instagram izlenme hilesi
Genel

Tabletin Şifresini Unuttum Nasıl Açabilirim?

Takipçi Satın Al

Tabletin Şifresini Unuttum Nasıl Açabilirim sorusunun tüm yanıtları ve yöntemleri bu yazımızda! Tablet kullanıcıları kişisel bilgilerinin güvenliğini sağlamak adına cihazlarına farklı güvenlik kodu oluşturabilir. Bu koda ya da karakterlere tablet şifresi ismi verilir. Özellikle şifresini yeni değiştiren kişilerin şiflerini unutma olasılıkları yüksektir. Oluşturulan şifre girilmediği takdirde tabletin aktif kullanımı mümkün olmayacaktır. Bu tür durumlarda tabletin şifresini unuttum nasıl açabilirim sorusunun yanıtı merak edilir. Tablet şifresini kırma olarak isimlendirilen bu uygulama esnasında farklı yöntemler denenir.

Bilgisayarlara kıyasla daha kolay ve rahat taşınabilmesi nedeniyle günümüzde tablet kullanımı oldukça yaygındır. Her yaştan bireylerin kullandığı bu cihazlar hem sosyal medya hem de iş planlaması amacıyla daha sık kullanılır. Talebin fazla olması nedeniyle teknolojik aletlerde veri güvenliğini sağlamak neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Bilgilerin saklanması ve gizlilik politikasına verilen önem gereğince tabletler için farklı şifreler oluşturulur. Şifre çoğunlukla kolay hatırlanabilir ve kimsenin bulamayacağı bilgilerden seçilir. Ancak zaman zaman unutulabilir ve bu tür durumlarda ekstra çarelere ihtiyaç duyulur.Unutulan Tablet Şifresi Açılır Mı?

Kullanıcılar tabletleri kullanırken isterlerse ayarlar menüsünden istedikleri zaman şifre değişikliği yapabilirler. Şifreler isteğe göre yüz tanıma, parmak izi, desen, kişisel kimlik numarası ya da direkt şifre şeklinde belirlenebilir. Hangisinin tercih edileceği kullanıcının tercihine bağlıdır. Cihazında özel ve hassas veriler bulunanlar için benzersiz ve güçlü bir şifre belirlemek oldukça önemlidir.

Bu tür şifreler belirlendikten sonra bazen cihaz sahipleri tabletin şifresini unuttum sorunu yaşayabilirler. Tablet ve bilgisayarların şifresi unutulduktan sonra şifre kırma yöntemleri ile açılabilir. Tablet kilidini şifresiz açmak amacıyla kullanılan yardımcı çözümler mevcuttur. Fakat bu yöntemlerin tamamı kullanışlı ve güvenli olmayabilir. Bu nedenle şifre kırma işlemi yaparken dikkatli davranmak gerekir.

Tabletin Şifresini Unuttum Nasıl Açabilirim 1

Tablet Şifresini Kırmak İçin Kullanılan Teknikler Nelerdir?

Unutulan tablet şifresini güvenli şekilde açmak için farklı teknikler uygulanabilir. Bu amaçla kullanılan programlar arasında keylogging, sosyal mühendislik, sözlük saldırısı ve kaba kuvvet saldırısı gibi teknikler yer alır.

Keylogging tekniği kişinin tuş vuruş bilgilerini içeren bir yöntemdir ve şifre gibi verilerin toplanmasını sağlar. Önceden alınan bu bilgiler tablet ya da diğer cihazlara yetkisiz erişebilmek amacıyla kullanılır. Saldırganların sıklıkla başvurduğu keylogging yönteminde her tuş vuruşunun kaydedildiği cihaza yazılım yüklenir.

Sosyal mühendislik tekniği gizli bilgilerin kırılması için kullanılır. Bu yöntemde manipülasyon ya da aldatma ile kullanıcının şifreden vazgeçmesi sağlanır. Bunun için tabletin oturum açma sayfası gibi görünün sahte web sitesi, kullanıcıyı şifre girmesi için kandırmak ya da müşteri temsilcisi gibi davranıp şifre istemek gibi yöntemler denenir. Sahte yöntemler ile elde edilen şifre ile tablet verilerine ulaşılabilir.

Sözlük saldırısı tekniği ile şifre tahmini oluşturmak için sözlükte yer alan kelimelerin temel listesi baz alınır. Kelimeler tek tek denenir ve şifreler birbiriyle karşılaştırılarak doğru olan bulunmaya çalışılır. Cihazın şifresini açmak için sözlük saldırısı tekniği verimli olacaktır. Eğer şifre içeren kelime yaygın bilinen bir sözcük değilse bulmak biraz daha zorlaşabilir.

Kaba kuvvet saldırısı şifre kırmak için denenen ilk tekniklerden biridir. Bütün karakter kombinasyonları denenerek şifre tahmin edilmeye çalışılır. Bu denemeler özel kullanılan bir yazılım ile yapılır. İlk bakışta zaman alıcı gibi görünen bu teknik özellikle şifrenin çok karmaşık olmadığı durumlarda oldukça etkilidir. Sözlük saldırısı tekniği ile karşılaştırıldığında kaba kuvvet saldırısı için biraz daha fazla zaman ayırmak gerekebilir. Uygun olan tekniği seçerken bu tür detayları göz önünde bulundurmak verimliliği artıracaktır.

Tabletin Şifresini Unuttum Nasıl Açabilirim?

En Çok Kullanılan Tablet Şifre Kırma Yöntemleri

Tablet şifreleri unutulduğunda denenebilecek güvenli ve etkili yöntemlerden bazıları şunlardır:

1. Tableti Fabrika Ayarlarına Geri Çevirme

Tablet ve diğer cihazları fabrika ayarlarına çevirmek cihazı ilk günkü haline geri getirir. Bunun için tablet kapalı haldeyken hem ses açma hem de açma kapama tuşlarına aynı anda basılır. Kurtarma ekranına gelinir ve ses tuşları aracılığıyla wipe data factory reset seçeneğine girilir. Ardından all user data seçeneğine basılır ve tabletin fabrika ayarlarına dönmesi için onay verilir.

Bu işlem birkaç saniyede tamamlanır. Dada sonra tablet yeniden başlatıldığında ilk günkü haliyle açılacaktır. Fabrika ayarları ile cihazda sonradan kaydedilmiş olan veriler silinir. Bu nedenle tablet belgelerini silinmeyecek bir yerde muhafaza etmek önemlidir.

2. 4ukey İle Tablet Şifresi Kırma

4ukey uygulamasını tablet şifresini kolayca kırabilmeyi sağlar. Bu uygulama ile ekran kilidi kaldırılır ve marka fark etmeksizin tüm tabletlere rahatça erişim mümkün hale gelir. Eğer tablete güvenli giriş için desen belirlendiyse uygulama ile desen de iptal edilebilir.

Uygulamayı kullanabilmek için tablete 4ukey indirilir ve uygulama açılıp tablet bilgisayara bağlanır. Ana ekran kısmından Remove Screen Lock yani ekran kilidini kaldır seçeneği işaretlenir. Tabletteki bütün verileri silmeye başlamak için önce start sonra da başla tuşlarına basılır. Ekrandaki talimatlar sırasıyla izlenerek tabletin kurtarma moduna geçmesi sağlanır. Sonra işlemin tamamlanması için beklenir. Daha sonra bilgisayar kablosu çekilir. Tüm işlemlerin sonunda ekran kilidinin ortadan kalktığı görülecektir.

3. Google Hesabı İle Tablet Şifresi Kırma

Genellikle Google şifresi yalnızca e posta alıp göndermek için kullanılır. Ancak bu şifre ile tablet şifresini kırmak mümkündür. Şifre üst üste beş kere yanlış girildiğinde altıncı denemede uyarı mesajı ekrana gelir ve yeni deneme için 30 saniye beklenmesi gerektiği belirtilir.

Yanlış şifre denemelerinden sonra alt kısımda bulunan deseni/şifreyi unuttum seçeneğine basılır. Daha sonra tableti açmak için şifre ve eposta bilgileri girilerek giriş yapılır. Ekran kilidi ayarları sayfasına gidilir ve tablet için önceden belirlenmiş olan desen kolayca sıfırlanır. Sıfırlama sonrasında yeni şifre belirlenerek tablet tekrar güvenli hale getirilir.

4. İMobie İle Tablet Şifresi Kırma

Tabletin şifresini kırma amacıyla en çok kullanılan araçlardan biri imobie olacaktır. İlk olarak uygulama indirilip kurulur ve başlatılır. Tablet usb kablosu ile bilgisayara bağlanır ve ara arayüzde yer alan screen unlocker yani ekran kilidi kaldırıcı seçeneğine girilir. Ardından tablet modeli seçilir ve başlat seçeneğine tıklanır. Ekrandaki yönlendirmeler takip edilerek tablet kurtarma moduna alınır. Şimdi kaldır seçeneğine tıklanıp tablet şifresi kaldırılır. Sonrasında işlemin bitmesi için beklenir ve sonlandığında tablet şifresi kaldırılmış olacaktır.

5. Android Aygıt Yöneticisi İle Tablet Şifresi Kırma

Tablet şifresini kırmak için akla gelen ilk yöntem genellikle cihazı fabrika ayarlarına geri çevirmektir. Ancak Google’ın Android aygıt yöneticisi olan güvenlik özelliğinden yararlanarak da şifre kırmak mümkündür. Bu özellik cihazı erişime kapatmak ve kaybolan cihazları bulmak için de işe yarayacaktır. Sıfırlama amacıyla kullanılabilmesi için Google hesap kimliği bilgilerinin bulunması gerekir.

Şifre kırmak için takip edilmesi gereken ilk adım Google Cihazımı Bul sayfasına gitmek olacaktır. Şifresi kaldırılmak istenen tablet kullanılabilir cihazlar listesinden seçilir. Ardından cihazı sil seçeneği işaretlenir ve onay için tekrar cihazı sil işaretlenir. Onay sırasında hesap şifresi istenebilir. Google hesap şifresi girildikten sonra tablet tamamen sıfırlanmış olacaktır.

6. Format Atmadan Tablet Şifresi Kırma

Basit birkaç adımı takip ederek formatsız şekilde tablet şifre kırma mümkündür. Format atılmadığından tablette herhangi bir veri silinmeyecektir. Bunun için ilk olarak tablet kapatılır ve güç ile ses açma tuşlarına aynı anda basılır. Ekrana gelen seçeneklerden sırasıyla advanced ve file manager klasörüne gidilir. Sol tarafa açılan ekrandan data dosyasına girilir ve system sayfası seçilir.

Açılan ekranda .key uzantısı olan dosyalar silinir. Delete ile silme tamamlandıktan sonra sağ üst taraftaki geri tuşuna basılır ve ilk sıradaki menüye geri dönülür. Ardından roboot > system seçenekleri takip edilir. Aşamalar tamamlandıktan sonra tablet otomatik olarak yeniden başlayacaktır. Bu işlemin tamamlanabilmesi için tablet şarjının P’den fazla olması gerekir. Aksi halde işlem yarım kalacak ve cihazda ekstra sorun yaşanma olasılığı artacaktır.

7. Samsung Find My Mobile İle Tablet Şifresi Kırma

Samsung tabletler için geçerli olan find my mobile özelliği şifre girmeden Samsung tabletlerin açılmasını sağlar. Bu yöntemin faydalı olabilmesi için daha önceden samsung hesabı ile oturum açmış olmak gerekir.

Samsung tabletin şifresini unuttum nasıl açabilirim diye merak edenler bu yöntemi sıklıkla kullanır. İşlem için ilk olarak samsung find my mobile ziyaret edilir. Ardından kilitli olan tablette kullanılan hesapla oturum açılır ve tablet modeli seçilerek unlock yani kilidi aç seçeneğine tıklanır. Daha sonra Samsung hesabı ve şifresi girilerek next(ileri) sekmesine basılır. Bu aşamalar izlendikten sonra tabletteki şifre kaldırılmış olacaktır.

8. Tableti Yetkili Servise Götürme

Tablet şifre kırma pin ve diğer tüm yöntemler denenmesine rağmen herhangi bir sonuç alınamadıysa geriye tek seçenek kalacaktır. Bu tür durumlarda tablet markasına göre yetkili servise götürülür. Şifre unutma sık karşılaşılan bir şikayet olduğundan sorun uzman kişiler tarafından kısa sürede ortadan kaldırılacaktır. Ancak bunun için doğru servisin seçildiğinden emin olmak gerekir. Bilgi ve tecrübe konusunda yetersiz kişilerin yaptığı müdahale sorunun daha fazla büyümesine sebep olabilir. Yetkili serviste yapılan işlemlerin garantili olması müşteri memnuniyetinin artmasını sağlayacaktır.

9. EaseUS MobiUnlock For Android İle Tablet Şifresini Kırma

Marka fark etmeksizin easeus mobiunlock for Android yazılımı ile tablet kilidi açmak mümkündür. Bu aracın aktif olabilmesi için Android 2.0 – 13.0 sürümlerinin olması gerekir. Bu kilit açma aracı ile dakikalar içinde tablet şifresi kaldırılabilir. Gelişmiş algoritmalar ile desteklenen uygulama kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Bu sayede araçta bulunan özellikler basitçe kullanılabilir.

Uygulama ile kaldırılan ekran şifreleri yüz kilidi, parmak izi, şifre, desen, PIN olabilir. Her türlü şifreyi kaldırabilen uygulama Samsung, Xiaomi, Huawei, LG, Sony, Oppo, Vivo, Techno ve daha fazlası için çalışabilir. Android telefonlarda kullanılabilen bu yazılım için Google hesabı ya da herhangi bir şifreye gerek yoktur. İşlemi yapabilmek için adımları takip etmek yeterli olacaktır.

Şifre kırmak için ilk olarak easeUS mobiunlock for Android uygulaması başlatılır ve remove screen lock seçeneği seçilerek Android kilidinin açılması sağlanır. Bir sonraki adımda cihazın markası seçilir ve yönlendirmeler takip edilerek kilit açılır. Kılavuz adım adım takip edildikten sonra tablet şifre ya da diğer güvenlik türleri olmadan açılabilir hale gelir. Uygulamaların içerisinde basit araç gezinmelerinin olması kullanıcıların daha rahat işlem yapabilmesine yardımcı olur. Zorlayıcı ve karmaşık olmayan bu adımlar birkaç dakika içinde tamamlanır ve tableti şifresiz kullanılabilir yapar.

Tabletin Şifresini Unuttum Nasıl Açabilirim 2

Tablet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Tablet şifresini kırdıktan sonra cihazın güvenliği için yeni bir şifre belirlemek gerekir. Mevcut şifreyi zor ama akılda kalıcı olarak seçmek önemlidir. Özellikle şifrenin harf ve rakamlardan oluşması başkaları tarafından çözülebilirliğini azaltacaktır.

Şifre değiştirmek için cihazın ayarlar bölümüne girilir ve ekranı kilitle ya da güvenlik sekmelerinden biri açılır. Tablette var olan ayarlara bağlı şekilde hareket etmek için mevcut PIN ya da şifrenin girilmesi istenebilir. Gerekli kısımlar doldurulduktan sonra şifre ya da PIN değiştir onayı verilir. Açılan sayfada yeni şifre belirlenir ve kaydedilir. Şifre seçerken basit kalıplar kullanmamak gerekir. Aksi halde tahmin edilmesi kolay olacaktır. Özgün bir şifre seçilerek tablet daha korunaklı hale getirilebilir. İsteğe göre şifre hatırlanması kolay olması için başka bir yere not edilebilir.

Tablet Şifresini Unutmamak İçin Ne Yapılmalı?

Tabletin saldırıya uğramasını önlemek ve daha güvenli şekilde kullanılmasını sağlamak için doğru bir şifre belirlemek gerekir. İlerleyen dönemlerde şifrenin unutulmasını önlemek için şifreyi bir yere not etmek haricinde şifre yöneticisi ve biyometrik kimlik doğrulama yöntemlerini kullanmak faydalı olacaktır.

Biyometrik kimlik doğrulama yüz tanıma ya da parmak izi tarayıcı gibi güvenlik tedbirlerini içerir. Bu yöntemlerin kullanımı kolaydır ve daha güvenli olarak bilinir. Geleneksel şifrelere kıyasla biyometrik yöntemler modern tabletlerde daha fazla tercih edilir.

Şifre yöneticisi ise şifre oluşturma ve saklamaya yardımcı olur. Özellikle birden fazla hesabı olanlar için şifre yöneticisini kullanmak büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu programlar şifreyi otomatik olarak hatırlar ve şifre değişikliği yapıldığında mevcut şifreyi güncelleyerek kullanıcıların konforunu artırır.

Tabletin Şifresini Unuttum Nasıl Açabilirim 3

Tablet Şifresi Nasıl Seçilir?

Tablet ya da diğer hesaplar için şifre seçerken sembol, sayı ve harflerden meydana gelen şifre belirlenmelidir. Şifrede kesinlikle isim, soyisim, doğum tarihi gibi bilgilere yer verilmemelidir. Güvenlik açığı oluşturacağı için aynı şifreyi birden fazla hesapta kullanmamak da önemlidir. Tabletin şifresini unuttum nasıl açabilirim samsung ve diğer cihazlar için işlem yapıldığında önceden belirlenmiş olan bu şifre geçersiz hale gelecektir. Bu tür durumlarda tekrar yeni şifre belirlenmesi gerekir. Belirlenen şifreleri belirli periyotlar ile yenilemek daha güvenli olmasını sağlayacaktır. Tablet ve benzer cihazlarda birden fazla önemli bilgi yer aldığından bu tür önlemler göz ardı edilmemelidir.

Tabletin Şifresini Unuttum Nasıl Açabilirim adlı makalemiz ilginizi çekti ve bu tarzda daha fazla içerik istiyorsanız yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Wipe Cache Partition Ne Demek ile İlgili Makale İçin Tıklayın.

5/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu