Genel

Telefonda Kulaklık İşareti Çıkıyor Ses Gelmiyor

Telefonda kulaklık işareti çıkıyor ses gelmiyor, akıllı telefonlarda günlük kullanım kaynaklı zaman zaman farklı sorunlar meydana gelebilir. Bunlardan biri telefonda kulaklık işareti çıkıyor ve ses gelmiyor sorunudur. Bu sorunu çözmek için yapılması gerekenler farklılık gösterebilir. Normal koşullarda telefona kulaklık takıldığında ekranda üst kısımda kulaklık işareti çıkar ve tüm seslerin kulaklıktan gelmesi gerekir.

Eğer işaret çıkmasına karşın ses gelmiyorsa bu durumun asıl sebeplerinden biri kulaklığın arızalı olmasıdır. Bu tür durumlarda ilgili kulaklığı başka bir telefonda da denemek işe yarayacaktır. Böylece sorunlu olan kısmın telefon mu yoksa kulaklık mı olduğu daha net anlaşılır. Telefonun günlük kullanımını olumsuz etkilen bu sorun eğer kulaklık kaynaklıysa doğrudan yeni bir kulaklık alınabilir. Telefon kaynaklı olan sorunlarda ise kulaklık girişi ile telefonun ayarlar bölümünü kontrol etmek gerekebilir.

Kulaklık İşareti Gitmiyor

Telefonlarda mikrofonlu kulaklık takılı değilken kulaklık işareti gitmiyor ise bu durumun nedenleri telefona sıvı girmesi, kir birikmesi, nem ya da mikrofonlu kulaklık ile uyumsuzluk olabilir. Sorunu çözebilmek için ilk olarak mikrofonlu kulaklık takip çıkarmak denenebilir. Ardından telefon yeniden başlatılmalıdır. Bunlara rağmen ekrandan işaret gitmiyorsa mikrofonlu kulaklık ve şarj adaptörü ile telefonun uyumlu olup olmadığı kontrol edilir. Herhangi bir uyumsuzluk halinde mikrofonlu kulaklık simgesi ekranda hatalı şekilde görüntülenir.

Kulaklık işaretinin ana ekrandan gitmemesi durumunda telefonu temizlemek işe yarayabilir. Temiz bir peçete yuvarlanarak ince bir çubuk şekline getirilir ve kulaklık girişinin içi temizlenir. Bu işlem kürdan yardımıyla da yapılabilir. Eğer işaret gitmemesi sorunu tozdan kaynaklı ise bu temizleme sonrasında işaret ekrandan gidecektir. Temizleme işe yaramadıysa alternatif yöntemler denenebilir.

Telefonda Kulaklık İşareti

Normal kullanımda telefona kulaklık takıldığında ekranın sağ üst bölümünde telefonda kulaklık işareti belirir. Kulaklık çıkarıldığında ise bu işaret kaybolur. Kulaklık takılıyken hoparlörden ses gelmez ve telefon konuşmalarını kulaklıktan yapmak gerekir. Eğer kulaklık takılı olmadığı halde ekranda kulaklık işareti görünüyorsa telefon suya maruz kalmış olabilir. Bu tür durumlarda telefonun oksitlenmesini önlemek için cihaz kapatılır ve en kısa süre içerisinde yetkili servise götürülür. Eğer telefonun garantisi varsa herhangi bir ücret ödemeden sorun hallolacaktır.

Kulaklık girişi hasarları en sık karşılaşılan sebeplerden biridir. Kulaklık soketi zarar gördüğünde telefonun ekranında kulaklık işareti kaybolmayacak ya da kulaklık takılı olmasına rağmen işaret hiç görünmeyecektir. Bu tür durumlarda bireysel çözüm mümkün olmayacağından telefonu telefoncuya götürmekten başka çare yoktur. İşe yarar sonuçlar elde edebilmek için tamir amacıyla güvenilir adresler tercih edilmelidir.

Telefonda Kulaklık İşareti Çıkıyor Ses Gelmiyor 2

Telefonda Kulaklık İşareti Çıkıyor

Akıllı telefonda kulaklık işareti çıkıyor ve bir türlü gitmiyorsa evde uygulanabilecek alternatif çözüm yöntemleri mevcuttur. Telefonu yeniden başlatma ya da kulaklık girişini temizleme gibi yöntemler işe yaramadıysa telefona uygulama indirmek faydalı olabilir. Kulaklığı devre dışı bırakmaya özel olarak geliştirilen uygulamalar geliştirilmiştir. Ücretli ve ücretsiz alternatifleri bulunan bu uygulamalar işareti ortadan kaldırmak için geçici bir çözüm olacaktır. Güvenilir bir uygulama ile kulaklık kullanmadan konuşmak ya da müzik dinlemek mümkün hale gelecektir.

Telefonlarda kulaklık işareti çıkıyorsa denenebilecek diğer bir yöntem telefonu sıfırlamak olacaktır. Sıfırlama ile telefonda bulunan tüm uygulamalar, ayarlar ve dosyalar silinecektir. Yani telefon sıfırlama sonrasında ilk alınan ana geri dönecektir. Eğer sıfırlama işlemi Android cihazlarda yapılacaksa izlenecek ilk adım ayarlar kısmına gitmek ve genel yönetim sekmesini açmaktır.

Ardından ekrana gelen seçeneklerden sıfırla olan seçilir ve fabrika ayarlarını sıfırla işaretlenir. Seçeneğe dokunulduktan sonra kullanıcının onaylaması için ekrana bildirim gelir ve onay verildikten sonra sıfırlama işlemi başlar. iOS cihazlarda da sıfırlama işlemi için ayarlar menüsü kullanılır. Seçeneklerden tüm ayarları sıfırla olan işaretlenir ve onay verilerek işlem tamamlanır. Sıfırlama sonrasında telefon ilk günkü haline geri dönecektir.

Telefon Kulaklık Takılı Gösteriyor

iOS ya da Android fark etmeksizin telefonda kulaklık takılı gösteriyor sorunu yaşanıyorsa her zaman en güvenli yöntem profesyonel yardıma başvurmak olacaktır. Eğer telefonun garantisi devam ediyorsa bu işlem daha maliyetsiz olacaktır. Garantisi biten cihazlarda ise işaretin çıkma sebebine bağlı olarak farklı maliyetler ortaya çıkabilir. Kulaklık işareti ekrana gelip gitmediğinde bu işareti kaldırmak için kulaklık birden fazla kez telefona takıp çıkarılmamalıdır.

Aksi halde sorun daha ciddi bir hal alabilir. Telefonda kulaklık işaretinin gitmeme sebebi sıvı alımı ise buna çözüm için evde pirinç yöntemi denenebilir. Bu yönteme inanç az olsa da bazı durumlarda işe yarar sonuçlar alınabilir. Telefon tamamen kapatılıp bataryası çıkarılarak tamamen pirinç içine koyulur. Bu şekilde yaklaşık on saat boyunca bekletilir ve ardından işaretin kaybolup kaybolmadığı kontrol edilir.

Telefonda Kulaklık İşareti Çıkıyor Ses Gelmiyor tarzı içeriklerimiz ilginizi çekiyor ve daha fazla gelmesini istiyorsanız lütfen yorumlar kısmında bildirmeyi unutmayın.


Birinin Rehberinde Kayıtlı Olduğumu Nasıl Anlarım 2023
Telefonum Açık Olduğu Halde Arayanlar Ulaşamıyor
Bazı Kişiler Silinemedi En Az Bir Kişi Salt Okunur Olabilir
Son Hat Artık Kullanılamıyor Ne Demek?
Numara Değiştirince Eski Numara Ne Olur?
Wipe Cache Partition Ne Demek?

5/5 - (2 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu