instagram izlenme hilesi
Genel

Nissan Skyline R34 Türkiye’de Neden Yasak?

Takipçi Satın Al

Nissan Skyline R34 Türkiye’de Neden Yasak? Günümüzde milyonlarca insanın hayalini kurduğu nissan skyline r34 modeli piyasaya sürülesiyle birlikte otomobil dünyasında büyük yankı uyandırmayı başardı. Özellikle hızlı ve öfkeli film serisinde yer edinmesiyle adını duyuran bu otomobil ilk olarak 1998 yılında piyasaya çıkmış ve 2002 yılına kadar piyasada satışı devam etmiştir. Bu model sahip olduğu özellikler ile döneminin en üst teknolojisine sahiptir. Ancak son zamanlarda nissan skyline r34 Türkiye’de neden yasak sorusu sıklıkla sorulmaya başlanmıştır. Aracın en iyi özelliklere sahip olmasına karşın ülkemizde bulunmaması akıllarda büyük soru işaretidir. Bu konu hakkında yapılan açıklamalara göre nissan skyline r34 aracı yurtdışından getirilen araçlar ile ilgili kurallara takılır ve bu nedenle ülkemize getirilmesinde sıkıntı yaşanır.Nissan Skyline R34 Türkiye’ye Getirilir Mi?

Yurtdışından getirilebilen araçların belli bir yaşın üzerinde olması gerekir. Mevcut düzenlemeye göre aracın üç yaşından büyük olmaması gerekir. Üretim yılı itibariyle bakıldığında nissan skyline r34 modeli bu koşulu taşımadığından ülkemize getirilmesi mümkün değildir. Aracın başka ülkeden getirilebilmesinin en önemli istisnası klasik araç kategorisine girmesidir. Bu tür araçlarda yaşa bakılmaksızın ülkeler arasında geçiş sağlanabilir. Başka bir ülkeden araç getirmek isteyenlerin şartları sağladığında bir araç getirme hakkı vardır ve kesin dönüşlerde getirilebilir. Otomobil tutkunlarının yakından ilgilendiği bu konuyla ilgili güncel kanuna bakmakta fayda vardır.

Nissan Skyline R34’ü Türkiye’ye Getirme Yolları

  • Yurt dışında yaşayan ve yılın 6 ayını yurt dışında geçiren vatandaşlar, Nissan GTR R34 aracını Türkiye’ye getirebilir ve 2 yıl boyunca ülkede kullanabilir; ancak 2 yılın sonunda tekrar çıkarmak zorundadır.
  • Ata karnesiyle getirilen araçlar, yarış harici gümrük işlemleri için özel alanlara teslim edilir ve daha sonra yarışta kullanılabilir, ancak plaka çıkartma izni bulunmamaktadır.
  • Yabancı bir vatandaşla evlenip ondan vekalet alarak araç getirilebilir. Bu durumda sadece eş aracı kullanabilir; diğer aile bireyleri veya başkaları kullanamaz.
  • Gümrüğe terkedilmiş bir Nissan R34 almak mümkündür. Yurt dışından getirilen Nissan Skyline R34 aracı gümrüğe terk edildikten sonra, terk edilen araç ihaleye çıkacak ve ihalelere ilgi gösteren R34 meraklılarını cezbetmiş olacaksınız. Türkiye’de bu kadar R34 hayranı olduğunu göz önünde bulundurarak açık artırmada nasıl bir rekabetle karşılaşabileceğinizi unutmamanız önemlidir.
Nissan Skyline R34 Türkiye'de Neden Yasak? 2

Nissan Skyline R34 Motor Gücü Nedir?

Popüler araç modelleri incelendiğinde nissan skyline r34 modelinin en dikkat çeken özelliklerinden biri motor gücüdür. Güçlü ve verimli bir motora sahip olan araç RB26 DETT motora sahiptir. 2002 JGTC sezonunun ardından motor Nıssan tarafından ciddi ölçüde geliştirilmiştir. Fabrika çıkışlı haliyle yüksek performanslı olan nissan skyline r34 modelinde motor daha sonra VQ30DETT ile daha güçlü hale getirilmiştir. Yapılan değişiklik ile birlikte aracın eski haline göre daha güçlü olduğu görülmüştür.

Araç performanslı ve son derece teknolojik olmasıyla her zaman dikkatleri üzerine çeker. En beğenilen özelliklerinden biri dört tekerden çekişli olmasıdır. Bu sistem aktif tork vektörüne sahiptir. Söz konusu detaylar otomobil severler tarafından beğenildiğinden bunlar daha sonra Nissan Skyline 25-GT Four modelinde de tercih edilmiştir. Bu modelde ilave olarak farklı şanzıman seçenekleri kullanılmış, 4 ileri otomatik vites ve 5 ileri manuel vitese yer verilmiştir.

Dünyada Nissan Skyline R34 Modeli Kaç Tane?

Nissan skyline r34 Türkiye’de neden yasak diye araştırıldığındabu aracın dünya genelinde sınırlı sayıda olduğu görülür. Söz konusu araç piyasaya çıktığı gün itibariyle ikonik bir model haline gelmeyi başarmıştır. Günümüze kadar bilinen 11 adet nissan skyline r34 modelinin üretildiği belirtilir. Her r34 modeli kullanımının ayrı bir heyecan olduğu ifade edilir. Kullanım esnasında gaza basıldığında kısa bir beklemeden sonra aracın turbo gücünün devreye girdiği belirtilir. Nissan skyline r34 hızlı bir şekilde momentum kazanması ile günümüzdeki pek çok otomobile taş çıkartacak türdendir.

Ülkemizde bu aracın var olmamasının nedenlerinden birinin araçta direksiyon kısmının sağ tarafta bulunmasıdır. Nissan skyline r34 Türkiye’de neden yasak diye araştırıldığında aracın ülkemizde kullanım için uygun olmadığı görülür. Türkiye’de direksiyon kısmı sol yer aldığından ve trafik akış yönü farklı olduğundan aracın kullanımında sıkıntı yaşanacaktır. Bu nedenle söz konusu modelin örneklerinde diğer ülkelerde daha sık rastlamak mümkündür. Nissan Skyline R34 modifiye meraklılarının en sevdiği modellerden biri olsa da kullanım açısından bakıldığında ülkemiz standartlarına pek uygun olmadığı fark edilecektir.

Nissan Skyline R34 Modeliyle İlgili Merak Edilenler

HP (Beygir)280 bg @ 6800 dev/dak
TurboÇift Turbo ( 2.6 LT )
Tork392 Nm @ 4400 dev/dak
Motor Modeli/KoduRB26DETT
Motor Hacmi2568 cm3
Silindir Adedi6
Çekiş4×4 (Sürekli)
Üretim Yılı (Başlangıç)1999
Son Üretim Yılı2002
Yakıt TipiBenzin
Şehir İçi Yakıt Tüketimi16 Lt/100 km
Şehir Dışı Yakıt Tüketimi9 Lt/100 km
Nissan Skyline R34 Özellikleri

Nissan skyline r34 modelini ilginç kılan özelliklerden biri vites kutusudur. Araçta bulunan vites kilidi alışılmış bir yapı değildir. Aracın kullanımı esnasında hem geri vitese hem de birinci vitese geçerken vites kilit halkasını çekmek gerekir. Özellikle hızlı vites atarken bu duruma ekstra dikkat edilmelidir.

Nissan, skyline r3 modelinin üretimini tamamen bitirdikten sonra bu araç üzerinde çok sayıda değişiklik yapmıştır. Hatta piyasadaki benzer birçok modeli bulmuş, satın almış ve farklı denemelerde bulunmuştur. Modellerden birini gümüş rengine boyamış ve eşi benzeri olmayan bir versiyon ortaya çıkarmıştır. Nissan Skyline GTR R34 daha sonra sahibinin istemesi üzerine orijinal rengine dönüştürülmüştür.

Nissan Skyline R34 Türkiye'de Neden Yasak? 3

Nissan skyline r34 Türkiye’de neden yasak diye merak edildiğinde araçla ilgili farklı detayların olduğu öğrenilecektir. Bu araç üretildikten sonra ortadan motorlu spor araba şeklinde tasarlanmak hedeflenmiştir. Fakat bunun üretilebilmesi için özel bir üretim bandına ihtiyaç duyuldu. Şirketin ekonomik durumu her ne kadar iyi olsa da bunun üzerine şirket verdiği kararı feshetti. Böylece r34 modeli ön motor şeklinde kullanıma devam edildi.

Bilinen nissan skyline r34 rengi simli mavidir. Bu renk sokak yarışçılarının yeri olan Wangan Sen’e göndermede bulunması adına Wangan Blue olarak isimlendirilmiştir. Fakat ölümle sonuçlanan araç kazalarının sık yaşanması nedeniyle daha sonra bu isimden vazgeçilmiştir. Aracın rengi Wangan Blue yerine Bayside Blue olarak tanıtılmıştır.

Yurt Dışından Araba Getirip Tr Plaka Almak ile İlgili Makale İçin Tıklayın.

5/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu