Pratik Bilgiler

Ekrana Sürekli Reklam Çıkıyor Nasıl Engellerim

Ekrana Sürekli Reklam Çıkıyor Nasıl Engellerim, akıllı telefon kullanıcıları bazen sürekli reklam çıkması sorunu ile karşılaşabilir. Özellikle Android destekli olan telefonlarda bu durum sebepsiz yere daha sık görülür. Reklam çıkmasını kesin bir şekilde halledebilmek için adım adım ilerlemek gerekir. Öncelikle sorunun altında yatan sebebin ne olduğu incelenmeli ve ona göre çözüm yolu uygulanmalıdır. Ekrana sürekli reklam çıkıyor nasıl engellerim diye merak edenler bu sorunun farklı kötü yazılımlar sebebiyle olduğunu görebilirler. Bu reklamların bir bölümü kişisel bilgileri kopyalama amaçlı iken bir bölümü ise ticari amaçlıdır. Ticari amaçlı olan reklamlarda reklama tıklayarak haksız kazanç elde etme uygulaması yaygındır. Bilgileri kopyalamak isteyen yazılımlarda ise yazılımlar telefona zararlı virüs bulaştırmış olabilirler. Bu tarz uygulamaların fark edilmesi diğer ticari amaçlı yazılımlara kıyasla biraz daha zordur. Bunun gibi kötü amaçlı reklamları önlemek için önceden reklam türleri ve etkileri ile ilgili bilgi sahibi olmak fayda sağlayacaktır.

Telefon Ekrana Sürekli Reklam Çıkıyor Nasıl Engellerim?

Sebebine göre farklılık gösterse de telefona sürekli reklam çıkıyor nasıl engellerim diye merak edenler bazı genel çözüm yollarını uygulayabilirler. İlk olarak telefondan bilinmeyen uygulamaları kaldırmak gerekir. Uygulamanın üzerine birkaç saniye dokunulduğunda kaldır seçeneği çıkacak ve onay verilecektir. Bir sonraki adımda telefona özel ve güvenilir virüs karşıtı yazılımlar kullanılması gerekir. Bu sayede fark edilmeden dahi telefona giren virüsler anında silinecek ve telefona zarar vermeyecektir.

Bazı telefonlarda tarayıcı geçmişi dolu olduğundan telefon zaman zaman çeşitli hatalar verebilir. Bunu önlemek ve telefonun daha sağlıklı çalışmasını sağlamak için belli aralıklarla tarayıcı ön belleğini temizlemek önemlidir. Temizleme yapılmasına rağmen hala telefonda reklam çıkmaya devam ediyorsa fabrika ayarlarına dönmek işe yarayacaktır. Telefonun ilk alındığı haline çeviren bu ayarda tüm gereksiz uygulama ve veriler telefondan silinmiş olacaktır. Akıllı telefonu fabrika ayarlarına geri çevirmek için cihazın ayarlar bölümünden bu işlem yapılabilir.

Telefona Reklam Gelmesi

Günlük kullanımda telefona reklam gelmesi sorunu yaşanıyorsa ilk yapılacak hareket kullanılmayan tarayıcıları telefondan kaldırmak olacaktır. Daha sonra sık kullanılan tarayıcının bildirim ayarları kontrol edilir ve izin verilmeyen bildirimlerin olup olmadığına bakılır. Android cihazlarda gelen reklamları engellemek için ayarlar bölümünden gelişmiş kısmından pop up görüntülenmesini engelle imleci onaylanır. Pop up ayarları kısmından reklam engelleme ve iptal etme işlemi istenilen her an yapılabilir.

Telefonlarda reklam engellenmesinin diğer bir yolu ise sırasıyla gizlilik, gelişmiş ve reklamlar seçeneklerine girmektir. Bu aşamalar sonrasında reklam kişiselleştirmeyi devre dışı bırak seçeneğini etkinleştirmek gerekir. Genellikle çoğu reklam bu reklamları düzenleyenlerin para kazanma amaçlarından dolayı telefonlarda ve bilgisayarlarda görünür. Doğrudan reklamları önlemek için bu amaçla geliştirilmiş olan uygulamalar da kullanılabilir. Ancak bu tür uygulamaları seçerken doğru ve güvenilir tercih yapmak önemlidir. Aksi halde telefonda reklamlar artacak ve cihaz güvenliği azalacaktır.

Telefonumda Sürekli Reklam Çıkıyor Ne Yapmalıyım?

Kullanıcılar telefonlarını mümkün olduğunca sade ve temiz şekilde kullanmalıdır. Buna karşın telefonumda sürekli reklam çıkıyor ne yapmalıyım diye düşünenler ayarlardan uygulama yöneticisini açmalıdır. Yüklendiğinden haberdar olunmayan ya da kaynağı bilinmeyen uygulamalar varsa bunlar mutlaka kaldırılmalıdır. Ayarları manuel olarak değiştirmek bilinmeyen numaralardan ve spam sitelerden kurtulmayı sağlayacaktır.

Telefonu fabrika ayarlarına çevirmek de reklam ve benzer sorunları önlemek için önemlidir. Ancak bu ayarı yapmadan önce mutlaka telefonda bulunan video ve fotoğraf belgelerini yedeklemek gerekir. Ayrıca telefon defteri de yedeklenmelidir. Bunu kolaylaştırmak adına e postaya senkronizasyon işlemi yapılabilir. Son olarak whatsapp mesajları yedeklenebilir. Böylece whatsapp uygulaması yeniden kurulduğunda bütün mesajlar ve bilgiler cihaza otomatik olarak yüklenecektir. Yedekleme yapılmadan telefon fabrika ayarlarına geri çevrildiğinde neredeyse tüm belgeler cihazdan silinecektir.

Telefonumun Ekranda Sürekli Reklam Çıkıyor

Eğer telefonumun ekranda sürekli reklam çıkıyor şikayeti sürekli devam ediyorsa bu durum kullanılan uygulamaların reklamlarına tıklandığının habercisi olabilir. Bunu önlemek için mutlaka telefonda güvenilir bir antivirüs uygulamasının bulunması önerilir. Fabrika ayarlarına dönmek için ise yalnızca reklam çıkması beklenmemelidir. Cihazı yüksek performansta kullanmaya devam etmek için yılda en az iki kere olacak şekilde belli aralıklarla fabrika ayarlarına döndürme işlemi yapılabilir. Cihazda çıkan reklamların sebebi Android ve iOS telefonlar için farklılık gösterebilir. Bunu net bir şekilde öğrenebilmek için uzman ve bilgili kişilerden destek alınabilir. Bu tür reklamlarda bilgi kopyalanması gibi olumsuz durumlar olabileceğinden her adımda dikkatli davranmak gerekir. Genelde çoğu kişi reklam engelleyici uygulamaları tavsiye eder. Bu uygulamaların en önemli özelliği tüm cihazlarda aktif olarak çalışabilmesidir.

Ekrana Sürekli Reklam Çıkıyor Nasıl Engellerim adlı yazımız ilginizi çektiyse yorumlarda bizlere bu tarzda içeriklerin daha fazla gelmesi için önerilerde bulunabilirsiniz.


Whatsapp Engeli Kaldırınca Mesajlar Gelir Mi?
Birinin Rehberinde Kayıtlı Olduğumu Nasıl Anlarım 2023
Telefonum Açık Olduğu Halde Arayanlar Ulaşamıyor
Wipe Cache Partition Ne Demek?

5/5 - (1 vote)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu