instagram izlenme hilesi
Genel

Bankaya Eşimin Borcu Var Evin Tapusu Benim Üzerime

Takipçi Satın Al

Bankaya eşimin borcu var evin tapusu benim üzerime sorun olur mu? Eşlerin aralarındaki borçlar çiftler tarafından her zaman merak konusu olmuştur. Özellikle bankaya eşimin borcu var evin tapusu benim üzerime haciz gelir mi ne olur diye merak eden kişi sayısı fazladır. Bu durum aslında eşler arasında mal varlığı ayrılığı rejimi sözleşmesi yapılıp yapılmadığına göre değişir. Bu sözleşme sayesinde borçlu olmayan eşin mal varlığına ilişkin herhangi bir işlem yapılmaz.

Genel düzene göre evlilik birliği içinde yapılan borçlar borcun sahibini etkiler. Yani kocasının borcundan dolayı haciz gelmesi eşi etkilemez. Haciz durumu borçlunun maaşı için geçerlidir. Söz konusu ev borçlu olmayan tarafa ait ise eve haciz gelmesi söz konusu değildir. Haciz işleminin uygulanabilmesi için malın borçlu olan kişi üzerine olması gerekir.Eşimin Borcundan Dolayı Evime Haciz Gelir Mi?

Eşimin borucundan sorumlu muyum ya da eşimin borcundan dolayı evime haciz gelir mi diye merak eden çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Eğer evlilik sonrasında çiftler arasında herhangi bir sözleşme yapılmadıysa eşler için doğrudan edinilmiş mallara katılma rejimi geçerli olacaktır. Bu durum evlilik süresince kadın ve erkeğin tüm mallara ortak olduğunu gösterir.

Borçlar açısından sorumluluk incelendiğinde ise borçlar eşlerin kendilerine aittir. Yani taraflardan birinin borcundan diğer eş sorumlu değildir. Bu sebepten dolayı borca karşılık kişinin kendi adına kayıtlı evine ve maaşına haciz koyulamayacaktır. Boşanma ya da ölüm hallerinde eşlerin müşterek mülkiyetteki edinilmiş mallar tasfiyeye tabii tutulacaktır. Bu durum eşlerin hem piyasaya olan hem de kamu borçları için geçerlidir. Örneğin eşin SGK’ya prim borcu varsa bu borç nedeniyle diğer tarafın malvarlığına haciz koyulması söz konusu değildir.

Bankaya Eşimin Borcu Var Evin Tapusu Benim Üzerime 2

Eşimin İcra Borcu Beni Etkiler Mi?

İcra borcu kendi içerisinde ilamlı ve ilamsız icra borcu olarak iki kısma ayrılır. İlamlı icrada mahkeme kararına dayanılarak işlem yapılır. Borçlu borcunun herhangi bir sebeple ifa etmez ve bu borç devlet gücü ile icra takibi adı altında tahsil edilir. Başlatılan takip işlemleri İcra Müdürlüğü nezdinde yapılır. Bu süreçte çiftler eşimin icra borcu beni etkiler mi diye merak ederler. Genellikle borçlu olan çiftler için evlilik öncesinde mal ayrılığı sözleşmesi yapılması tavsiye edilir.

Borçlar ve sorumluluk kapsamında çiftler hangi edimlerin edinilmiş mal olarak kabul edileceğini iyi bilmelidir. Kanuna göre çalışmasının karşılığı olan edimler, kişisel mallarının gelirleri, çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar, edinilmiş malların yerine geçen değerler, sosyal güvenlik ya da sosyal yardım kurum ve kuruluşları tarafından yapılan ödemeler edinilmiş mal olarak kabul edilir. Manevi tazminat alacakları, eşlerden birinin yalnızca kişisel kullanımına faydası olan eşya, kişisel mallar yerine geçen değerler, karşılıksız kazanım yoluyla elde edilen değerler kanun kapsamında kişisel mal olarak kabul edilir.

Aynı Eve İkinci Defa Haciz Gelir Mi?

Borçlu durumda olan kişiler aynı eve ikinci defa haciz gelir mi sorusuna yanıt ararlar. Kanunlar ve hükümler incelendiğinde bu durumun gerçekleşmesini önleyecek herhangi bir yasa mevcut değildir. Haciz sırasında borçlu için lüzumlu olan eşyalar haczedilemez. Bunlar arasında koltuk takımı, televizyon, perde, ütü, buzdolabı, çamaşır makinesi ve halı gibi parçalar yer alır. Fakat evin içerisinde aynı amaca hizmet eden birden fazla eşya var ise bunlardan birisi hacze konu olabilir. Bu amaçlarda asıl amaç alacaklının alacağına kavuşması yani borcun ödenmesidir. Örneğin evin içerisinde dört tane televizyon varsa bunlardan üç tanesi haczedilebilir. Yapılan her haciz yeni bir haciz hükmündedir.

Bankaya Eşimin Borcu Var Evin Tapusu Benim Üzerime tarzındaki yazımız ilginizi çektiyse bu tarz bilgilerin daha fazla gelmesini isterseniz yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Boşanmadan Önce Satılan Ev Araba Mallar Yargıtay Kararları ile İlgili Makale İçin Tıklayın.


Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Ödeme
Kartınızın Statüsü İşlem İçin Uygun Değildir Ne Demek?
Yabancı Banka Kartına Komisyon Almayan Bankalar

Son Ekstreden Kalan Borç Ne Demek?

5/5 - (1 vote)
2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu