Genel

Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Ödeme

Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Ödeme? Kredi kartı hesap kesim tarihi kart ile o ay yapılan harcamaların hesaplandığı ve belgelendiği tarihtir. Bu tarihte kesilen ekstre tutarını kart sahiplerinin ortalama on gün içerisinde ödemeleri istenir. Toplam borç tutarı haricinde asgari ödeme tutarı da belirlenir. Ödenecek tutarın bu asgari borç miktarının altında olmaması gerekir. Asgari tutar haricinde geriye kalan borç için bir sonraki aya kadar faiz işletilir.

Bu nedenle borcun artmaması adına kredi kartı borçlarının tamamının zamanında ödenmesi gerekir. Bazı durumlarda kart sahipleri hesap kesim tarihinden önce kredi kartı borcu ödeme yapmak isteyebilirler. Bu durumda herhangi bir sakınca yoktur. Hatta sadece asgari tutarı ödeme yapan kullanıcılar için erken ödeme yapmak faiz hesaplanması açısından avantaj sağlar. Böylece bir sonraki ay ödenmesi gereken borç miktarında azalma olacaktır.

Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Ödenir Mi?

Kredi kartı ekstresi gelmeden önce kart borcunun tamamı ya da bir kısmı ödenebilir. Tamamı ödenirse bir sonraki ay ekstre yine gelecek fakat ödeme yapılmasına gerek olmayacaktır. Çıkacak ekstreyi erkenden ödemek olan hesap kesim tarihi öncesinde para yatırma işlemi kullanıcıları faiz borcu ödemekten de kurtarır.

Borç ödeme işlemleri kendi içerisinde farklı gruplara ayrılır. Öncelikle geçmişten gelen herhangi bir borç bulunuyor mu diye bakılır. Bu durumda erken ödeme yapıldığında öncelikle geçmiş dönem borçları düşülür. Zamanında ve erken olarak ödenen borçlar kredi kartına olumlu olarak yansıyacaktır. Bu nedenle borcu hesap kesim tarihinden önce ödemek genellikle tavsiye edilen işlemler arasındadır. Bunu doğru şekilde yapabilmek için kartın hesap kesim tarihini önceden öğrenmek gerekir. Belirtilen tarihte saat 00:01’den itibaren kartın hesabı kesilmiş olacaktır. Bu tarih ve saatten sonra yapılan işlemler bir sonraki ekstreye yansıyacaktır.

Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Uzmanlara başvurulduğunda büyük bir kısmı kredi kartı borcunun erkenden ödenmesi konusunda tavsiye verirler. Bunun sebebi ise hesap kesim tarihinden önce borç ödenmesinin kredi kartını daha verimli kullanmayı sağlamasıdır. Günlük hayatın önemli bir parçası haline gelen kredi kartları için hesap kesim tarihlerini gözden kaçırmamak gerekir. Örneğin hesap kesim tarihi ayın 20’si ise ayın 19’unda yapılan harcama ertesi gün ödenmek zorunda kalacaktır. Eğer borcun bir ay ileri gitmesi isteniyorsa harcama hesap kesim tarihinden sonra yapılmalıdır. Borcun erken ödenmesi halinde bu harcama da erkenden ödenmiş olacaktır.

Kredi kartı kullanıcıları kullandıkları kartın özelliklerini mutlaka öğrenmelidir. Yalnızca harcama yapmak ve ödemelere dikkat etmemek bankacılık faaliyetlerini ve kredi notunu olumsuz etkiler. Ödenmeyen borç için banka kart sahibine uyarıda bulunur. Uyarı için gerekli bekleme süresi tamamlandıktan sonra hala borç ödenmediyse süreç haciz aşamasına kadar ilerler. Bu tür olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına kredi kartı borçlarını zamanında ya da erkenden ödemek gerekir.

Hesap Kesim Tarihinden Sonra Yapılan Harcama

Kredi kartı sahipleri hesap kesim tarihinden sonra yapılan harcama konusunda merak içindedir. Bu tarihten sonra yapılan harcamaların ne zaman ödenmesi gerektiği sıkça araştırılır. Geçerli olan mevzuata göre bu harcamalar bir sonraki ayın ekstresine yansır. Eğer yapılan harcama taksitli borç ise ilk taksit sıradaki ekstrede görünecek ve diğer taksitler de sırasıyla devam edecektir. Kredi kartı harcamaları ile ilgili sorun yaşamamak için hesap kesim tarihi, borç ödeme tarih aralığı, asgari ödeme tutarı gibi kavramlara hakim olmak gerekir. Yapılan harcamaya rağmen borç ödenmezse o borç bir yandan faizlerle birlikte katlanarak artacaktır. Uygulanacak olan faiz oranı ise o dönem izlenen faiz politikasına göre değişecektir.

Bazı kart sahipleri hesap kesim tarihinde alışveriş yapılıp yapılamayacağını merak ederler. Hesap kesim tarihi itibariyle yapılan harcamalar bir sonraki ekstreye yansıyacaktır. Hesap kesiminin ertesi gününde yapılan harcamaların son ödeme tarihi yaklaşık kırk gün sonrasında olacaktır. Harcamasına ait borcu mümkün olduğunca geç ödeme isteyenler için bu durum avantaj sağlayacaktır. Kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan kullanıcıların bu tür detaylara dikkat etmeleri gerekir. Özellikle yüklü miktarda harcama yapan ya da tek kalemlik harcamaları bulunan kullanıcılar ödeme tarihleri konusunda daha titiz davranmalıdır.

Hesap Kesim Tarihinde Borç Ödeme

Kredi kartı sahipleri hesap kesim tarihinde borç ödeme işlemlerini birden fazla yöntemle yapabilirler. Daha pratik ve hızlı olması adına günümüzde pek çok kullanıcı ödemelerini mobil uygulama üzerinden gerçekleştirir. Bunu yapabilmek için öncesinde mobil bankacılık hesabı oluşturmuş olmak ve şifre bilgileri ile sisteme giriş yapmak gerekir. Ana menüde kredi kartı işlemleri sayfasına girildiğinde borç ödeme kısmından vadesiz hesapta bulunan para ile ödeme yapılabilir.

Mobil ödemeye alternatif olarak hesap kesim tarihinde kredi kartı borçları ilgili bankanın ATM’leri aracılığıyla da ödenebilir. Ödemelerde kullanıcılardan herhangi bir ücret tahsil edilmez. Banka ATM’sine gidilip kart takıldıktan sonra borç ödeme sayfasından asgari ödeme tutarı, toplam borç ya da bireysel olarak belirlenen tutar kadar para yatırılabilir. Yatırılan tutar anında hesaba yansır ve kredi kartında o bakiye kadar harcama limiti açılır. Bu tutarın minimum asgari borç miktarı kadar olması gerekir. Aksi halde borç tamamen ödenmemiş kabul edilir.

Kredi Kartı Borcunu Vadesinden Önce Ödeme

Kredi kartı ödemelerinin gecikmesi halinde bankalar müşterilerine ekstra faiz uygularlar. Bu nedenle kredi kartı borcunu vadesinden önce ödemek gerekir. Bu ödemeyi yapmak için otomatik ödeme talimatı vermek, doğrudan banka şubesine giderek ödeme yapmak, telefon bankacılığı yöntemi ile ödemek, ilgili kartın internet bankacılığını kullanmak gibi ödeme yöntemleri kullanılabilir.

Eğer ATM ile ödeme yapılacaksa ve kredi kartı o an mevcut değilse ödemeler TC kimlik numarası ve telefon numarası gibi bilgilerle de yapılabilir. Bu tür ödeme için ATM’den doğrudan kartsız işlem seçeneğine basılır ve kredi kartı borç ödeme seçeneğine gidilir. Ödenecek olan tutar için ekrana gelen menüden en uygun olan seçilir. Eğer asgari ödeme tutarı haricinde başka yüksek bir miktar ödenecekse diğer tutar seçeneğine basılarak o miktar ekrana yazılır ve onay verilir. Yönlendirmeler takip edilerek ödeme işlemi tamamlanır.

Ödeme yapmak için kredi kartının hesap kesim tarihi aylık gelen hesap ekstresinden öğrenilebilir. İnternet bankacılığı ve mobil uygulama üzerinden de ulaşılabilen bu bilgi oldukça önemlidir. Kart ödemelerinin aksamaması için hangi tarihte ödeme yapılacağını bilmek gerekir. Mevcut hesap kesim tarihleri haricinde bir sonraki hesap kesim tarihi de kullanıcılarla paylaşılır. Bunlar takip edilerek ödemeler zamanında yapılabilir.

Kredi Kartı Taksitleri Erkenden Ödenir Mi?

Kredi kartı harcamalarının bazıları tek çekimli bazıları ise taksitli olarak yapılır. Taksit sayısı yapılan alışverişin içeriğine göre farklılık gösterir. Yapılan taksitlerin tamamının önceden ödenip ödenmeyeceği kart sahipleri için merak konusudur. Eğer karta ait taksit toplamları ya da genel borç tutarının tamamı hesap kesim tarihinden önce ödendiyse taksitler ödenmiş kabul edilir. Bu işlem ile kart borcu sıfırlanmış olur.

Kredi kartı taksitlerini erkenden ödeme konusunda bazı bankalar manuel işlem kabul ederler. Yani toplam borç ödendikten sonra banka ile iletişime geçilerek taksitler dahil toplam borcu sıfırlamak gerekir. Bu talep sonrasında ödeme yapılan tutar toplam borçtan düşülecek, borç tamamen bitecektir. Bankaya talep iletmek için banka şubesine gitmek yerine müşteri hizmetleri ile iletişime geçilebilir. Erken yapılan her bir ödeme kredi sicil puanlarına olumlu olarak yansıyacaktır.

Hesap Kesim Tarihi Gelmeden Borç Ödeme

Kredi kartı sahipleri harcamalarına ilişkin kart borçlarının tamamı için hesap kesim tarihi gelmeden borç ödeme yaparlarsa ekstre bedeli 0 olarak kesilir. Yani ödeme yapmak gerekmez ve ekstre usulen kesilir. Bunun mümkün olabilmesi için kart borcunun tamamının ödenmesi gerekir. Ekstreden geriye borç kaldığında ödenmesi gereken bu tutar bir sonraki ekstrede görünecektir. Eğer borcun bir kısmı ödenirse bu tutar için bir daha ekstre düzenlenecek ve toplamda bir aylık süre içerisinde kart sahipleri iki kere ödeme yapmak durumunda kalacaktır.  

Borcu erkenden kapatmak kullanıcı için avantaj olsa da banka açısından istenmeyen bir durumdur. Bankalar faiz gelirlerinden kazanç elde ederler. Bu sebeple en iyisi borcu düzenli olarak ve zamanında ödemek olacaktır. Ödenen her tutar için kredi kartının harcanabilir limiti artacaktır. Eğer ekstrede belirtilen tutardan 1 lira bile eksik yatırılırsa o tutar için faiz hesaplanacaktır. Bu nedenle kredi kartı borç ödemelerinde kuruş dahil olmak üzere eksik bakiye kalmamasına dikkat edilmelidir.

Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Ödeme adlı yazımız ilginizi çektiyse bu tarz içeriklerin daha fazla gelmesi için yorumlarda belirtebilirsiniz.


Yabancı Banka Kartına Komisyon Almayan Bankalar
Son Ekstreden Kalan Borç Ne Demek?
Kartınızın Statüsü İşlem İçin Uygun Değildir Ne Demek?
İninal İban Öğrenme

5/5 - (2 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu