instagram izlenme hilesi
Genel

Papara Kart Dolandırıcılığı

Takipçi Satın Al

Papara Kart Dolandırıcılığı Nedir? Ön ödemeli alışveriş kartı olan papara kart içine yüklenen parayı rahatça kullanabilmeyi sağlar. Karta para yüklemek için yükleme noktaları ya da havale, EFT gibi yöntemler tercih edilebilir. Ülkemizde ilk defa bankaya bağımlı olmadan kullanılan bu kart Visa, Mastercard ve Bankalar arası Kart Merkezi üyesi olarak faaliyetini sürdürür. Akbank ATM’lerinden karta para atmak tamamen ücretsiz olup diğer bankalarla yapılan işlemlerde %1+1 işlem ücreti alınır. Black kartı almak için herhangi bir ücret vermeye gerek yoktur. Kartın aktif olarak kullanılabilmesi için kullanıcı adına bir banka hesabından tek seferde 100 lira ve üzeri para yatırmak gerekir. Bu gibi temel bilgilere hakim olmak papara kart dolandırıcılığı riskini en aza indirir.Papara Kart Güvenli Mi?

Papara kart kapsamında tüm faaliyetler T.C Merkez Bankası denetiminde gerçekleşir. Lisanslı bir elektronik para kuruluşu olan papara 6493 sayılı kanun kapsamında kurulmuştur. Kullanıcılara ait bütün bakiyeler Merkez Bankası bünyesinde açılan hesaplarda muhafaza edilir. Bu sayede güvenliği her zaman yüksektir. Kanun olarak papara kullanıcılara ilişkin bakiyeleri işletme, bu bakiyelerden faydalanma ya da faiz elde etme hakkına sahip değildir. Bilgilerin üçüncü kişilerle paylaşımı söz konusu olmaz. Ancak kullanıcılar bu bilgileri kendi iradeleriyle başkasına aktardıklarında olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle her kullanıcı kendi güvenliğini sağlama konusunda dikkatli olmalıdır.

Papara Kart Hesabını Başkasına Kiralamak Riskli Mi?

Son dönemlerde sıklıkla yaşanan papara hesap kiralama dolandırıcılıkları kullanıcılar açısından tehlike arz eder. Çeşitli iletişim kanallarından kullanıcılara ulaşan dolandırıcılar hesapların belli bir ücret karşılığında kiralandığını ve bunun yasal olduğunu dile getirirler. Ancak bu olan tamamen yalan olup yasal dayanağı yoktur. Hatta böyle bir durum fark edildiğinde bankacılık ya da hesap işlemlerine dair bloke uygulamaları söz konusu olacaktır. Bu nedenle papara kart hesap kiralama dolandırıcılıklarına karşı dikkatli olmak gerekir. Hesabı, hesap sahibinden başka bir kişinin kullanması ülkemizde uygulanan kanunlara göre suç teşkil eder. Başkaları tarafından gerçekleştirilen tüm yasal işlemlerin sorumluluğu hesap sahibine ait olacaktır. Eğer kartta şüpheli bir işlem tespit edilirse adli ya da cezai yaptırımlar uygulanabilir.

Papara Kart Dolandırıcılıkları

Papara kart uygulaması ile ilgili dolandırıcılık yöntemleri insanlara farklı şekillerde sunulur. Genellikle sosyal medya platformlarına çeşitli bonus puan kampanyası ile ilgili sahte reklamlar verilir ve insanların dikkati çelişmeye çalışılır. Reklamda sunulan hediye puanın alınması için QR kod eşleşmesinin yapılması istenir. Bu QR kod eşleşmesi yapıldığında para kart içinde bulunan bakiye karşıdaki kişi tarafından alınır hale gelir. Para aktarımı anında gerçekleştiği için papara müşteri hizmetlerine bağlanmak bile geri alım için etkili olmayacaktır. Giden paranın geri alınabilmesi için sebepsiz zenginleşme adı altında adliyelerde bulunan 1. Sulh hakimliğine ya da Emniyet Müdürlüğü siber suçlar birimine başvurmak gerekir. Bu tür olumsuz durumlarla karşılaşmamak için sosyal medya platformlarında hediye ya da puan vaadinde bulunanlara inanmamak gerekir.

Papara Kart Güvenlik

Papara kart kullanıcıların güvenliğini düşünerek Papara gizli mod özelliğini kullanıma sunar. Kalabalık ortamlarda dolandırıcılık ve benzer durumları önlemek için bakiye ve işlem tutarları gizlenebilir. Bu özellik ayarlar menüsünden ya da ana sayfada bulunan papara logosuna çift tıklayarak aktif edilebilir. Gizli mod özelliği hem web sitesinde hem de mobil uygulamada kullanılabilir. Papara kart güvenliği ile ilgili şüphe duyulan anlarda Whatsapp destek hattından, 0850 340 0 340 numarasından ya da e posta adresi üzerinden papara müşteri temsilcileri ile iletişime geçilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular?


Paparadan İninale Para Gönderme Nasıl Yapılır?
Whatsapp Kamera Ayarları Nasıl Yapılır?

5/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu