instagram izlenme hilesi
Genel

Darbe Sonucu Gözdeki Morluk Nasıl Geçer?

Takipçi Satın Al

Darbe Sonucu Gözdeki Morluk Nasıl Geçer? Göz ve çevresi ile vücudun farklı bölümlerine alınan darbeler morarma ile kendini belli etmektedir. Alınan darbenin şiddetine ve türüne göre bıraktığı hasar da farklılık göstermektedir. Darbe sonucu gözdeki morluk nasıl geçer sorusuna da bu kapsamda farklı yanıtlar aranabilir. Kavgada veya bir kaza ya da çarpmaya bağlı olarak ortaya çıkan tüm hasarlara karşı darbenin şiddetine göre önlem almak yerinde olacaktır.

Morluklar çoğu zaman vücudun farklı noktalarına alına darbeler ile oluşmaktadır. Bazı kişilerde ise vücutlarında herhangi bir çarpma veya darbe olmadığı halde morluklar görülebilir. Bu kişilerin mutlaka en kısa sürede bir doktora başvurmaları gerekmektedir.

İnsan vücudunun en hassas bölgelerinden yüz bölgesinin en önemli organı gözlerdir. Bu nedenle göz ve çevresine gelen darbeler sonucu oluşan morluklar zaman zaman tehlikeli olabilir. Mutlaka bu tür sorunlara karşı ilk olarak tıbbi yardım alınması önerilmektedir. Sağlık açısından tehlikesinin yanı sıra estetik açıdan da bu durum istenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Bu sorunun hızlı bir şekilde atlatılması için ilk müdahalenin ardından bazı pratik yöntemler de uygulanabilir.Darbe Sonucu Morluk Nasıl Oluşur?

Çarpma, düşme, darbeler veya diğer nedenlere bağlı olarak derinin alt kısmında yer alan ufak kan damarlarının hasar görmesi durumunda ya da yırtılması durumunda morarma meydana gelmektedir. Deride oluşan ve morluk olarak adlandırılan siyah ve mavi renge yakın belirtiler görülmektedir Kanın derinin altındaki dokulara sızması nedeniyle bu sorun ortaya çıkmaktadır. Darbenin veya çarpmanın şiddetine göre bu sorunun boyutları da değişmektedir.

Darbenin alındığı ilk andan itibaren geçen sürede farklı renk tonlarında bu morlukların görülmesi mümkündür. Morluklara karşı herhangi bir tedavi uygulanmadığında genelde bir hafta içinde kendiliğinden geçebildiği görülmektedir. Ancak bu süreler farklı nedenlere bağlı olarak daha uzun da olabilir. Yüz bölgesine ya da cildin diğer görünen kısımlarına alınan darbeler sonuncu morluk oluşmuş ise bu durum estetik açıdan da kişileri bir hayli rahatsız etmektedir.

Bu tür durumlarla karşılaşmak zorunda kalan kişilerin morluğun daha kısa sürede iyileşmesini sağlamak için bazı etkili yöntemler tercih etmesi önerilmektedir. Ancak bu tür durumlarda doktor önerisi dışına çıkmak ve bilinmeyen yöntemler uygulamak hasarın daha da büyümesine neden olabilir. Bu sebeple temkinli davranılması önerilmektedir.

Darbe Sonucu Gözdeki Morluk Nasıl Geçer 2

Darbe Sonucu Gözdeki Morluk İçin İlk Ne Yapılmalıdır?

Herhangi bir nedene bağlı olarak göz veya çevresinde ya da vücuda alınan darbelerin ardından morluğun en aza indirilmesi ve olası diğer hasarların da tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması için mutlaka tıbbi tedaviye başvurmak gerekecektir. Bilhassa göz, göz çevresi veya yüze, kafaya alınan darbeler çok ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme bile neden olabilir. Bu nedenle kafaya ve yüze alınan darbeler sonrasında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekecektir.

Darbe sonucu oluşan morlukları engellemek adına basit birkaç yöntem de ilk anda uygulanabilir. Eğer çok ciddi ve şiddetli bir darbe değilse bu durumda basit yöntemler ilk aşmada size fayda sağlar. Bu yöntemler kısaca şunlardır:

 • Tıbbi Tedavilere Başvurmak
 • Doğru Kremlerin Tercih Edilmesi
 • Buz/Soğuk Kompres Uygulamak
 • Sıcak Kompres Uygulanması
 • Ekmek İçi Uygulaması
 • Soğuk Kırmızı Et Baskısı
 • Tuz ve Limon Uygulaması
 • Patates Uygulaması

Tercih edilecek tüm yöntemler farklı uygulama metotlarına sahiptir. Bu metotları tercih etmeden önce olası bir alerji durumuna karşı da dikkatli olunması gerekir. Kullanılacak ürünlere karşı bir hassasiyet bulunmuyorsa bu yöntemler tercih edilebilir. Darbenin türüne, şiddetine ve ortaya çıkan hasara göre uygulanacak yöntemler daha etkili veya etkisiz olabilir. Bu nedenle uzman tavsiyesi alınması son derece önemlidir.

Darbe Sonucu Gözdeki Morluk İçin Hangi Kremler Kullanılır?

Darbe sonucu en kısa sürede iyileşme sürecinin desteklenmesi için medikal ürünler kullanılmalıdır. Günümüzde eczanelerde satılan birçok krem morluklara karşı tedavi edici etkisiyle öne çıkıyor. Bu tür sorunlarla karşılaşan kişilerin doktor önerisiyle söz konusu kremleri kullanmaları da mümkündür. Eğer çok ciddi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa bu tür kremler etkili olabilir. Ancak yine de uzman tarafından yazılan kremleri tercih etmeniz daha kısa sürede ve sağlıklı sonuçlar almanızı sağlar.

Eczanelerden morluklar için satın alabileceğiniz lasonil adlı krem morluklara birçok açıdan iyi gelmektedir. Morluk giderici krem olarak ayrıca Arnica, Auriderm XO, Ematonil gibi kremler de etkili olmaktadır. Morlukların en hızlı şekilde tedavisinde farklı krem ve ilaçlar da tercih edilebilir. Bu nedenle hem morluk nedenine hem de hasar alınan bölgeye uygun kremlerin seçilmesi gerekecektir. Yüz ve özellikle göz çevresi son derece hassas olduğu için darbe sonucu göz morluğu için krem seçiminde kremin kullanılacağı alanın da uygun olması önemli bir unsurdur. Eğer hasar verebilecek kremler tercih edilirse sorunun çözümünden ziyada daha ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Darbe Sonucu Gözdeki Morluk Nasıl Geçer 3

Darbe ile Moraran Göze Ne İyi Gelir?

Darbe ile moraran göze en iyi gelen yöntem buz veya soğuk kompres uygulamasıdır. Morluğun yaklaşık olarak birkaç gün içinde iyileşmesini sağlayan bir yöntem olarak değerlendirilmektedir. Uygulama ise oldukça basittir. Yapılması gereken ilk şey her saat başı veya birkaç saatte bir morluk üzerine buz uygulamaktır.

Özellikle çarpma veya darbelere bağlı olarak bu sorun meydana gelmişse şişme ve iltihaplanma gibi gelişebilecek önemli diğer pek çok sorunun da ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Buzun doğrudan cilde temas etmesinden kaçınmak ise önemlidir.

Buzu bir havluya veya beze sararak moraran ya da şişen bölgeye uygulayarak kısa süre içinde sonuç alınabilir. Buz koyma işlemi sonrasında ılık kompres uygulamak ise dokuların kan dolaşımını artırarak morluğun geçmesinin ve iyileşme sürecinin de artırılmasını sağlayacaktır. Bunun dışında moraran göze daha birçok farklı uygulama ile işlem yapılabilir. Uygulanan tüm yöntemlere rağmen morluklar bir süre daha devam edecektir. Bu durumda morlukların en aza indirilmesi için çeşitli kapatıcılar sürülerek estetik açıdan da başarılı sonuçlar alınabilir.

Morlukların Hızlı Geçmesi İçin Neler Yapılabilir?

Morlukları en kısa sürede ve hızlı şekilde geçirmek için sadece hasar alan bölgeye müdahalede bulunmak yeterli olmayacaktır. Kişilerin gündelik yaşamda bazı alışkanlıklarını da değiştirmesi bu aşamada son derece önemli bir unsurdur. Bu dönemde besleme alışkanlıklarını da kontrol etmek ve uyku, istirahat süresine de dikkat etmek gerekecektir.

Hızlı bir şekilde darbe sonucu oluşan morlukları azaltmak için kısaca şunlara dikkat edilmelidir:

 • Soğuk kompres uygulanmalıdır.
 • Uyku süresine ve istirahate önem verilmelidir. 
 • Uyurken başı yüksek tutmaya özen gösterilmelidir.
 • C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketilmelidir.
 • Doktor tarafından önerilen krem ve yöntemler ihmal edilmemelidir.

Darbe sonucu göz morluğu nasıl geçer sorusuna birçok farklı yanıt verilebilir. Bu durumda morluğun nedenine ve alınan darbenin şiddetine göre bir uygulama metodu seçilmelidir.

Darbeye Bağlı Morarmaya İyi Gelen Doğal, Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Morlukların tedavisinde birçok farklı yöntem uygulanabilir. Doğal ve bitkisel bazı yöntemler ise etkili sonuçları ile dikkat çekmektedir. Bu kapsama morluklar iyi gelen doğal bazı çözümler şunlardır:

 • Zencefil: İltihap önleyici özelliği olmasıyla ezilip moraran bölgeye uygulanması son derece faydalıdır. Bir miktar zencefil ve zeytinyağı karıştırılıp moraran bölgeye sürülür ve bir süre sonra ılık su ile temizlenir.
 • Maydanoz: Maydanoz ezilerek macun haline getirilir ve moraran bölgeye sürülür. En az 5 dakika ciltte bekletilir. Ardından ılık suyla temizlenir.

Bu tür doğal ve bitkisel yöntemler daha çok vücutta meydana gelen morluklar için faydalı olacaktır. Gözdeki morluk nasıl geçer sorusuna yanıt ararken son derece hassas olan yüz ve göz çevresine uygulanmadan olası yan etkileri ve zararlarını mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

Darbe Sonucu Gözdeki Morluk Nasıl Geçer 4

Darbe Sonucu Gözdeki Morluk Ne Zaman İyileşir?

Ortalama olarak darbe sonucu gözde morluk oluşumu bir hafta gibi bir sürede iyileşmektedir. Zaman zaman iki hafta ve daha uzun sürede de iyileşme süreci görülebilir. Burada önemli nokta ise ilk andan itibaren doğru müdahalelerin yapılmış olmasıdır. En kısa sürede darbe sonucu oluşan morlukların önlenmesi için buz veya soğuk kompres uygulanması gerekecektir. Morarıklığa ne iyi gelir sorusuna her zaman ilk sırada buz uygulamaları bu etkisi sayesinde gösterilmektedir. Eğer ilk andan itibaren doğru bir tedavi yöntemi uygulamışsa hızlı sonuç alınacaktır.

Darbe ile Göz Morarması Tehlikeli Mi?

Göz veya yüz bölgesine alınan darbeler son derece tehlikeli olabilir. Bunun nedeni baş bölümüne alınan darbelerin tehlikeli olmasıdır. Öte yandan göz hassas bir organ olması nedeniyle de riskli bir durumdur. Kaza, kavga veya çarpma gibi nedenlere bağlı olarak darbenin şiddeti de göz önünde bulundurularak en kısa sürede tıbbi müdahale yapılması gerekir. Farklı birçok nedene bağlı olarak yüzde veya vücutta morarma görülebilir. Moraran yere ne iyi gelir sorusuna ise bu darbelere bağlı olarak uzman bir hekim tarafından yanıt verilecektir.

Darbe Sonucu Gözdeki Morluk Nasıl Geçer, adlı konumuz ilginizi çektiyse yorumlar kısmından bize bize belirterek bu tarz içeriklerin daha fazla gelmesini sağlayabilirsiniz.


Ayak Bileği Kırığından Sonra Yürüme
Kan Sulandırıcı Ne İşe Yarar?
Gece Yatmadan Önce Limonlu Suyun Faydaları
Sol Ayağın Kaşınması Ne Anlama Gelir?

5/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu