instagram izlenme hilesi
Genel

Askerlik Muayenesi Oldum Sisteme Ne Zaman Düşer?

Takipçi Satın Al

Askerlik Muayenesi Oldum Sisteme Ne Zaman Düşer? Aile hekimleri tarafından yürütülen askerlik muayenesi işlemleri Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Dairesi Başkanlığı kapsamındadır. Eğer bağlı olunan aile hekimi yoksa muayene müracaat edilen askerlik şubesine en yakın resmi sağlık kuruluşunda ilgili hekim tarafından yapılır. Askerlik muayenesi oldum sisteme ne zaman düşer sorusunun yanıtı bu duruma göre değişiklik gösterebilir. Muayene sırasında hekim yükümlülerin yoklamaya esas belgelerdeki fotoğraf ile kimlik belgelerini kontrol eder. Bilgilerin teyit edilmesinin ardından sağlık durumları ile ilgili beyanları alınır. Eğer var ise sağlık durumunu gösteri belgelerle birlikte hekime başvurulur.

Yükümlüde bilinen bir rahatsızlık varsa bunların muayene esnasında belirtilmesi gerekir. Elde edilen verilere göre hekim fiziki ve kapsamlı bir muayene yapacaktır. Ortaya çıkan sonuç sağlık muayene belgesinin ilgili bölümlerine yazılır ve imza atılır. Sağlık verilerine göre yükümlünün askere elverişli olup olmadığı ortaya çıkar. Bazı yükümlülerin hakkında karar verilemeyebilir. Kişinin fiziki bulguları ya da hastalığı sebebiyle ileri tetkik yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Bu kişiler Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen Jandarma Genel Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı için sağlık kurulu raporu vermeye yetkisi bulunan en yakın sağlık kuruluşuna sevk edilir.Askerlik Muayenesi Sisteme Ne Zaman Düşer?

Yükümlüler askerlik muayenesi sisteme ne zaman düşer sorusunun cevabını sıklıkla merak ederler. Sağlık muayene sürecinin başlayabilmesi için yükümlülerin e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekir. Bu işlem için gerekli e devlet şifresi önceden temin edilmiş olmalıdır. Aile hekimi tarafından muayene tamamlandıktan sonra alınan veriler Aile Hekimliği Bilgi Sistemi aracılığıyla Sağlık Bakanlığı sistemine kaydedilir. Askerlik olur raporunun verileceği sevk olmayan hallerde süreç hızlı şekilde ilerler. AHB üzerinden aile hekimi tarafından doküman numarası ile yükümlüğünün fotoğrafının bulunduğu askerlik olur raporunun çıktısı onaylanır. Onay verilmesinin ardından yükümlü aldığı belge ile birlikte askerlik şubesine giderek geriye kalan askerlik işlemlerine devam eder.

Muayene adımlarının özenle takip edilmesi sürecin başarılı şekilde ilerlemesini sağlar. Aile hekimlerinin ve aile hekimliği bilgi sistemi firmalarının adım adım hareket etmesi muayene kayıt sürecinde sorun yaşanma olasılığını en aza indirir. Yükümlüden alınan veriler Sağlıknet sistemine kaydedildikten sonra raporda yükümlünün fotoğrafına ve doküman numarasına yer verilir. Bu belge resmi evrak niteliği kazanır. Sağlık Bakanlığı’nda toplanan veriler belli boşluklar ile ASAL ile paylaşılarak askerlik işlemlerinin daha verimli şekilde geçmesi sağlanır.

Askerlik Muayenesi Oldum Sisteme Ne Zaman Düşer 2

Askerlik Sağlık Raporu Sisteme Ne Zaman Düşer?

Yükümlülerin muayene işlemlerini sorunsuz şekilde yürütebilmeleri için e-devlet üzerinde geliştirilen askerlik yoklaması sağlık muayene işlemleri modülü kullanılır. Bu işlem için vatandaşlardan herhangi bir ücret ya da harç talep edilmez. Güvenli bağlantı simgesinin eşliğinde e devlet platformuna giriş yapılması gerekir. Muayeneye başlamadan önce TC kimlik numarası ile sorgulama yapılır. Muayene sırasında yükümlüye ait boy, kan grubu, ağırlık, kan basıncı ve vücut sıcaklığı gibi bilgiler girilir.

Yazılan veriler neticesinde yükümlünün beden kitle endeksi ideal aralıkta ise askerliğe elverişli kaydı yapılır. Eğer boy kilo uyumsuzluğu varsa hastaneye sevk işlemleri başlatılır. Bu gibi durumlarda askerlik raporu sisteme ne zaman düşer sorusunun cevabı biraz daha geç verilecektir. Eğer muayene sırasında yükümlüde ortopedik rahatsızlık ya da uzuv kaybı olduğu fark edilirse mutlaka bu durumun da kayıtlara geçirilmesi gerekir.

Askerlik Muayenesi E Devlete Ne Zaman Düşer?

Aile hekimleri tarafından tamamlanan muayene sonrasında yükümlüler askerlik muayenesi e devlete ne zaman düşer sorusuna yanıt aramaya başlarlar. Herhangi bir aksi durum olmadığı sürece muayeneye ilişkin son durum 1 iş günü içerisinde e-devlet platformunda görüntülenebilir hale gelir. İşlemlerin ardından e devlet üzerinden elektronik imzalı askerlik durum belgesi almak mümkün olacaktır. Muayeneye ilişkin bilgilere platforma giriş yaptıktan sonra e hizmetler alanından Sağlık Bakanlığı seçilerek ulaşılabilir. Sağlık muayenesine ilişkin işlemler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sağlık yeteneğine ilişkin yönetmeliğine göre yapılır.

Normal koşullarda muayene için Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının bulunması yeterli olacaktır. Asker adayları için sağlık muayenesi sırasında boy kilo verileri detaylıca incelenir. İdeal aralığa göre muafiyet olabilmesi alt sınırda 164 cm boy uzunluğuna 51 ile 72 kilogram aralığı; üst sınır olarak 210 cm uzunluğa 84 ile 115 kilogram aralığı belirlenmiştir. Bu sınırlara göre doktor tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucunda erkeğin askere elverişli olup olmadığına karar verilir. Boy ve kiloya ilişkin ölçümlerde tıbbi cihazlar kullanılır. Bu sayede net ve doğru değerler elde edilir. Hassas ölçümlerle birlikte gözlemsel incelemeler de kapsamlı olarak yapılır.

Askerlik Muayenesi Oldum Sisteme Ne Zaman Düşer? adlı yazımız ilginizi çektiyse yorumlarda bizlere bildirmeyi unutmayın sizler için daha fazla bu tarzda içerikler üretebilmemiz için bizimle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.


Cmk Avukatı Aylık Ne Kadar Kazanır?
Yabancı Banka Kartına Komisyon Almayan Bankalar
Turkcell Tv Plus Televizyona Nasıl Bağlanır?

5/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu