Genel

Evde Durduk Yere Sigorta Atması

Evde Durduk Yere Sigorta Atması Neden Olur? Günlük yaşamda sıklıkla karşılaşılan evde durduk yere sigorta atması sorunu farklı sebeplerle meydana gelebilir. Genellikle bu durumun temel sebebi sigortaya fazla yüklenilmesi olarak ifade edilir. Eğer beklenenden daha sık atıyorsa nedeni sigortanın şase yapması olabilir.

Sigorta attığı esnasında evde kullanılan elektrikler dikkate alınarak ekstra bir kullanım durumunun olup olmadığı gözden geçirilebilir. Standart elektriğe ek elektriğe yükleme yapıldıysa bu durumda sigorta atması kaçınılmaz olacaktır. Evdeki sigorta ana sigortanın atmasına da yol açabilir. Evde bozuk bir cihaz varsa ve – ile + kutup kabloları birbiri ile temas ediyorsa sigorta atacaktır.

Şartel Neden Atar?

Şartel üzerinde kendini gücünü ifade eden amper miktarı yazar. Şartel neden atar diye araştırıldığında bu amper miktarından daha yüksek bir güce maruz kaldığı ifade edilir. Fazla değerde bir akım geçtiğinde bu şartel tarafından algılanır ve içinde yer alan metal ısınmaya başlar.

Amper büyüklüğü kendi sınır değerinin üzerinde olduğundan bir süre sonra şartel atar. Fazla akım isteyen ürünlerin bir arada ve uzun süreli kullanılması ya a aynı ortamda bozuk olan cihazların kullanılması şartel atmasını kaçınılmaz hale getirecektir.

Evde Durduk Yere Sigorta Atması 2

Evde Şartel Neden Atar?

Şartel attığında elektrik iletimi durur. Evde şartel neden atar diye araştırıldığında bunun nedeninin elektrik kablosunun içinde bulunan iletken telin aşırı ısınması olduğu görülür. Bu aşırı ısınma bazı durumlarda yangına yol açabilir ve can güvenliği tehlikede olabilir.

Genellikle eski ürünlerin kullanımında şartel atma olasılığı daha yüksektir. Yeni alınmış fakat arızalı ya da bozuk olan ürünlerde de bu tür sorunlar yaşanabilir. Eğer yaşanan elektrik akımı çok yüksek ise bu durumda sigorta eriyecek ve devre kesilecektir. Yangın olasılığı bununla birlikte ortadan kalkmış olacaktır.

Ana Sigorta Neden Atar?

Evlerde sigortalar koruyucu güvenlik önlemleridir ve tehlikeli görülen durumlarda atarak elektrik akımını durdururlar. Bu amaçla ana sigorta neden atar diye bakıldığında temel sebebin aşırı yük olduğu görülür. Yapılarda akım değerine göre ek sigorta koymak gerekir. Elektriğin normal akışının bozulmasından dolayı kısa devre de görülebilir.

Kabloların hasarlı olması, prizlerin bozulması ya da prizlere giden kabloların düzgün monte edilmemesi kısa devreye yol açabilir. Çiğnenmiş ya da aşınmış kablolara karşı dikkatli olmakta fayda vardır. Priz değil de prize takılan bir cihazda da kablolama sorunu olabilir.

Evde Sigorta Neden Atar?

Evlerde sigorta seçimi bölgedeki tesisatın akım gücüne göre olmalıdır. Doğru karar vermek adına maksimum ve rutin değerler dikkate alınmalıdır. Sigortanın aşırı gerilimlere maruz kalması, sigorta kablolarının ve bağlantılarının eskimesi evde sigorta neden atar sorusuna verilecek yanıtlar arasındadır.

Eğer sigorta attıktan sonra yanık kokusu, patlama ve yanma görülüyorsa bu durumda sigorta bağlantıları kesinlikle zarar görmüştür. Bu şekilde sigortanın devreden çıkması tehlikeli olarak nitelendirilir. Amper değerleri aşıldığı için bu tür hallerde tesisatı korumanın bir yol kalmayacaktır.

Sigorta Neden Sürekli Atar?

Sigorta atmasının farklı nedenleri olabilir. Evde sigorta neden sürekli atar sorusuna yanıt arandığında bunun sebepleri arasında kaçak akım ve ark yer aldığı görülür. Elektrik akımının istenmeyen bir yoldan aktarılması kaçak akım olarak ifade edilir. Akımı taşıyan kablonun iletkenliğini kaybetmesi sonucunda akım farklı iletkenlere temas eder ve devre kaçak yolla tamamlanmaya çalışılır.

Özellikle banyo ve mutfak gibi nem oranının yüksek olduğu yerlerde ya da dış mekanlarda kaçak akım görüldüğünde bu durum tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ark ise elektrik olan her yerde olabilir ve gözle görülmeyen yerlerde riskli hale gelir. Kalitesiz malzeme kullanılması ve işçiliğin kalitesiz olması sigortanın atmasına yol açacaktır.

Evde Durduk Yere Sigorta Atması 3

Elektrik Sigortası Neden Atar?

Cihazlarda kısa devre olması sigorta atması olarak değerlendirilir. Devreden belli bir sınır değerin üzerinden akım geçtiğinde elektrik tesisatı devre dışı kalır. Aslında bu bir güvenlik sağlama yöntemidir. Elektrik sigortası neden atar sorusu cevaplanmak istendiğinde asıl sebebin iletken teldeki aşırı ısınma olduğu görülür.

Anlık kısa devre ve aşırı akım gibi durumların olması sigortada sorunlara yol açacaktır. Elektrik sigortasının yanlış yere monte edilmesi de sigortayı attırabilir. Elektrik sigortaları koruyucu ürünler arasında yer aldığından tehlike varlığı algılandığında atarak buna tepki gösterecektir.

Çamaşır Makinesi Neden Sigorta Attırır ile İlgili Makale İçin Tıklayın.

5/5 - (2 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu