instagram izlenme hilesi
Genel

Telegram da Silinen Mesajları Geri Getirme

Takipçi Satın Al

Telegram da Silinen Mesajları Geri Getirme Nasıl Yapılır? Günümüzde aktif kullanılan uygulamalardan biri olan Telegram güvenli bir anlık mesajlaşma servisidir. Sorunsuz şekilde çalışan uygulamada tüm mesajlar aynı anda telefon, tablet ve bilgisayarlar üzerinden eşit şekilde görüntülenebilir. Ancak zaman zaman kullanıcılar daha önce silmiş oldukları mesajlar konusunda pişmanlık yaşayıp bunları tekrar görüntülemek isteyebilirler. Bunun için telegram da silinen mesajları geri getirme yöntemlerinin uygulanması gerekir.

Bulut tabanlı olarak çalışan Telegram bu özelliği ile Whatsapp uygulamasından ayrılır. Gerçekleşen sohbetlere ait içerikler cihazda değil sunucuda yani bulutta muhafaza edilir. Böylece kullanıcı cihazlarında ekstra bir kapasiteye ihtiyaç olmayacaktır. Bu özellik sayesinde kullanıcılar yeni cihaza geçtiklerinde sohbetlerini daha hızlı şekilde eşitleyebilirler. Mevcut mesajlar yanlışlıkla silinirse ya da bir türlü bulunamazsa bunlara erişmek mümkün olacaktır. Genellikle pek çok insan bu mesajların geri getirilemeyeceğine inanır. iOS ve Android cihazlar için geri getirme yöntemleri farklılık gösterebilecektir.Telegramda Silinen Mesajları Geri Getirme

Telegram uygulamasında mesajlar her gün otomatik olarak yedeklenir. Bu yedekleme özelliği sayesinde telegramda silinen mesajları geri getirme mümkündür. Bunu daha kolay hale getirmek adına kullanıcılar yedekleme ayarlarını düzenleyerek mesajların ne sıklıkta ve hangi içeriklerle yedekleneceğini düzenleyebilirler. Böylece her mesaja istenilen zamanda ulaşılabilir.

Bilgisayarlarda ve telefonlarda silinen mesajları kurtarmak için birden fazla yöntem mevcuttur. Bilgisayar kullanıcıları mesajlarına ulaşabilmek amacıyla dışa aktarma seçeneğini kullanabilirler. Üçüncü taraf uygulamalar da mesajlara erişim konusunda ise yarayacaktır. Bu gibi silinen mesajlara tekrar ulaşma yöntemlerinin en çok tercih edilenleri şunlardır:

Geri Al Özelliği İle Silinen Mesajları Geri Getirme

Telegram uygulamasının bilinen güncellemelerinden biri geri al özelliğidir. Silindiğine pişmanlık duyulan bir sohbeti geri getirmek için geri al yapılabilir. Ancak bu işlem için hızlı davranmak gerekir. Mesaj yanlışlıkla silindikten sonra beş dakika içerisinde bu özellik kullanılmalıdır. Aksi halde biraz daha farklı olan yöntemlere ihtiyaç olacaktır. Sohbeti sil yapıldıktan sonra genellikle telefonlarda sol alt kısımda geri al seçeneği görünecektir. Ona dokunulduğunda silinen mesaj tekrar cihazda görünmeye başlayacaktır.

Android Cihazlarda Telegram Silinen Mesajları Geri Getirme

Yaygın olarak kullanılan Android cihazlarda telegram gibi sohbet uygulamalarının mesajlarına ulaşmak için çeşitli uygulamalar indirilebilir. Bu tür uygulamalar cihazdaki bildirimleri okur ve bunları kayıt altına alır. Mesaj silindiğinde bunlar bildirimlerden bulunup tekrar okunabilir. Uygulamaların işe yarayabilmesi için yüklendikten sonraki mesajlar için kullanılması gerekir. Genellikle bu gibi uygulama çeşitleri geçmişe dönük olarak bilgi veremezler. Özellikle Notification History uygulaması kategorinin en çok tercih edilenleri arasındadır.

Telegramda Silinen Mesajları Masaüstü Uygulamasıyla Geri Getirme

Yalnızca mobil cihazları olanlarda bu yöntem işe yaramayacaktır. Bilgisayarı olanların kullanabileceği yönteme göre ilk olarak ilgili cihazda Telegram uygulamasının masaüstü sürümü indirilip kurulmuş olmalıdır. Uygulama indirildikten sonra telefondan QR kod okutulmalı ve hesap eşleştirilmelidir. Kurulumun ardından günlük kullanımda çeşitli sebeplerden dolayı mesajlar silinmiş olabilir. Bu tür durumlarda uygulamada üst kısımda bulunan üç çizgiye tıklanıp menüden ayarlar kısmı açılır. Ardından sırasıyla gelişmiş, Telegram verisini dışa aktar seçeneklerine dokunulur. Daha sonra aktarılması istenen bilgiler işaretlenir ve dışa aktarım için onay verilir. Verilerin ne kadar sürede hazır olacağı cihaza göre farklılık gösterir. Veriler dışa aktarıldıktan sonra silinmiş olan tüm mesajlar ve veri bilgileri görünecektir.

Telegram Mesajları Geri Getirme

Telegram kullanıcıları sildikleri mesajların geri gelmesi için farklı yöntemlerden yararlanabilirler. Bu amaçla ön bellek ile dosyaları geri getirme yapılabilir. Dosyalarım panelinde bulunan Android klasörü açılır ve veri klasörüne girilir. Bu bölümde org.telegram klasörü bölümü bulunarak girilir. Ardından ön bellek klasörü açılır ve geri yüklenecek olan veriler seçilerek geri yükle seçeneğine basılır.

iOS cihaz kullananlar sildikleri mesajları iCloud ile de geri getirebilirler. Bunun için önceden cihaza icloud yüklemiş olmak gerekir. Bu koşulu sağlayanlar cihazın ayarlar bölümüne girmeli ve paneldeki genel sekmesine tıklamalıdır. En altta yer alan aktar ya da iphone sıfırla seçeneğine girilir. Sonra sırasıyla tüm içeriği ve ayarları sil, icloud yedeklemesinden geri yükle bölümleri açılır. Daha sonra işlemlerin tamamlanması beklenir. Süre sonunda önceden yanlışlıkla silinmiş olan mesajlar tekrar geri gelmiş ve Telegram mesajları geri getirme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Telegram Grubunda Silinen Mesajlar Nasıl Görünür?

Telegram grupları birden fazla kullanıcının mesaj gönderip alabildiği alanlardır. Burada silinen mesajları sonradan görmek mümkündür. Bunun için Telegram uygulaması açılır ve düzenle kısmına girilir. Son yapılan işlemler bölümünde önceden silinmiş olan mesajlara dair içerikler yer alacaktır. Hata ile silinen mesajları kolayca geri alabilmek için mesaj yedekleme özelliğini uygulamada aktif hale getirmek faydalı olacaktır. Özellikle Telegram Windows masaüstü sürümü kullanıcılarına tam yedekleme yapabilme olanağı sunar. Bu işlem için uygulamada ayarlar kısmından gelişmiş seçeneğine basılır. Telegram verileri dışa aktarma seçeneği aktif hale getirilir. Bu işlem verilerin yoğunluğuna göre 24 saat bile sürebilir.

Telegramda Silinen Mesajlar ve Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir?

Telegram uygulamasında silinen fotoğraflara ve mesajlara sonradan erişilebilir. Uygulamaya gelen ya da gönderilen fotoğraflar telefonun galeri kısmında görüntülenebilir. Ayrıca bu fotoğraflar telefonun dosyalar bölümünde yer alan telegram klasörüne de kaydedilir. Yanlışlıkla silinen ya da bir türlü bulunamayan fotoğraf için bu klasörü ziyaret etmek işe yarayacaktır.

Verilere ulaşmak için riski ve pek de güvenilir olmayan diğer bir yöntem uygulama kullanmaktır. Çok zorda kalınmadığı takdirde bu yöntemin kullanılmaması tavsiye edilir. Herhangi bir uygulama yüklendiğinde cihazdaki bütün verileri erişilebilir hale gelecektir. Bazı uygulamalar veri kullanımı konusunda kullanıcılara seçenekler sunabilir. Kötü amaçlı yazılımların bunlara ulaşmasını engellemek amacıyla uygulama yükleyerek silinen mesajları ve fotoğrafları geri getirme yöntemi denenmemelidir.

Telegram Silinen Mesajlar

En çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan telegram uygulaması onu not defteri olarak kullanmaya izin verir ve kayıtlı mesajlar kısmına sahiptir. Bu bölümde konuşmalar ve mesajlara ait bilgiler yer alır. Buna ulaşabilmek için Telegram uygulaması açılır, sol üst köşeye dokunularak profil kısmına girilir. İsim ve numara bilgilerine dokunulur ardından telegram kullanıcı ismi kontrol edilir. Kullanıcı adına ait kayıtlı mesajlar otomatik olarak görünecektir.

Telegram silinen mesajlar ve verileri kontrol etmek için Android cihazlarda bildirim günlüğü kullanılabilir. Bu özel bir başlatıcı ya da özel bir uygulama ile aktif hale gelebilir. Böylece alınan bildirimler kaydedildiğinden karşıdaki kişi mesajı silse bile diğer kullanıcıda bu mesajlar görünmeye devam edecektir. Telegramda mesajlar silindiğinde bu durum mesaj silindi ifadesi ile belli olmaz. Oysa Whatsapp uygulamasında silme yapıldığında bu mesaj silindi şeklinde uyarı çıkar. Telegramda bunlara ulaşmanın en avantajlı yollarından biri bildirim geçmişi kullanmaktır. Bu özellik Android 11 sürümü ve üzerindeki cihazlarda mevcuttur. Telefon ayarlarından da etkinleştirilebilen bildirim özelliği cihaza göre farklılık gösterebilir. Farklı noktalar olsa da genel kullanım şekli benzerdir. Cep telefonunun ayarlar kısmından bildirimler bölümü açılır. Uygulamalar ve bildirimler sekmesine gidilir. Buradan bildirim geçmişi bulunur ve gerekli olan bütün ayarlamalar yapılarak özellik aktif hale getirilir.

Telegramda Karşı Tarafta Ekli Olduğumu Nasıl Anlarım ile İlgili Makale İçin Tıklayın.

5/5 - (1 vote)
Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu