instagram izlenme hilesi
Genel

Tv Kumanda Çalışıyor Ama Kanal Değişmiyor

Takipçi Satın Al

Televizyonun uzaktan kontrol edilebilmesini sağlayan tv kumandası kablosuz olarak çalışırlar. Kumandanın çalışabilmesi için genellikle iki adet pil yeterli olmaktadır. TV kumanda çalışıyor ama kanal değişmiyor diye sorun yaşandığında çoğunlukla akla ilk gelen sebep bu piller olacaktır. Pil bittiğinde ya da pil yeri ile ilgili bir sıkıntı oluştuğunda kumandanın çalışması mümkün değildir. Kumandanın daha uzun süre sorunsuz şekilde çalışabilmesi için pillerin en kaliteli olanlardan tercih edilmesinde fayda vardır.

Kumandalar televizyonda kanal değiştirme, ses açıp kapatma, cihaz ayarları yapma, televizyonu açma ve kapatma gibi işlevsel özelliklere sahiptir. Tuş takımı ya da butonlar aracılığıyla kullanılan bu özellikler çoğunlukla her kumandada aynıdır. Bazı kumandaların üzerinde renkli tuşlar vardır. Bu renklerin her birine farklı sayfalar atanmıştır ve teletext özelliği bulunan televizyonlarda aktiftir. Hangi tuşun ne işe yaradığını bilmek ileride yaşanabilecek kanal değiştirememe, cihazı açamama ya da kapatamama gibi sorunların daha az görülmesini sağlar.Vestel Kumanda Çalışıyor Ama Kanal Değişmiyor

Televizyon kumandaları gün içerisinde çok fazla kullanıldığından zaman zaman çıkarabilirler. Özellikle Vestel kumanda çalışıyor ama kanal değişmiyor şikayeti sıklıkla duyulur. Pil temasının yeterli seviyede olmaması ya da statik elektrik gibi durumlar kumandada algılama bozukluğuna yol açabilir. Bu tür durumlarda ilk yapılması gereken kumandanın pillerini çıkarmak ve kumandanın üzerinde bulunan güç düğmesine üç saniye boyunca basılı tutmaktır. Böylece kumanda kendini yenileyecek ve aktif şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Güç kablosunun kontrol etmek sorunun sebebini bulmaya yardım edebilir. Eğer buna rağmen sorun devam ediyorsa cihazın güç kablosu uydu alıcıdan çıkarılmalı ve kısa bir süre bekledikten sonra tekrar takılmalıdır. Herkes tarafından rahatça kullanılabilen Vestel kumandaların kanal değişmeme gibi sorunlar çıkarma olasılığı oldukça düşüktür. Bu olasılığı ortadan kaldırmak adına hangi tuşun ne işe yaradığını önceden öğrenmek fayda sağlayacaktır. Kumandanın özellikleri ile televizyon teknolojisinin birbiriyle uyumlu olması meydana gelebilecek problemleri en aza indirecektir. Yaşanan ilk sorunda kumandayı alıcı göze yakın tutarak kanal değiştirmek faydalı olacaktır. Eğer sorununuz hala devam ediyorsa Vestel Müşteri Hizmetlerini arayınız.

Tv Kumanda Çalışıyor Ama Kanal Değişmiyor 2

Kumanda Çalışmıyor

Kanal değiştirmek ya da ses açmak gibi kumanda fonksiyonlarının çalışmadığı düşünülüyorsa öncelikle sorunun nereden kaynaklandığına bakmak gerekir. Bunu anlamak için televizyonun kendi düğmelerine basarak kanal değiştirilmelidir. Eğer bu şekilde kanal değişiyorsa kumanda çalışmıyor demektir. Bu durumda pillerin doğru takıldığından ve dolu olduğundan emin olunmalıdır. Pilin yönü ile pilin koyulduğu yerdeki pozitif ve negatif sembollerin birbiriyle uyumlu olup olmadığı kontrol edilmelidir Pillerden birinin ya da tamamının yönünün ters olması çalışmasını engelleyecektir.

Kumandanın rahat çalışabilmesi için sensör çevresinde herhangi bir engel bulunmadığından emin olunmalıdır. Engel halinde cihaz kumandayı algılamayacaktır. Bazı açıklamalara göre florasan lambalar kumandanın çalışmasını engeller. Bu tür durumlarda lambaları kapatarak tekrar denemekte fayda vardır. Televizyonun girişine HDMI cihaz bağlı olduğu durumlarda bazen kumanda aktif çalışmayabilir. Bunu anlamak için harici cihazı televizyondan çıkararak tekrar denemek işe yarayacaktır. Birden fazla yöntem denemeye rağmen sorun çözülmüyorsa ve aynı şekilde devam ediyorsa uzaktan kumandanın bağlı olduğu yetkili servisi ile görüşmek faydalı olacaktır.

TV Kumandası Neden Çalışmaz?

Televizyonu açıp kapatmak ve kanal değiştirmek gibi amaçlarla kullanılan televizyon kumandası günlük yaşamda önemli role sahiptir. Ancak bazen kullanımda aksaklıklar yaşanabilir. Bu tür durumlarda tv kumandası neden çalışmaz sorusu akıllara gelir. Kumanda çalışmadığında ilk olarak piller değiştirilmeli, pil terminalleri detaylıca gözden geçirilmelidir. Bunlar işe yaramazsa kumandanın üst bölümü yani ışın yayım penceresi iyice temizlenmelidir. Bu üç yöntem genellikle etkili sonuçlar verir. Eğer bunlar faydalı olmazsa alternatif çözümler denenebilir.

Uzaktan kumandaların bozulma nedenleri çeşitlilik gösterir. Kumanda pilinin zayıflaması ya da bitmesi, kumandanın kendisinin bozulması, elektrikle ilgili sorun olması, televizyonda bulunan kumanda sensörünün çalışmaması gibi durumlar kullanımda sıkıntıya yol açacaktır. Sorun kaynağının ne olduğunu bulmak için işe ilk olarak kumandanın arkasındaki kapağı çıkarıp pilleri sökmekle başlanabilir. Kumandanın bozuk olup olmadığını anlamanın en etkili yollarından biri varsa başka bir kumanda ile televizyonu çalıştırmayı denemektir. Bunun için kumandanın tv modunda olmalı ve güç tuşuna basıldığında televizyon açılmalıdır. Eğer açılırsa televizyonun kendi kumandası bozuk demektir.

TV Kumandası Çalışmıyor

Pil ile uzaktan kumanda arasındaki temasın zayıf olması kumandanın çalışmamasına yol açabilir. Bunu düzeltmek için piller çıkarıp tekrar takılmalı ve televizyonun önünde bulunan uzaktan kumanda sensörüne doğru tutulmalıdır. Kullanıcı hala tv kumandası çalışmıyor şikayetini yaşıyorsa tv kumandasını sıfırlamayı deneyebilir. Sıfırlama için kumanda pilleri çıkarılır, kumandanın güç düğmesine üç saniye boyunca basılı tutulur ve ardından piller tekrar takılır. Bu şekilde kumanda orijinal ayarlarına geri dönmüş olacaktır. Kumandanın yanı sıra televizyonu, ayarlarının sıfırlanması da işe yarayabilir. Bunun için televizyonun güç fişi yavaşça prizden çekilmeli, ortalama beş dakika beklenmeli ve fiş sonra tekrar takılmalıdır. Sonrasında kumandanın televizyonu açıp açmadığı kontrol edilmelidir.

Kumanda televizyona tutulduğunda kanallar değişmiyorsa sensör kısmına doğru şekilde tutulduğundan emin olunmalıdır. Eğer televizyonun arka kısmında HDMI bölümüne giren bir cihaz varsa onu çıkarıp tekrar denemek gerekir. Cihaz çıkarıldıktan sonra kumanda çalışmamaya devam ediyorsa ve birçok yöntem uygulanmasına rağmen sonuç alınamadıysa yetkili servise başvurmak tek çözüm yolu olacaktır.

Tv Kumanda Çalışıyor Ama Kanal Değişmiyor 3

TV Kumandası Kilitlendi Nasıl Açılır?

Elektronik cihazlar kendi kendini kilitleme özelliğine sahiptir. Özellikle gün içerisinde çok el altında olduğu için kumandalarda bu durum sıklıkla yaşanır. TV kumandası kilitlendi nasıl açılır diye araştırıldığında bunun çözümünün tuş kombinasyonunda saklı olduğu görülecektir. Kumandanın kullanım kılavuzunda hangi tuşların kullanılması gerektiği resimli şekilde anlatılır. Genellikle televizyon kumanda kilidini açmak için fan ve mode tuşlarına aynı anda basılır. Birkaç saniye boyunca bu tuşlara basılı tutulduğunda kumanda tekrar aktif hale gelecektir.

Bazı model kumandalarda çocuk kilidi mevcuttur. Bu kilit açıldığında kumanda tuşları çalışmaz duruma gelir. Akıllı kumandanın tekrar kullanılabilmesi için çocuk kilidinin kaldırılması gerekir. Kilidin kalktığı ekrana gelen anahtar ya da kilit sembolü ile anlaşılabilir. Kilit devre dışı olduğunda sembol kaybolacaktır. Bu işlem ile ilgili detaylı bilgiye kumanda ve televizyonun kullanım kılavuzundan ulaşılabilir. Elektronik cihazlar ile ilgili bir sorun meydana geldiğinde kullanma kılavuzuna bakmak en pratik çözüm yollarını öğrenmeyi sağlayacaktır. Özellikle televizyonda hangi sembolün ne anlama geldiğini bilmek faydalı olacaktır.

Tv Kumanda Çalışıyor Ama Kanal Değişmiyor sorununuz devam ediyorsa detaylı şekilde yorumlara yazarsanız daha detaylı bilgi vermeye çalışabiliriz.

Tivibu Kumanda Resetleme ile İlgili Makale İçin Tıklayın.

5/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu