Genel

Bir Anda Yüzümü Sivilce Bastı

Bir Anda Yüzümü Sivilce Bastı Ne Yapmalıyım Nasıl Bu Sivilcelerden Kurtulabilirim? Kadın erkek fark etmeksizin herkeste karşılaşılan sivilce problemi için çeşitli tedaviler uygulanır. Farklı nedenlerle ortaya çıkan bu cilt sorunu için cildiye uzmanına muayene olunabilir. Doktora başvuran kişilerin ilk şikayeti bir anda yüzümü sivilce bastı şeklindedir. Bunun nedeni çoğunlukla çevresel faktörlerdir. Özellikle hava kirliliğinin yüksek olduğu yerlerde ya da nemli bölgelerde yaşayanlarda sivilce ve benzeri cilt problemleri daha sık görülür.

Bu sivilcelerin geçmesi için ise doktor tarafından uygulanan tedavinin aksatılmadan devam ettirilmesi gerekir. Genellikle tedavi olarak öncelikle krem ve tablet şeklinde ilaç tedavisi uygulanır. Tablet ilaçlar sivilcelerin kısa sürede kurutulmasını sağlar. Kremlerin ise etki edebilmesi için temizlenmiş olan cilde uygulanmaları önemlidir. Böylece krem derine nüfuz edecektir.

Yüzde ya da vücudun farklı bölgelerinde aniden sivilce çıktığında bunun nedeni kullanılan ilaçların yan etkileri olabilir. Bazı ilaçların içerisindeki etken maddeye kullanıcıların alerjisi olabilir. Bu durum ilaç kullanılmaya başlandıktan bir iki sefer sonra kendini belli eder. İlaç bırakıldığında ise sivilceler yavaş yavaş azalmaya başlar.

Beklenmedik zamanlarda çıkan yoğun sivilce durumunda yeni bir ilaca başlanıp başlanmadığını kontrol etmekte fayda vardır. Hassas cilt tipine sahip olan kişilerde bu durumun ortaya çıkma olasılığı her zaman daha yüksektir. Bu nedenle ilaç kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması tavsiye edilir.

Bir Anda Yüzümü Sivilce Bastı 3

Yüzüm Sivilce Doldu

Yüzde aniden sivilce çıkması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Cilt tarafından fazla sebum üretildiğinde bunlar gözenekleri tıkar ve bunun sonucunda bölgede bakteriler çoğalarak iltihaplı sivilceler oluşur. Aynı anda çok sivilce oluşması halinde hastalar yüzüm sivilce doldu şikayeti ile doktora başvururlar. Bu sivilceler beyaz sivilceler, papüller, siyah noktalar, kistler, nodüller ve püstüller gibi çeşitlere ayrılır.

Sivilcenin türüne göre tedavi planlanması gerekir. Genellikle bu sivilceler yüze ek olarak boyun, omuzlar, sırtın üst bölgeleri ve göğüste ortaya çıkar. Çıktığı bölge fark etmeksizin hiçbir sivilce sıkılmamalı ve patlatılmamalıdır. Sivilcelerle oynamak onları kötüleştirebilir ve dağılmasına neden olabilir. Özellikle nem, kirlilik, dar kıyafet kaynaklı sürtünme ve basınç durumlarında sivilce çıkması kaçınılmazdır.

Doktorlar sivilceleri en aza indirmek için gerekli ve uygun tedaviyi planlayacaktır. İleri derecedeki sivilceler için dermabrazyon, kimyasal peeling, dermal dolgu enjeksiyonları, lazer yüzey yenileme, fototerapi, punch greftleri ve otolog yağ transferi gibi uygulamalar yapılır. Yanlış uygulamalar sivilcelerin ömür boyu devam edecek izler bırakmasına neden olabilir. Bu durum kişide özgüven eksikliği ve çeşitli psikolojik rahatsızlıklar oluşmasına yol açar.

Bu nedenle sivilcelere zamanında ve doğru müdahale etmek önemlidir. Hormonlarla alakalı değişiklikler yaşayan kişilerde sivilcelerin tamamen önlenmesi oldukça zordur. Sivilceyi mümkün olduğunca azaltmak adına sivilceye sebep olabilecek maddelerden kaçınılmalı, yağlı kozmetik ürünlerin kullanımından uzak durulmalıdır. Akne ne kadar erken tedavi edilirse yayılma ve iz bırakma olasılığı o kadar azalacaktır.

Yüzde Çıkan Sivilceler

Tedavisi mümkün bir problem olan yüzde çıkan sivilceler yağ üreten kanalların tıkanması sonucunda meydana gelir. Cilt bakım rutinlerini ihmal etmemek sivilce oluşumunu en aza indirir. Cildin pürüzsüz görünmesine engel olan akneler iltihaplı ve ağrılı olabilir. Sorunu ortadan kaldırmak için cilt tipine uygun ürünler kullanmak gerekir.

Hemen geçmeyen ve hızlıca çoğalan sivilceler için doktor tedavisine başvurmak en iyi çözüm olacaktır. Genellikle ergenlik döneminde yoğunluk kazanan sivilceler ilerleyen yaşlarda azalma gösterir. Ancak bazı kişilerde kronik hale gelen bu sorun için ileri seviyede ilaçlar kullanmaya ihtiyaç duyulabilir. Bu ilaçlar periyotlar şeklinde kullanılmakta olup hasta düzenli tahliller yapılarak kontrol altında tutulur.

Sivilceye eğilimleri ciltlerde yağ oluşumu normale göre fazla olduğundan günde iki kere yıkanması tavsiye edilir. Sabah kalkıldığında ve uyumadan önce en ideal zamanlardır. Eğer gün içerisinde aşırı terleme durumu olursa o zaman da yıkanabilir. Ancak aşırı yıkamanın cildi tahriş edeceği unutulmamalıdır. Yıkama esnasında nazik bir cilt temizleyici kullanmak, ılık su kullanmak, cildi ovalamak ve masaj yapmak yıkama işlemini daha verimli hale getirecektir.

Böylece sivilce oluşumu en aza inecektir. Sivilce karşıtı ve cilt tipine uygun olan kozmetik ve cilt bakım ürünlerini kullanmak işe yarayacaktır. Bu ürünler sebumu kontrol altına alan, akneye sebep olmayan ve gözenekleri tıkamayan içerikte olmalıdır. Yeni sivilce oluşumunu önlemek için bu tarz yüzün tamamına ince bir tabaka halinde uygulanabilir.

Bir Anda Yüzümü Sivilce Bastı 2

Sivilce Nedenleri

Sivilceleri tetikleyen faktörler çeşitlilik gösterir. Ergenlik döneminde, ileri yaşlarda, vücudun farklı bölgelerinde sivilce oluşabilir. Yaygın görülen sivilce nedenleri arasında fazla makyaj yapmak ve bu makyajı düzenli temizlememek, cilt temizliğini ihmal etmek, hormonlar ile ilgili sebepler, cildin fazla sebum üretmesi, sigara ve alkol tüketiminin aşırı olması, kötü ve yanlış beslenme alışkanlıkları yer alır.

Uygulanacak tedavinin içeriği bu nedenlere göre belirlenir. Tedavide asıl amaç sivilce için kalıcı çözümler sunmaktır. Tedavi sürecinde ilacın fayda edebilmesi için cilt temizliğini aksatmamak gerekir.

Saç derisinden gelen yağ ve kullanılan bazı kozmetik ürünler, doğum kontrol haplarının kullanılması, beslenme alışkanlığı, kadınlarda adet döngüsü esnasında hormon seviyesinin değişmesi, lityum ve barbitüratlar gibi bazı ilaçlar, hamilelik esnasında hormonlarda meydana gelen değişmeler sivilce oluşumunu tetikleyen durumlardır. Eğer kişi yoğun stres altında ise bu durumda da sivilce çıkma olasılığı yüksektir.

Stresin etkisi ile pek çok kişide sivilceler ile oynama eğilimi artar. Bunun sonucunda iz bırakan ve daha kötü hale gelen bir sivilce meydana gelir. Bu tür durumlarda akne tedavisi ile birlikte hastaların psikolojik destek almaları tavsiye edilir. Tedavilerin etkili olabilmesi için hastaların tedavilere gönüllü olmaları, doktor önerilerine eksiksiz uymaları ve verilen ilaçları doğru miktarda ve sıklıkta kullanmaları gerekir.

Darbe Sonucu Gözdeki Morluk Nasıl Geçer ile İlgili Makale İçin Tıklayın.

5/5 - (1 vote)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu