instagram izlenme hilesi
Teknoloji

DSL Bağlantısı Yok Ne Demek?

Takipçi Satın Al

DSL Bağlantısı Yok Ne Demek? Kullanıcıların internet keyfini bozan sorunlardan biri olan dsl bağlantısı problemi için farklı çözüm önerileri mevcuttur. Bununla ilgili internet üzerinden dsl bağlantısı yok ne demek sorusuna yanıt aramak gerekir. Bu sorun bazen internet sağlayıcı bazen ise wi fi modemi ile ilişkili olabilir. Dsl bağlantısı yok soru hakkında uygulaması kolay ve temel çözüm yöntemleri mevcuttur.

Dsl sorunu Turkcell, Vodafone, Türk Telekom fark etmeksizin tüm servis sağlayıcılarda meydana gelebilir. Eğer bağlantı yok uyarısı alınıyorsa farklı bir cihazla internete bağlanmayı denemek sorunun altında yatan nedeni öğrenmek açısından işe yarayacaktır. Bunun için ilk olarak modem yeniden başlatılmalıdır. Ardından o internete farklı bir cihaz üzerinden bağlanmak denenmelidir. Eğer bağlantı oluşuyorsa ve modemin üzerindeki ışık yanıyorsa sorun ortadan kalkmış demektir. Sorun devam ediyorsa alternatif yöntemleri denemek gerekir. Kaliteli ve sorunsuz bağlantı keyfi yaşayabilmek amacıyla dsl filtresi kullanmamak gerekir. Bu bağlantı haricinde uydu sistemleri, alarmlar, faks makinesi gibi yapılar için filtre kullanılabilir. Dsl bağlantısında parazite yol açtığından dolayı filtre yerine hattın doğrudan modeme bağlı olmasına dikkat edilmelidir.DSL Bağlantısı Nedir?

Dsl bağlantısı yani modemin üzerinde yer alan dsl ışığı gelişmiş iletişim teknolojisinin bir ürünü olup yapılan işe kıyasla veri hızının ve kullanılan donanım maliyetinin düşük olmasını sağlar. Bunun için gerekli hatlar sağlayıcı tarafından verilir ve içerisinde çok sayıda farklı frekanslar bulunur. Dsl bağlantısı web servisleri için son derece önemli olup bazı durumlarda bu bağlantının kopması ile ilgili sorunlar yaşanabilir.

DSL bağlantısı nedir diye araştırıldığında bu kelimenin açılımı Digital Subsriber Line olarak ifade edilir. Türkçe anlamı ile Dijital Abone Hattı olarak bilinir. 1997 yılından itibaren kullanıma sunulan bu teknoloji için yüksek hızlı veri ile ses iletişimini aynı anda sağlayabilir. Veri aktarımını bir çift bakır tel üzerinden yapar ve yerel bölgelerde kullanıcı ile Telekom santralinin arasında bağlantı için önceden çekilmiş olan altyapıyı kullanır.

DSL sinyalleri ile ses arasında tampon görevi görmesi için bazı frekanslar boş kalır. Bu şekilde dsl bağlantısı alabilmek için santrale yakınlık maksimum üç mil olmalıdır. Aktif olarak sunulan bağlantı desteğini alabilmek amacıyla servis sunucusundan destek talep edilebilir.

Türk Telekom Dsl Bağlantısı Yok

Kullanıcı sayısının fazla olmasından dolayı Türk Telekom dsl bağlantısı yok sorunu sıklıkla yaşanır. Bu sorunun yaşandığı durumlarda bağlantı kablolarını kontrol etmek ve dsl kablosunun üç metreden uzun olmadığından emin olmak gerekir. Telefon ve dsl bağlantısı arasında ayırıcı kullanılmamalı, güç kablosunun yeteri kadar sağlan olduğundan emin olunmalıdır. Aynı zamanda dsl bağlantı kablosu da kontrol edilmelidir.

Kablo kontrolü sonrasında sorun devam ediyorsa basit ama etkili bir çözüm yöntemi olan bilgisayarı ve modemi yeniden başlatma yöntemini denemek gerekir. Cihazı yeniden başlatmadan önce modemi birkaç saniye boyunca kapalı tutmakta fayda vardır. Cihaz yeniden başlatıldıktan sonra ilgili küçük sorunlar ortadan kalkmış olacaktır. Ancak bu tür aç kapa işlemlerini çok sık yapmamak gerekir.

Alternatif bir yöntem olarak cihazdaki antivirüs yazılımları devre dışı bırakılabilir. Bu tür yazılımlar olası tehditlere karşı dsl bağlantısının kesilmesine yol açabilir. Yazılım devre dışı bırakılarak dsl sorununun devam edip etmediği kontrol edilebilir. Eğer devre dışı sonrasında sorun ortadan kalktıysa bu durumda alternatif antivirüs yazılımları tercih edilebilir.

Dsl Bağlantısı Yok

Dsl bağlantısı yok sorunun altında yatan nedenler farklılık gösterebilir. Bu nedenle sorunun çözümü için uygulanacak yöntemler çeşitlilik gösterir. Sorun halinde başvurulacak ilk seçeneklerden biri Windows sorun giderici olacaktır. İşletim sisteminin kendine ait olan bu araç meydana gelen problemleri çözebilecek yeteneğe sahiptir. Kullanabilmek için ayarlar sayfasından ağ sorunlarını bul ve onar sekmesine girilir. Eğer sorun işletim sistemi kaynaklı ise bu uygulamanın ardından çözülecektir.

Dsl bağlantısı yok problemine alternatif bir çözüm olarak modemin doğrudan duvar prizine bağlı olduğundan emin olmak gerekir. Enerji kaynağından uzaklaşmak bağlantı kalitesinin düşmesine yol açabilir. Bu nedenle metrelerce uzunluğu sahip olan uzatma kabloları tercih etmek dsl sorununu tetikleyecektir. Ayrıca modemi farklı bir güç kaynağına bağlamak, sabit telefon sesini kontrol etmek ve son çare olarak teknik servise danışmak da işe yarayacaktır.

Safari Güvenli Bağlantı Sorunu İphone ile İlgili Makale İçin Tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular?


Ufku Ne Demek?
Windowsu Etkinleştirme Yazısını Kaldırma

5/5 - (1 vote)
Bir Yorum
  1. Çok faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuş bu yazı sayesinde DSL bağlantı sorunumu kolayca hallettim teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu