Nedir?

İçerik Yönetim Sistemi CMS Nedir?

CMS Nedir? CMS, web sitenizi oluşturmak ve yönetmek için kullanılan yazılım olarak tanımlanabilir. CMS (İçerik Yönetim Sistemi) olmadan web sitesi oluşturmak için statik HTML ile hazırlanmış dosyaları sunucuya yüklemeniz gerekir. Bir CMS kullanmak, HTML içeriği oluşturmaktan daha kolaydır ve işinizi kolaylaştırır.

Tarayıcınızdan eriştiğiniz sürece, nerede olursanız olun, bulut tabanlı bir CMS‘de içerik hazırlayıp ve yayınlayabilirsiniz.. CMS, öncelikle içerik yönetimi için ve bazen de belge yönetimi ve arşivleme gibi işlemler için kullanılır.

CMS Kullanmanın Avantajları

  • Dakikalar içinde dünyanın herhangi bir yerinde içerik oluşturabilir, düzenleyebilir ve teslim edebilirsiniz.
  • Açık kaynak CMS‘yi indirip kurmanın herhangi bir maliyeti yoktur. Ayrıca tasarım için bir bütçe ayırmanıza da gerek yok.
  • Form, anket, online sınav, online satış ve forum siteleri oluşturabilir.
  • Tamamen kullanıcı dostu CMS, hakkında pek bir şey bilmeseniz bile içerik paylaşmanıza olanak tanır.
  • CMS, basit bir güncelleme sağlamak için kullanıcıyla buluşur.
  • SEO ile ilgilenenler için SEO dostu özellikler ve CMS eklentileri de bulunmaktadır.
  • WordPress ve Joomla gibi açık kaynaklı CMS‘lerde 7/24 cevap bulabileceğiniz forumlar da vardır.

CMS ile Bir Web Sitesi Hazırlamak İçin Ne Gerekiyor?

Öncelikle bir alan adı almanız gerekiyor. İkinci adım, web sitenizin yayınlanabilmesi için içeriğinizi depolamak için bir alan kiralamaktır. Kısacası hosting kiralamanız gerekiyor. WordPress, Joomla ve Drupal web sitesi sahipleri için barındırma planlarına göz atabilirsiniz. Birkaç dakika içinde CMS üzerinden web sitesi tasarımına ve içerik yazmaya başlayabilirsiniz.

En Popüler CMS Sistemleri

WordPressBirçok kişi WordPress‘i, öğrenmesi kolay ve deneyimli kişiler için çok esnek olduğu için tercih ediyor. WP ile her türlü içeriği kolayca yayınlayabilir, yönetebilir ve düzenleyebilirsiniz. WordPress en popüler CMS sistemlerinden biridir.
ShopifySerbest çalışanların ve küçük işletmelerin çevrimiçi satış sitelerini için bir içerik yönetim sistemidir. Onlarca tasarım içerir ve ihtiyaçlarınıza göre optimize edilmiş süreçleri uygulayabilirsiniz.
JoomlaKodlama biliyorsan Joomla tam sana göredir. Herhangi bir eklenti olmadan uzantıları etkinleştirerek istediğiniz web sitesini oluşturmanızı sağlayan güçlü bir CMS sistemidir. Orta ila büyük siteler için Joomla seçenektir.
Drupalİçerik yönetimini daha derinlemesine incelemek istiyorsanız, profesyonel kodlama standartlarına uyum sağlayabilen birçok web sitesi oluşturucusunun favorisi olan Drupal‘ı seçebilirsiniz. 30.000’den fazla genişletilebilir modül, 2.000’den fazla tema ve her zaman destek alabileceğiniz bir forum ile Drupal, listemizde önemli bir yere sahiptir.
WixKurulumu ve kullanımı çok basit bir sistemdir ve dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahiptir. Sürükle ve bırak işleviyle hızlı ve kolay bir şekilde düzenleme yapabilirsiniz.
MagentoMagento, Nike, Gant ve Cort gibi firmaların tercih ettiği profesyonel ve kurumsal online satış siteleri için şık, ve işlevsel web siteleri sunarken, Magento birçok kişi ve firma tarafından tercih edilmektedir.
BloggerBlogger, ücretsiz bir CMS olmasına rağmen, Google’ın önemli bir parçası olmak için hala yeterli esnekliği sunan bir blog oluşturucudur.
TYPO3Diğer CMS‘lere göre en büyük avantajı, daha büyük sitelere hizmet verebilmesidir. TYPO3, kod yazmadan işlevsellik ekleyebileceğiniz ve harika bir seçim olabilecek kurumsal web siteleri için özellikle popüler bir CMS‘dir.
vBültenForum oluşturmak isteyenler için en uygun seçimdir.
LiferayPiyasadaki en yeni CMS‘lerden biri olmasına rağmen, benzersiz siteler, müşteri portalları ve gereksinimlere göre üyelik siteleri oluşturmak için en mantıklı seçeneklerden biridir. Modern bir tasarıma sahip profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturmak isteyenler Liferay‘i tercih edebilirler.

İçeriğimize genel olarak baktığımızda, programlama uzmanı olmayan kişilerin bir CMS aracılığıyla web siteleri oluşturup yönetebildiğini gördük.

Sıkça Sorulan Sorular?


İçerik Dağıtım Ağı CDN Nedir?

5/5 - (2 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu