Genel

Tuzlu Kahvenin Anlamı Nedir?

Tuzlu Kahvenin Anlamı Nedir? Kız isteme törenlerinin en çok uygulanan geleneklerinden biri olan tuzlu kahve yüzyıllar öncesine dayanan bir geçmişe sahiptir. Özellikle geçmiş dönemlerde görücü usulü yapılan evliliklerde kullanılan bu gelenek günümüzde de devam ettirilir. Tuzlu kahvenin nereden geldiği ile ilgili çok sayıda rivayet vardır. Günümüzde bazıları kız isteme merasimlerinde kahveye tuz ile biber de atarak daha da ileriye gitmiştir. Ancak hikayenin aslı tuz olup bir fincan kahve için bir çay kaşığı tuz atılarak damada içirilir. Tuzlu kahve geleneğini pek çok gelin adayı bu geleneğin nereden geldiğini bilmeden devam ettirir. Abartıya kaçmadan sürdürülen bu gelenek evlendikten sonra geriye dönüş bakıldığında hoş bir hatıra olarak kalır.

Tuzlu Kahve Geleneği Nereden Gelir?

Tuzlu kahve geleneği ile ilgili rivayetlere göre bu adet görücü usulü evlilikten gelir. Buna göre kız ve erkeğin ilk defa bir araya geldiği kız isteme merasiminde kahveye atılan tuz mesaj içerirmiş. Yani gelin adayı kız kahveyi şekerli hazırlıyorsa bu kahve damada onay verdiği anlamına gelirmiş. Eğer gelin adayı damadı görüp beğenmezse bu durumda kahveye şeker yerine tuzlu yaparmış. Damat tuzlu kahveyi içer ve onun kendisini beğenmediğini anlayarak ailesiyle birlikte kalkıp gidermiş.

Tuzlu Türk kahvesi ile ilgili diğer bir rivayet ise damadın gelin adayında hatırı olup olmadığını anlamaya yöneliktir. Tuzlu kahve yapan gelin adayı kahveyi damada ikram ettikten sonra damadın kahveyi içip içmediğini takip edermiş. Eğer damat kahveyi tek seferde içerse bu durum onun gelin için her şeyi yapacağını gösterirmiş. Ancak kahveyi tek yudumda ve tükürmeden içmesi gerekirmiş. Tam tersi olursa huzursuzluk olacağını, gelinin isteklerini karşılamayacağını ifade edermiş. Aynı zamanda tuzlu kahve gelinin arkadaşlarının damat adayına yaptığı ilk şaka olarak da ifade edilirmiş.

Tuzlu Türk Kahvesi Geleneği

Günümüzde hem gelenekleri uygulamak hem de eğlence amaçlı devam ettirilen tuzlu Türk kahvesi geleneği için gelin adayları damatlara özel fincanlar kullanmaya başlamıştır. Yazılı ve özel tasarım olan bu fincanların bazılarında damat kahvesi, kahve bitecek, bol tuzlu gibi mizah amaçlı sözler yer alır. Hatta bazı damat adayları daha da eğlenceli olması adına kahveyi içtikten sonra daha tuzlu yok mu, bu az tuzlu olmuş gibi yorumlarda bulunurlar.

Tuzlu kahve ile ilgili az bilinen bir rivayet daha vardır. Sultan Abdülhamit’in son yıllarında vefat eden Osman Fevzi Bey ile ilgilidir. Kız isteme töreni sırasında kendisinin askerden geldiği için tuzlu kahveye alışkın olduğunu, evlendikten sonra da eşinin kendisine tuzlu kahve yapmasını istediğini dile getirir, kahveyi rahatça içer. Evlendikten sonra da eşi Osman Fevzi Bey’e her gün tuzlu kahve yapar. Bu tuzlu kahve geleneği uzun yıllardan bu yana farklı anlamlar ile günümüze kadar ulaşır.

Sıkça Sorulan Sorular?


Gizli Numaradan Mesaj Atma

5/5 - (1 vote)
Bir Yorum
  1. Günümüze kadar taşınmasını çok manasız buluyorum. Sonuç olarak zaten kendi anlamından sapmış gerçek maksadı dışında kullanılıp eğlenceye dökülmesi bence çok kötü ve gereksiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu