Genel

Telefon Çalmadan Hat Meşgul Diyor

Telefon Çalmadan Hat Meşgul Diyor Sorunu Nedir? Telefon aramalarında hattın meşgul olması genellikle karşı tarafın başka bir telefon görüşmesi yaptığını ya da herhangi bir sebeple telefona cevap veremediği zamanlarda yaşanır. Ancak bazen kullanıcılar telefon çalmadan hat meşgul diyor sorunu ile karşılaşabilirler. Bu tür durumlarda telefonun hangi hallerde meşgul olabileceğini bilmek gerekir. Bunların varlığı halinde gelen meşgul uyarısı normal olarak kabul edilecektir.

Hat sahibinin başka biri ile görüşme yapması, karşıdaki kişinin direkt aramayı meşgule atması, numaranın iki kişi tarafından aynı anda aranması, şebeke sorunları ve aranan kişinin karşı tarafı engellemesi gibi durumlar hattın meşgul görünmesine yol açar. Özellikle doğrudan hat meşgul demesinin yaygın görülen sebebi kişinin başka bir aramada olmasıdır. Meşguliyetin ne sebeple olduğundan emin olmak için birkaç dakika sonra aynı numara tekrar aranabilir.

Telefon Çalmadan Meşgule Düşüyor

Bazı hat sahipleri telefon çalmadan meşgule düşüyor şikayetiyle karşılaşabilirler. Bunun sebebi telefonun rahatsız etme modunun açık kalmış olması olabilir. Bu mod telefonun ayarlar kısmından değiştirilebilir. GSM operatörüne ait şebeke problemleri yüzünden hat meşgule düşüyorsa genellikle ikinci aramada sorun çözülecektir. Eğer hala sonuç alınamazsa operatörün müşteri hizmetleri ile iletişime geçilebilir.

Telefon bir kere çaldıktan sonra meşgule düşüyorsa hat sahibi kendi meşgule alıyor olabilir. Birkaç dakika sonra tekrar arayarak ya da kullanıcıya mesaj atılarak iletişim kurulabilir. Engelleme durumu olduğunda da karşı taraf hat meşgul uyarısı alacaktır. Birkaç kere arayıp ulaşamayan ve aralarında problem olan kişilerde engelleme durumu sıklıkla yaşanır. Karşıdaki kişi konuşmak istemiyorsa numarayı seçerek engelleyebilir. Telefon numarasına ait bilgiler kısmında engelleme seçeneği vardır ve bu aktif edilerek hattın o kişi için meşgul çalması sağlanabilir.

Telefon Çalmadan Hat Meşgul Diyor 2

Birini Aradığımda Direk Hat Meşgul Diyor

Aramalarda karşı tarafa ulaşamamanın farklı nedenleri olabilir. Eğer birini aradığımda direk hat meşgul diyor ise o kişi muhtemelen başka biri ile konuşuyordur. Bu durumda aradığınız kişi başka biriyle görüşüyor, lütfen sonra tekrar deneyiniz gibi bir telesekreter uyarısı duyulabilir. Ancak bir kere çalıp sonra meşgule düşüyorsa büyük ihtimalle karşıdaki kişi kendini meşgule almıştır. Bu durumda yapılacak en iyi davranış biraz beklemektir. Aramaya alternatif olarak mesajlaşma yöntemleri kullanılabilir.

Bütün aramalarda sürekli meşgul çalıyorsa bu durumda karşıdaki kullanıcı bu numarayı engellemiş olabilir. iOS cihazlarda bir numarayı engellemek için rehberden o kişiye ait numara bilgilerinin olduğu sayfa açılır. Sayfada aşağıya doğru inildiğinde en alt kısımda bu arayanı engelle seçeneğine basılır ve işlem için onay verilir. Bu engeli daha sonra kaldırmak mümkündür.

Çalmadan Hat Meşgul Diyor

Akıllı telefonlar ile yapılan aramalarda bazen farklı bildirimler alınabilir. Örneğin bir numara arandığında çalmadan hat meşgul diyor ise rahatsız etme modu açık kalmış olabilir. Bunu düzeltmek için telefonun ayarlar bölümünden mod etkisiz hale getirilmelidir. Rahatsız etme modunun hangi menüde olduğu telefonun markasına göre değişebilir. Ayarlarda telefon ve aramalar bölümünden bu özellik değiştirilebilir.

Şebekenin iyi çekmediği durumlarda büyük olasılıkla hat meşgul uyarısı alınır. Ciddi bir problem yok ise telefonla olan konum değiştirildiğinde arama meşgulden çıkıp normal çalmaya başlayacaktır. Genellikle yüksek rakımlı yerlerden yapılan aramalarda şebeke meşgul uyarısı alma olasılığı yüksektir. Arama yapıldığında karşı tarafa sesin gitmediği de olacaktır. Eğer bu sorun çözülmezse operatörün müşteri temsilcisi ile iletişime geçilebilir.

Telefon Çalmadan Hat Meşgul Diyor 3

Direk Hat Meşgul Ne Demek?

Telefonun meşgule düşmesi ile ilgili farklı türde sorunlar yaşanabilir. Aradığım numara meşgule düşüyor, ilk aramada meşgul çalıyor, telefonum otomatik aramaları meşgul ediyor, telefon üç kez çalıyor ve meşgul oluyor, telefon çalmadan meşgule düşüyor, iPhone ya da Samsung bir kez çalıyor ve meşgul oluyor, direkt hat meşgul ne demek gibi problemler ortaya çıkabilir. Bunların her birinin altında yatan neden farklılık gösterecektir. Direkt hat meşgul olduğundan telefon bozuldu diye düşünüp panik olmak yerine bunun nedenleri araştırılmalıdır.

Telefon meşgul olduğunda gönderilen mesajlar karşı tarafa ulaşacaktır. Bu esnada arayan kişinin karşı telefonun ekranında görünebilmesi için telefonda özel bir ayar yapılması gerekir. Eğer telefonda bu ayar açık değil ise meşgul olma durumu yalnızca meşgul tonu ile arayan numaraya bildirilecek, arama görünmeyecektir.

Telefonum Açık Olduğu Halde Arayanlar Ulaşamıyor ile İlgili Makale İçin Tıklayın.

5/5 - (2 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu