili bölgeye masaj yapılarak sürülebilir. Bu süreçte evde doğal yöntemler de uygulanabilir. Ancak bunları uygulamadan önce doktora bilgi verilmelidir. Özellikle patates, limon, bal ve karbonat karışımı, elma sirkesi, yoğurt ve zeytinyağı gibi besinlerin yaraların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olduğu bilinir.

Dikiş Alındıktan Sonra Yara Açıldı adlı makalemiz ilginizi çekti ve daha fazla bu tarzda içerikler istiyorsanız yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Kan Sulandırıcı Ne İşe Yarar ile İlgili Makale İçin Tıklayın.

5/5 - (2 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu