Pratik Bilgiler

İnstagram Sesli Arama Geçmişi Silme

İnstagram Sesli Arama Geçmişi Silme Nasıl Yapılır?. İnstagram kullanıcılarına sesli ve görüntülü arama, sesli mesajlaşma gibi farklı iletişim yöntemleri sunar. İnstagram sesli arama gibi hizmetleri kullanabilmek için cihazın güncel ve internet altyapısının güçlü olması gerekir. Dijital okur yazarlığı bulunan kullanıcılar platformda sağ üst kısımda yer alan telefon simgesi üzerinden görüşme yapabilirler. Kaliteli bir görüşme için kullanılacak akıllı cihazlar ile internet altyapısı uyumlu olarak çalışmalıdır. Arama simgesinin göründüğü kişiler görüşme için müsait demektir. Bu özellikten yararlanabilmek için cihazın hoparlör ve mikrofon kısımlarının aktif olarak çalışıyor olması gerekir. Cihaz tarafından platforma ulaştırılan bu veriler kullanıcının görüşme özelliğinden yararlanmasını sağlar.

İnstagram Sesli Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Çok sayıda kullanıcı ile iletişim kurmayı sağlayan instagram sesli ve görüntülü arama hizmeti kapsamında kullanılan tüm veriler platform ve cihaz tarafından saklanır. Kişisel nedenlerden dolayı bazı kullanıcılar zaman zaman bu verileri silmek isteyebilirler. Silme işlemi adım adım gerçekleşir. İlk olarak instagram uygulamasına DM girişi yapılır. Ardından aramalar kısmından yakındakiler bölümüne girilir.

Arama geçmişi silme yaparken sesli arama başladı ya da sesli arama sona erdi gibi verilerin silinmesi mümkün değildir. Ancak yapılan sohbete ait içerikler silinebilir. Yapılan son güncelleme ile bu tür işlemler daha kolay hale gelmiştir. Silme işlemlerini yaparken akıllı telefon kullanılması şart değildir, bilgisayar üzerinden de instagram sesli arama geçmişi silme aşamaları tamamlanabilir.

Bilgisayardan İnstagram Arama Geçmişi Silme

Bilgisayardan arama geçmişi silmek için platformu açıp sağ üst kısımda bulunan ara sekmesine gelinir. Bu kısımda yakın zamanda arama yapılan hesaplar görünecektir. Listenin üst kısmında tümünü temizle seçeneği bulunur. Buna tıklandığında ekrana arama geçmişini temizlensin mi şeklinde uyarı metni çıkar. Silinen geçmişte bulunan kişiler daha sonra öneri olarak tekrar görünecektir. Yapılan silmenin geri alınması mümkün değildir. Eğer tamamı yerine birkaç kişi birden silinmek isteniyorsa her ismin yanında bulunan çarpı işaretinden tek tek silme de yapılabilir. Bu tür veri temizleme işlemleri akıllı telefonların daha yüksek verimle kullanılmasını sağlar.

İnstagram Sesli Ve Görüntülü Arama

Sesli ve görüntülü arama özelliğini içinde barındıran instagram en fazla kullanıcı sayısına sahip sosyal medya platformlarından biridir. Birden fazla kişi ile grup görüşmelerine de imkan veren platform çeşitli efektler içerir ve bunlar sayesinde iletişim daha eğlenceli hale gelir. Görüşme sırasında anlık olarak kullanıcılar kendi görüntülerine efekt uygulayabilirler.

Görüntülü ve sesli arama özelliklerini sıklıkla kullanan kişilerin veri güvenliği ve sağlığı açısından belirli aralıklarla silme işlemi yapmaları gerekir. Görüşmelere ilişkin bilgiler o kişi ile yapılan mesaj sayfasında yer alacaktır. Silme işlem için o kişi ile olan mesaj kısmına girilmeli ve mesaj temizlenmelidir. Bu bölümde arama geldi ve arama sona erdi uyarılarını da bulup silmek gerekir.

İnstagram Sesli Arama Geçmişi Silme -2

İnstagram Sesli Ve Görüntülü Arama Ayarları Nasıl Yapılır?

Kullanıcıların sıklıkla merak ettiği konulardan biri instagram sesli ve görüntülü arama ayarlarıdır. Bu ayarları doğru şekilde yapabilmek için ilk olarak instagram uygulamasına girilir ve profil açılır. Profilde sağ üst köşede bulunan üç çizgi yani menü kısmı açılır. Açılan ekranda bildirimler sekmesine tıklanır ve burada bulunan mesajlar ile aramalar bölümüne dokunulur. Açılan sayfada görüntülü sohbetler sekmesi yer alır. Bu sekmede hangi kullanıcılardan görüntülü sohbet daveti gelip gelmeyeceği ile ilgili ayarlama yapılabilir. Ayrıca sohbet ve mesajlar ile ilgili ayarlamalar da bu kısımdan tamamlanır. Bu tür ayarlamalar ile sohbet ve görüşme özellikleri daha verimli hale gelecektir.

Android’de Sesli Arama Geçmişi Silme

iOS sistemi ile kıyaslandığında Android instagram sesli arama geçmişi silme işlemi yapmak daha kolaydır. Android sistemi kullanıcılarına doğrudan arama geçmişi silme imkanı sunar. Bunun için ilk olarak geçmişi silinmek istenen kişi ismi sola doğru kaydırılır. Bu kısımda o kişiyle yapılan görüntülü arama tarihleri görünür. İlgili kişinin ismine uzun süre basılı tutulur. Ardından ekrana sil seçeneği gelir. Sil sekmesine dokunulduğunda bu kişi ile yapılan görüşmelere ilişkin detaylar tamamen silinecektir. Bu tür silme işlemi kişisel mahremiyetin korunması açısından önemlidir. Sohbet geçmişini silmek, kaybolan mesaj modunu kullanmak ve profesyonel bir instagram hesabına geçmek arama geçmişini temiz tutmayı sağlayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular?


İnstagram Video Nasıl İndirilir?

5/5 - (1 vote)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu