instagram izlenme hilesi
Genel

Dondurulmuş Ve Paketlenmiş Besinleri Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Takipçi Satın Al

Dondurulmuş Ve Paketlenmiş Besinleri Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Hızlı yaşam döngüsüne pratik bir çözüm olan dondurulmuş gıdalar kısa süre içerisinde çeşitli yiyecekler hazırlamayı mümkün kılar. Evde kullanıcılar kendileri dondurarak yapabileceği gibi dışarıdan hazır dondurulmuş olan paketler de satın alınabilir. Burada önemli olan gıdaların besin değerini kaybetmeden saklanabilmeleridir. Özellikle sebze ve meyveler, karides ve balık gibi bazı su ürünleri, tavuk ve et benzeri besinler, pizza, mantı, milföy hamuru gibi unlu gıdalar ile meyve suları sıklıkla dondurulan gıdalar arasındadır.

Marketlerden hazır dondurulmuş gıda alınacağında mutlaka alışverişin sonunda alınmalı, gıdanın buzu mümkün olduğunca az çözdürülmelidir. Bu tür besinler satın alındığında buzdolabının ısısının istenen seviyede olup olmadığı kontrol edilmelidir. Alınan ürün dondurulmuş ise hemen yenilmemeli ve buzu çözülmüşse tekrar dondurulmamalıdır.Doldurulmuş Gıdaları Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle taze ve mevsiminde olan besinler doldurulmuş ve paketli gıdalar yerine daha sık tercih edilir. Eğer dondurulmuş ürün satın alınacaksa son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına ve iyi bir şekilde paketlenip paketlenmediğine bakmak gerekir.

Tüketim amaçlı alınacak bütün gıdalar taze ve temiz olmalıdır. Bu nedenle mutlaka güvenilir markalar ve satıcılar tercih edilmelidir. Hazır paketli olarak satın alınan tüm ürünlerde TSE damgası bulunmalıdır. Bu tür işaretler ürünün yemeye hazır ve sağlıklı olduğunu gösterir. Ancak üzerin buz ve kar tutmuş ürünleri seçmemek gerekir. Gıdanın soğukluğu ideal seviyede olmalıdır.

Dondurulmuş Hazır Gıdalar Nasıl Tüketilir?

Dondurulmuş besinler alınacağında raflardaki sıcaklık mutlaka kontrol edilmelidir. Fazla sıcaklık ürünün bozulmasına yol açmış olabilir. Mutlaka en yakın tarihli ürünler seçilmeli, ürün almadan önce ambalajı iyice incelenmelidir. Hasarlı ürünlerden uzak durulmalıdır. Özellikle süt ve süt ürünleri satın alırken hem sıcaklık değeri hem de tüketim tarihi ekstra önemli olacaktır. Bu tür gıdalar için tüketim ömrü daha kısadır. Benzer durum et ve tavuk çeşitleri için de geçerlidir. Dondurulmuş olan gıdalar buzdolabından çıkarıldıktan sonra dışarıda fazla bekletilmemelidir. Alışverişlerde bu süre mümkün olduğunca kısa tutulmalı, buzluktan çıkarılan ürünler kısa sürede tüketilmelidir.

Dondurulmuş Ve Paketlenmiş Besinleri Ne Kadar Süre Saklanabilir?

Doldurulmuş gıdaların saklama süresi besinin muhafaza derecesine göre değişir. 6° derece kadar olan besinler ortalama 1 hafta, 12° dereceye kadar dondurulabilen gıdalar yaklaşık 1 ay ve 18° derece sıcaklığa sahip olması gereken gıdalar 3 aya kadar buzlukta saklanabilir. Bu gıdaları saklamadan önce iyice temizlendiğinden emin olmak gerekir. Ayrıca besinlerinden tazeliğinden de emin olunmalıdır. Her bir besin için küçük buzdolabı poşetleri kullanılmalı, ayrı ayrı paketler haline getirilerek dondurucuya atılmalıdır. Bir paket tek pişirimlik yemek olarak belirlenmeli, paketten geriye besi kalırsa bunlar tekrar dondurucuya yerleştirilmemelidir. Doğru şekilde dondurulmayan ya da çözülmeyen besinlerde zararlı bakteriler oluşmakta ve zehirlenmeye yol açmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular?


Biyomimetik Nedir?

5/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu