Genel

Sarhoşluk Nasıl Geçer?

Sarhoşluk Nasıl Geçer? Alkol etkisindeki insanın kısa sürede normal döndürmek ve sarhoşluğu geçirmek için yapılabilecek basit yöntemler vardır. Alkol alan kişinin ne kadar sürede kendine geleceği farklılık gösterebilir. Genellikle vücudun alkolü dışarı atma hızı bir saatte yüzde 0,15 olarak ifade edilir. Tüketilen alkol miktarı arttıkça ayılma süresi de uzayacaktır. Kan dolaşımındaki alkolü temizlemek için bir yöntem mevcut değildir, evde yapılacak uygulamalar kişinin kendini daha ayık hissetmesini sağlar. En çok uygulanan sarhoş insanı ayıltma yöntemleri şunlardır:

Bol Su İçmek

Vücuda ne kadar fazla su girerse alkol seviyesi o kadar düşecektir. Su içmek alkolden sonra toksinlerin vücuttan atılmasına ve hidrasyona yardımcı olur. Susuz kalan kişilerde sersemlik, baş dönmesi, yorgun hissetme gibi durumlar daha belirgin olarak görülür. Bu nedenle bol su içilmesi ve vücuttaki alkolün seyreltilmesi tavsiye edilir.

Soğuk Duş Almak

Sarhoşluk etkilerinin geçmesi ve daha dinç olmak için soğuk bir duş alınması önerilir. Ancak suyun aşırı soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü bazı durumlarda soğuk su vücutta şok etkisi yaratarak ufak bir hafıza kaybına yol açabilir. Sarhoş olan kişi bunun tam olarak farkına varamayacağından duş konusunda destek almakta fayda vardır.

Türk Kahvesi İçmek

Sarhoşluk nasıl geçer diye araştırıldığında pek çok kişi ilk olarak Türk kahvesi içilmesini tavsiye eder. Kahvenin içinde bulunan kafein kişinin kendini daha uyanık hissetmesini destekler. Ancak ayılması için yeterli olmayabilir. Ancak kahve tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Hem alkolün hem de kafeinin dehidrasyon etkisinin olduğu unutulmamalıdır.

Limonlu Soda Ve Şekerli Çay

Sarhoşluk için etkili diğer besinlerden biri limonlu sodadır. Özellikle limon etkisi kişinin kendini daha uyanık hissetmesini sağlayacaktır. Benzer etki bol şekerli çay ile de görülür. Vücuda sarhoşken şeker yüklemek ayıltıcı etki yaratır. Ancak tüketimde aşırıya kaçmamak gerekir.

Daha Az Sarhoş Olmak İçin Ne Yapmalı?

Alkol tüketirken minimum düzeyde etkilenmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle alkol arasında ara ara su içilmelidir. Böylece alkol ile birlikte oluşan su kaybı en aza inecektir. Mutlaka yavaş yavaş içilmelidir. Herkesin kendine özgü bir sınırı vardır. Bu sınırı iyi bilmek gerekir. Kişi kendini içmek zorundaymış gibi hissetmemeli ve çevreden gelen teşviklere aldırış etmemelidir. Sarhoş yapan içecekler arasında özellikle açık renkli olanlar seçilmelidir. Çünkü viski, kırmızı şarap gibi koyu renkli içkilerin içerisinde vücudu olumsuz etkileyecek kadar fazla kimyasal madde vardır. Bu nedenle beyaz şarap, cin, votka daha uygun olacaktır. Ayrıca karışım içkiler içerken dikkat edilmelidir. Bu tür içecekler kişiye enerji verdiğinden sınırı kaçırmak oldukça kolaydır. İçecekleri birbirine karıştırmadan içmek gerekir. Eğer mide boşsa alkol daha hızlı emileceğinden içmeden önce bir şeyler yemekte fayda vardır. Böylece alkolün vücuda etkisi azalacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular?


Kıbrıs Alkol Fiyatları

5/5 - (1 vote)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu