Pratik Bilgiler

Spor Ayakkabı 1 Numara Nasıl Büyütülür?

Spor Ayakkabı 1 Numara Nasıl Büyütülür, ayakların konforunu yakalamak gün içinde rahat hareket etmek açısından önemlidir. Ayağın huzursuz olmaması tüm vücudun enerjisini olumlu yönde etkiler. Ancak bazen satın alınan ayakkabılar normal ölçüde olmasına karşın özgün kalıbından dolayı ayağı sıkabilir. Eğer ayakkabı giyilmeye zorlanırsa ayakta yaralara neden olur. Özellikle bu durum spor ayakkabılarda daha sık yaşanır. Bunu çözmek adına kullanıcılar spor ayakkabı nasıl büyütülür sorusuna yanıt arayışına girerler.

Dar gelen ayakkabıyı genişletmek evde birkaç basit yöntemle mümkün olacaktır. Üstelik bunu yapabilmek için ayakkabı tamiri ile ilgili teknik bilgiye de ihtiyaç yoktur. Yeni alınan ya da zamanla dar gelmeye başlayan ayakkabıyı genişletmek için uygulanacak yöntemler oldukça pratiktir. Bu öneriler spor ayakkabı başta olmak üzere diğer tüm ayakkabı türlerinde denenebilir. Ayakkabının kadın ya da erkeğe ait olması fark etmeyecektir.

Ayakkabıyı 1 Numara Büyütmek

Yeni alınan bir ayakkabı ayağı sıkıyorsa ayakkabıyı 1 numara büyütmek için tarif edilen yöntemler denenebilir. Bu amaçla en çok tercih edilen yöntem ayakkabının içini su torbaları ile doldurmak olacaktır. İlk olarak ayakkabı güzelce temizlenir ve ağzı kilitli dondurucu torbalarının içi su ile doldurularak ağzı sıkıca kapatılır. Ardından torbalarda bulunan suyun tamamen donması için buzdolabının buzluk kısmında bir süre bekletilir. Bu şekilde ayakkabının içine yerleştirilen buzlar katılaştıkça ayakkabı daha da genişleyecektir. Buz tamamen donduktan sonra ayakkabılar buzluktan çıkarılır ve yaklaşık yarım saat kadar oda sıcaklığında bekletilir. Daha sonra genişlemiş olan ayakkabılar kullanılabilir.

Ayakkabıyı genişletmenin birinin en pratik yollarından biri ayakkabıyı kalın çorapla birlikte giymektir. Evdeki en kalın çoraplar giyilerek ayakkabıyla evin içinde gezilir. Belirli bir süre ayakkabıyla dolaşıldıktan sonra ayakkabı ayakların şeklini alacaktır. Eğer bu şekilde gün boyunca gezilirse daha faydalı olacaktır. Kalın çorap ayakkabıya baskı yaptıkça ayakkabı daha da genişleyecektir. Özellikle kalın havlu çoraplar ayakkabının genişlemesini destekleyecektir.

Ayakkabıyı Yarım Numara Büyütmek

Ayak sağlığını korumak amacıyla ayakkabıyı yarım numara büyütmek için gazete yöntemi uygulanabilir. Dar ayakkabıları kısa sürede genişletmek için gazete kağıdı ve sirkeye ihtiyaç olacaktır. Bunun için gazete kağıtları sirke ile ıslatılır. Ardından kağıttaki fazla su alınır ve ıslak olan gazete kağıtları buruşturulur. Ayakkabının şekline getirilir ve ayakkabıda taban kısmına yerleştirilerek bir gün boyunca dinlenmeye bırakılır. Sirkenin içinde bulunan asit ayakkabının gevşemesine neden olacaktır.

Ayakkabıyı genişletmek için uygulanan diğer bir yöntem patates yöntemidir. Bu amaçla patatesin kabukları soyulur ve ayakkabının dar gelen yerlerine yerleştirilir. Patatesler koyulduğu yerde bir gece boyunca bekletilir. Ertesi gün patates ayakkabıdan alındığında kalıbının en az yarım numara büyüdüğü görülecektir. Uygulama iki ayakkabıya aynı şekilde yapılmalıdır. Aksi halle ayakkabılar arasında dengesizlik olacak, ayakkabı yürürken kişiyi rahatsız edecektir.

Ayakkabıyı 1 Numara Büyütmek

Ayakkabı 1 numara büyütme isteniyorsa uygulanacak çok farklı yöntemler vardır. En etkili yöntemlerden biri ayakkabıyı ayakkabı kalıbına yerleştirmektir. Kalıp ayakkabının içine dikkatlice yerleştirildikten sonra bir iki gün boyunca bu şekilde bekletilmelidir. Birkaç gün sonra kalıp çıkarılıp ayakkabı denendiğinde ayakkabının biraz daha açılmış olduğu görülecektir.

Ayakkabının kalıbını ve numarasını büyütmek için özel olarak üretilmiş spreyler de mevcuttur. Ayakkabı mağazalarından ya da online satış platformlarından bu ürünlere kolayca ulaşılabilir. Deri ayakkabıyı genişletmek için daha çok kullanılan bu spreyler özel olarak üretilir ve uygun fiyatlardan satışa sunulur. Etkili olabilmesi için sprey ayakkabıda genişlemesi istenen bölgelere sıkılır. Köpük şeklinde olan spreyler ayakkabının genişlemesini sağlar. Kısa süre içerisinde eriyip kaybolan köpük dakikalar içerisinde fayda etmeye başlayacaktır. Sıkıldıktan sonra ayakkabıya herhangi bir zarar vermemesi ve iz bırakmaması spreylerin en önemli özellikleri arasında yer alır. Bu sayede giyildiğinde hem ayakkabıda ıslaklık hissi oluşmayacak hem de ayakkabı genişlemiş olacaktır.

Spor Ayakkabı 1 Numara Büyütme

Ayakkabıları genişletmek ayakların daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Özellikle spor ayakkabı 1 numara büyütme yöntemlerine günlük yaşamda sıklıkla ihtiyaç duyulur. Bu amaçla küçük el havlularından yardım alınabilir. İki adet bu havlulardan alınır ve güzelce ıslatılır. Islatıp fazla suyu sıkılan havlular ayakkabının içine yerleştirilir. Ancak havlu koyulmadan önce ayakkabının kapalı olan uç kısmının zarar görmemesi için pamuk ya da peçete koyulur. Eğer ayakkabı ucu açık bir ayakkabıysa havlu uca doğru ittirilerek dört beş kere deneme yapılır.

Nemlendirilmiş olan havlu ayakkabının içine tamamen yerleştirilir ve boş yer kalması önlenir. Bu şekilde ayakkabı en az 24 saat yani bir gün boyunca bekletilir. Çok fazla zamanı olmayanlar 5 ile 8 saate kadar da bekleyebilir. Ancak mümkün olduğunca uzun süre beklemek daha iyi sonuç almayı sağlayacaktır. Bekleme süresinin sonunda ayakkabının ilk alındığı haline göre daha geniş kalıpta olduğu görülecektir. Bu uygulama spor ayakkabı başta olmak üzere tüm ayakkabı türlerine yapılabilir. Uygulama sırasında aşamaları atlamamak gerekir. İsteğe göre sprey daha sonra başka dar gelen ayakkabıları genişletmek için de kullanılabilir.

Ayakkabı Numarası Büyütme

Günlük ayakkabı numarası büyütme işlemi için uygulanabilecek farklı yöntemler vardır. Bunları sırayla denemek kısa sürede işe yarar sonuçlar almayı sağlayacaktır. En bilinen yöntemlerden biri ayakkabıyı belli aralıklarla evde giymektir. Bu sayede ayakkabı hızlı bir şekilde ayağın şeklini alacaktır. Buna alternatif olarak ayakkabıyı ısıtma yöntemi de denenebilir. Ayakkabının üzerine uygulanacak soğutma ve ısıtma işlemleri temizlenmiş olan ayakkabılarda fayda edecektir. Soğutma yöntemi bilinen ayakkabının içine buz koyarak bekletme yöntemi ile aynıdır. Isıtma uygulamasında ise ayakkabı ısıtıcıların ya da kaloriferin yanına koyulur. Ancak bekleme sırasında ayakkabıyı ısıtıcılara çok fazla yakın tutmamaya dikkat etmek gerekir. Özellikle sert malzemeli olan spor ayakkabılar sıcaklığın etkisi ile birlikte genişleyecektir.

Ayakkabıyı ısıtmak için saç kurutma makinesi de kullanılabilir. Dar bölgeleri gevşetmek için ayakkabının bu kısmına saç kurutma makinesi birkaç dakika boyunca tutulur. Ancak çok yakından tutmamaya özen gösterilmelidir. Genellikle iki dakika bu işlem için yeterli olacaktır. Bu işlem ayakkabı ayağa giyilerek yapılabilir. Dar kısımların esnemesi adına ısıtma sırasında parmaklar ve ayak ayakkabının içinde hareket ettirilebilir. Isıtılmış olan deri soğuyana ve tamamen şekil alana kadar ayakkabıyı ayaktan çıkarmamak gerekir.

Dar Gelen Ayakkabıyı Genişletmek

Kalıbı küçük olan ya da zamanla ayağı rahatsız eden ayakkabıları daha bol hale getirmek için evde farklı yöntemler uygulanabilir. Ancak bu uygulamalar bazı basit riskler barındırdığından kullanıcıların bir kısmı bunları tercih etmeyebilir. Bunun yerine doğrudan ayakkabı tamircisine gidilerek ayakkabı genişlemesi talep edilebilir. Bazı durumlarda profesyonel yardım almak tek çare olacaktır. Ayakkabı tamircisinde ayakkabının hem uzunluğu hem de genişliği için esnetme işlemi yapılabilir. Bunun için tamirciler özel makineler kullanırlar. Profesyonel kişiler tarafından kullanılabilen makineler kısa sürede ayakkabının daha geniş olmasını sağlarlar.

Ayakkabıyı Kalıba Koymak İşe Yarar Mı?

Sıkan ve dar ayakkabılar nasıl genişletilir diye merak edildiğinde verilen ilk öneri ayakkabıyı kalıba koymak olacaktır. Bu öneriler ışığında genellikle ayakkabıyı kalıba koymak işe yarar mı sorusu akıllara gelir. Ayak sağlığını tehlikeye atmamak için son derece etkili olan bu yöntem hemen hemen herkesin hayatında en az bir kere tercih edeceği bir uygulamadır. Ayakkabıyı genişletmek olarak da bilinen kalıba koyma işlemi çoğunlukla evde yapılan uygulamaların yeterli gelmediği hallerde tercih edilir. Dar gelen ayakkabılar ayakkabıcıya götürülerek kalıpta bekletilir ve genişlemesi sağlanır.

Bu uygulama ile ayakkabı mevcut kalıbından bir numara daha büyük hale gelir. İşe yarar sonuç alabilmek için ayakkabıyı işinde profesyonel ve bilgili bir ayakkabıcıya götürmek gerekir. Aksi halde ayakkabıda hiçbir fark olmayacak ve ayakkabı ayağı rahatsız etmeye devam edecektir. İsteğe göre ayakkabıcılar ayakkabıda yarım numara büyütme işlemi de yapabilir.

Spor Ayakkabı 1 Numara Nasıl Büyütülür tarzındaki içerikler hoşunuza gidiyorsa yorumlar kısmında bizlere bildirmeyi unutmayınız.


Hesap Kesim Tarihinden Önce Kredi Kartı Borcu Ödeme
Steam Güncelleme İçin Çevrimiçi Olmalıdır Hatası
Ekrana Sürekli Reklam Çıkıyor Nasıl Engellerim
Askerlik Muayenesi Oldum Sisteme Ne Zaman Düşer?

5/5 - (1 vote)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu