Genel

Arının Eve Yuva Yapması Ne Anlama Gelir?

Arının Eve Yuva Yapması Ne Anlama Gelir? Seyrek kullanılan yerler için arının eve yuva yapması ne anlama gelir sorusu sıklıkla sorulur. Özellikle yaz aylarında olgun bir yuva içerisinde binlerde arı bulunabilir. Arıların sokma riskini en aza indirmek adına bu yuvaya bir an önce müdahale etmek gerekebilir. Evlerde en çok yuva yapılan alanlar genellikle kombi üstleri, balkonlar ve duvar içleri olacaktır. Çatı katı olan dairelerde ise kartonpiyer içlerine yuva yaptıkları görülür. Bu nedenle evlerde arı eve yuva yaptı şikayetlerine sıklıkla rastlanır. Eğer arı yuvası için zamanında önlem alınmazsa ev yaşanılmaz bir hale gelebilir. Kombi borusunun içine yerleşip yuva yapan arılar fazlaca olup bunlara müdahalenin uzmanlar tarafından yapılması gerekir.

Arı Neden Eve Yuva Yapar?

Toprakta arı yuvası sıklıkla görülen bir durum olup bazı hallerde arılar yuvalarını eve yapabilirler. Bu tür olaylarda tehlikeli sonuçların ortaya çıkmaması için yuvanın evden uzağa taşınması denenebilir. Ancak arılara yaklaşmanın riskli olacağı unutulmamalı, riski en aza indirmek için bu konuda profesyonel olan kişilerden yardım alınmalıdır.

Arıların tüm türleri yuvalarını toprağa yaparlar. Ancak uygun yer bulunamadığında ya da evlerde kullanılmayan bir alana denk geldiklerinde yuvalarını buraya yapabilirler. Yuvalar genellikle dışarıdan erişilebilir şekilde olur. Genellikle yuvalar yaban arıları tarafından oluşturulur ve bu yuva ertesi yıl kullanılmaz.

Arı Yuvası Evden Nasıl Uzaklaştırılır?

Arı neye gelir diye araştırıldığında herkesin az çok bir fikri vardır. Özellikle çiçekler ve şekerli yiyecekler listenin en başında gelir. Bunları ortalıkta bırakmamak arıları ortamdan uzaklaştırsa da yuvalarını engellemek için yeterli olmayacaktır. Genellikle akla gelen ilk yöntem böcek öldürücü spreydir. Eczaneden ya da marketten satın alınacak sprey uygulama talimatına uygun şekilde yuvanın olduğu yere sıkılır. Ancak istenen etkinin alınabilmesi için karınca gibi küçük böcekler için değil doğrudan arılar için olan ilaçlar tercih edilmelidir. Sprey sıkıldıktan sonra yuvanın etrafındaki hareketlilik sona erdiğinde yuva çubukla ya da bir bıçak yardımıyla aşağıya indirilebilir. Parçalanmış yuvayı mümkün olduğunca uzak bir yere bırakmak gerekir.

Arı Odadan Nasıl Çıkarılır?

Arı neye gelmez sorusunun cevabı araştırıldığında verilen ilk önerilerden biri dumandır. Özellikle yükseklere kurulan arı yuvaları için ideal olan duman yöntemi arıları havasız bırakarak yuvayı terk etmelerini sağlayacaktır. Duman verildikten sonra bir iki saat boyunca dokunmadan beklemek gerekir.Arı odadan nasıl çıkarılır diye araştırıldığında bulaşık sabunu kullanmak, böcek tozu uygulamak, su uygulamak işe yarayacaktır.

Yuva boşaldıktan sonra arıların giriş yapabileceği noktaları kapatmak gerekir. Eğer boş yuvalar varsa kışın bunlar indirilmelidir. Etrafta meyve ağaçları ya da çöp kovaları olan yerlerde evde arı yuvası durumuna sıkça rastlanır. Bu tür durumlarda ne yapılacağını bilmek yuvanın kalabalık olmadan ve arılara zarar vermeden ortadan kaldırılmasını sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular?


Faturalı Hat Taahhüt Bitince Ne Olur?
Yeni Boyanmış Saç Tekrar Boyanır Mı?

4/5 - (3 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu