Genel

Kapıda Ödemeli Kargo Alınmazsa Ne Olur?

Kapıda Ödemeli Kargo Alınmazsa Ne Olur? Son dönemlerde sıklıkla kullanılan ödeme seçeneklerinden biri olan kapıda ödemeli kargo yönteminde ürüne ait ödeme ürün teslimi yapılırken alınır. Özellikle sosyal medya platformlarından alışveriş yapanlar bu ödeme şeklini daha fazla tercih ederler. Ancak bazı butik satıcıların yeteri kadar güvenilir olmaması ödeme şekli ve sipariş süreci ile ilgili sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir. Kapıda ödemeli kargo alınmazsa ne olur sorusu bu tür alışverişlerde sıklıkla sorulur. Alışverişin tamamlanması ürün teslimi ve ödeme ile gerçekleşir. Ancak bu tür alışverişlerde tüketicilerin cayma ve iade hakkı mevcut olup ürünü almama durumu da olabilir. Bazı satıcılar açısından kapıda ödemeli kargoyu almamak pek hoş karşılanmasa da bu tür alışverişlerde her iki tarafından da haklarını bilmesi gerekir.

Kapıda Ödemeli Kargoyu Almazsak Ne Olur?

Yapılan düzenlemelere göre kapıda ödemeli kargoyu almazsak ne olur sorusunun cevabı kullanıcılar lehine yanıtlanır. Yani tüketiciler kapıda ödemeli olarak sipariş verdikleri kargoyu almak zorunda değildir. İsterlerse siparişi satın almaktan vazgeçme hakları vardır. Eğer vazgeçme durumu olursa kargo ücretini ödeme zorunluluğu da yoktur. Ancak gerçek satıcıların haricinde bazı satıcılar tüketicilerden kargo ücreti adı altında çeşitli tutarlarda ücret talep ederler. Sipariş vermeden önce gelen kargoyu almazsak ne olur sorusunun cevabını araştırmak bu tür olumsuz durumları önceden fark edebilmeyi sağlayacaktır. Normal koşullarda online ödeme yapılan kargolar teslim alınamadığında kargo teslimat şubesine geri gider ve üç gün içinde alıcısına ulaşmazsa satıcıya geri gönderilir.

Kargo Alınmazsa Ne Olur?

Tüketiciler kargo alınmazsa ne olur sorusunun cevabını bilerek online alışveriş yapmalıdır. Kargonun teslim alınmaması kullanıcılara herhangi bir sorumluluk ya da yükümlülük yüklemeyecektir. Genel düzenlemeye göre kargo teslim alınamazsa gönderene iade edilecektir. Gönderinin iade edilmesi için üç iş günü boyunca bekletilir. Kargoyu almazsak ne olur diye araştırırken üç günlük sürenin teslimat şubesine geliş tarihinden itibaren başladığı görülecektir. Bu işlemde tüketiciye herhangi bir borç çıkmaz ve kargo ile gönderim ücreti göndericiden tahsil edilir. Gönderinin iade işlemleri onaylandıktan sonra ödenen tutar tekrar tüketicinin hesabına geri yatırılır.

Alınmayan Kargo Ne Olur?

Herhangi bir sebeple dağıtım imkanı bulunamayan ya da alıcısına teslim edilemeyen kargolar ile ilgili alınmayan kargo ne olur sorusu sıklıkla sorulur. Bu tür durumlarda gönderi göndericiye teslim edilir. Çıkış şubesine iade edilen kargoların tekrar alıcıya geri gelebilmesi için satın alma işleminin yinelenmesi gerekir. Bu süreçte tüketici iade masraflarından sorumlu tutulamaz. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde ürün bedeli on dört gün (14) içerisinde bankaya iade edilir. Bu tutarın alıcının hesabına aktarılması için iki üç hafta sürebilir. Kargoya verilen ürünü iptal etmek isteyen kullanıcılar doğrudan iptal yapamayabilir. Bunun için ürün tesliminden sonra iade sürecini başlatmak gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular?


Kartınızın Statüsü İşlem İçin Uygun Değildir Ne Demek?
Tüketici Hakem Heyeti Karara Bağlandı

5/5 - (1 vote)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu