instagram izlenme hilesi
Genel

Google Smart Lock Kapatma

Takipçi Satın Al

Google Smart Lock Kapatma Nedir ve Nasıl Yapılır? Kullanıcılara oturum açmanın basit bir yolunu sunan Google Smart Lock özelliği uygulamalarda ve web sitelerinde kullanılabilir. Mac, windows, Android, web ve iOs da dahil olacak şekilde farklı platformlarda kullanılan bu özellik hizmetlerin kullanıcı adlarını ve şifrelerini hatırlar. Şifre ve kullanıcı adı bilgileri tüm platformlar arasında senkronize edilir. Google smart lock kapatma ve açma ile kullanıcılara ait bilgiler kendiliğinden gerçekleşir, ekstra bir işlem yapmaya gerek kalmaz. Smart lock özelliği ekran kilidi olmadan cihazlara girmeyi daha kolay hale getirir.

Telefon kilidinin ne kadar açık kalabileceğini seçmek isteyenler smart lock özelliğini aktif hale getirirler. Özellikle telefon sık kullanılan bir cihaza bağlı olduğunda kilit açık tutulabilir. Bu rahatlıktan yararlanabilmek için telefonun ana ekranındaki şifreyi ya da deseni bir kere açmak yeterli olacaktır. Hangi özelliklerin kullanılacağı cihaz ile ilişkilidir. Pratikte son derece kullanışlı olan bu özellik rahatlığı güvenlikten daha fazla önemseyenler tarafından tercih edilir. Güvenlik açısından zayıf olan smart lock güvenlik açısından geliştirildiğinde daha da kullanışlı hale dönüşecektir.Smart Lock Kapatma

Google tarafından sunulan bir özellik olan smart lock kapatma ve açma cihazların güvenilir görülen yerlerde açık durumda tutulabilmesini sağlar. Aksi halde bu özellik kapatılarak devre dışı bırakılabilir. Sürekli şifresini hatırlamak zorunda kalmak istemeyenler için smart lock oldukça caziptir. Üzerinde olduğunu hatırlama imkanı sunan bu yapı spor yapanlar tarafından daha fazla kullanılır. Güvenilen cihazlar ile iletişim kurabilmeyi sağlar. Bluetooth ile güvenli cihazlara bağlanıldığında sürekli ekran açmak için kilit ve şifre bilgisi girmeye gerek kalmaz. Kullanıcılar isterlerse kendilerine güvenli bir konum oluşturarak cihaza erişmek için şifre ya da desen girmekle uğraşmazlar. Eski tip telefonlarda bulunan ses tanıma ve yüz tanıma gibi özellikler için de smart lock kullanımı faydalı olacaktır.

Gizlilik konusunda endişesi olan kişiler genellikle smart lock özelliğini çok fazla kullanmazlar. Bu durumda smart lock nasıl kapatılır diye merak edilir. Kapatma adımları eksiksiz şekilde takip edilerek birkaç saniye içinde bu özellik devre dışı bırakılabilir. Üstelik bunun için fazla teknik bilgiler öğrenmeye de ihtiyaç yoktur. Temel cihaz kullanım bilgilerine sahip olan herkes bunu yapabilir.

Google Smart Lock Ayarları

Bir tür şifre yöneticisi olan Google smart lock Google’ı düzenli olarak kullanan kişiler için ideal bir özelliktir. Çeşitli platformlarda ve sosyal ağlardaki şifreleri kayıt altına alan bu özellik günlük hayatın daha kolay olmasını sağlar. Uygulamayı kullanabilmek için öncelikle cihaza kurulması gerekir. Play store üzerinden doğrudan telefona indirilebilir. Ardından şifre için Google smart lock ayarları yapılır. Hangi sitelere giriş yapılacağı tanımlanır ve otomatik giriş yap özelliği aktif hale getirilir. Şifrelerin hepsi smart lock ayarlar kapsamında saklanacaktır. Uygulamada kayıtlı şifreler bölümünden hangi şifrelerin bulunduğu görüntülenebilir. İsteğe göre bunlar sonradan düzenlenebilir ya da silinebilir.

Akıllı kilit olarak da isimlendirilen smart lock talep gören uygulamalar arasındadır. Genellikle çoğu telefonda önceden yüklenmiş halde bulunur. Bu özelliği kullanmaya başlayabilmek için ayarlar bölümünden sırasıyla ekranı kilitle, akıllı kilit ve telefon pin kodu girme işlemlerinin yapılması gerekir. Bunlar yapıldıktan sonra kullanıcılar belirledikleri siteleri oturum açma bilgilerini tekrar girmeye gerek kalmadan ziyaret edebilirler. Bazen bu uygulama cihazlarda gizlilik ihlallerine yol açabilir. Örneğin bir kişi kilit ekranı açıkken cihazı kullanırsa doğrudan kayıtlı şifre bilgilerine erişebilir. Bu sebeple gizliliği ve güvenliği korumak isteyenler Google Smart Lock özelliğini kullanım dışı bırakabilirler.

Google Smart Lock Nasıl Kapatılır?

Cihazlarda şifreleri otomatik doldurma özelliği olarak bilinen Google smart lock temel bir sistem hizmeti olarak tanımlanır. Bu özellik tarafından yapılan işlemler geri alınabilir ve devre dışı bırakılabilir. Uygulamanın cihazdan tamamen kaldırılması söz konusu değildir. Google smart lock nasıl kapatılır diye bakıldığında cihazlara göre farklı işlemlerle kullanım dışı bırakılabildiği görülür. Bütün uygulamalar için bu özelliği kapatmak için ilk olarak cihazın ayarlar kısmına gidilir. Ekranın alt kısmında Google’a dokunulup açılan ekrandan otomatik doldurma seçilir. Bu bölümde bulunan Google ile otomatik doldurma sekmesi kapalı konuma getirilir. Google smart lock kapatma işlemi Google Chrome ve Android cihazlarda buna benzer şekilde yapılabilir.

Google smart kullanarak şifreleri yönetmek kolay olsa da riskli yanları mevcuttur. Bilgisayarın başkasıyla paylaşılması halinde şifreler herkese açık ve güvensiz hale gelir. Şifreler cihaza otomatik olarak kaydedildiğinden zaman içerisinde bunların unutulma olasılığı yüksektir. Bu tür durumları yaşamamak adına doğrudan smart lock kapatma işlemi yapılabilir. Hesap güvenliğini üst seviyeye çıkararak güvenlik açıklarını en aza indirmek mümkündür. Gerekli görülen hallerde ekstra güvenlik önlemleri de kullanılabilir. Kendine özgü çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunan smart lock özelliği kullanıcıların tercihlerine göre istenilen zamanda aktif ya da devre dışı bırakılabilir. Bununla ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur. Tek yapılması gereken cihazın ayarlar bölümünü kullanmaktır.

Ayarlar” sekmesine girin.
Google” sekmesine tıklayın.
Güvenlik” seçeneğine gelin.
Akıllı Kilit” seçeneğini seçin.
Akıllı Kilit’i” kapatın.
Google Smart Lock” artık devre dışı kalmıştır.
Google Smart Lock Kapatma İşlemi

Google Smart Lock Neden Kapanmaz?

Bazı durumlarda Google smart lock özelliği devre dışı bırakılamaz. Bunun başlıca nedenlerinden biri smart lock uygulamasının zaten etkin olmamasıdır. Bu özelliğin etkin olup olmadığını kontrol etmek için cihazın ayarlar kısmına gidilir. Ardından smrt lock aracı açılır ve etkin olup olmadığına bakılır. Eğer etkinse bu kısımdan kullanım dışı bırakılabilir.

Cihaz yöneticisi smart lock kullanımının kapatılmasına engel olabilir. Cihaz yöneticisi olarak smart lock kaldırmak için ayarlar bölümünden güvenlik sekmesinden cihaz yöneticilerine gidilir ve smart lock yanında bulunan kutu işareti kaldırılır.

Güvenilir cihazlar ya da konumların varlığı halinde smart lock özelliği kaldırılmayabilir. Cihaz güvenli konumda olduğunda ya da Bluetooth bağlantısı ile başka bir cihaza bağlandığında ayarlar kısmından gerekli ayarlamalar yapılabilir. Bu bölümde güvenilen cihazlar ve güvenilen yerler seçeneklerine dokunulur ve onay işaretleri kaldırılır.

Bazen Google play hizmetleri ile ilgili bir sorun varsa bu durumda Google smart lock kilidi kaldırılamayabilir. Google play hizmetlerinin bir özelliği olan smart lock için ayarlar bölümünden cihazın ön belleğini temizlemek işe yarayacaktır. Ek olarak Google play hizmet verileri de temizlenebilir. Gerekli veri temizliği yapıldıktan sonra tekrar Google smart lock özelliğini sistem dışı bırakmak denenebilir. Eğer hala bir sonuç alınamadıysa cihaz fabrika ayarlarına geri çevrilebilir.

Google Smart Lock Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Cihazlarda bir şifre yöneticisi olarak çalışan Google smart lock için ekstra bir uygulamaya ihtiyaç yoktur. Bu özelliği kullanmaya başlamak için yalnızca şifreyi kaydetmek yeterli olacaktır. Kaydedilen tüm şifreler saklanacak ve aynı platform tekrar ziyaret edildiğinde otomatik olarak hatırlanacaktır. Bu sayede kullanıcılar siteye ziyaretlerinden zaman kazanacaktır. Siteye ilk girişte kullanıcı adı ve şifre bilgileri kaydedildikten sonra bunlar süresiz olarak smart lock bünyesinde saklanır. Ardından kullanıcıların tek yapması gereken otomatik bilgilerin doldurulduğu site üyeliklerine erişmektir. Smart lock kapsamında ziyaretçilere karmaşık şifre yapılarak sunulabilir. Bunlar başlangıçta otomatik olarak kaydedildiğinde zaman geçtikçe hatırlaması daha zor olabilir.

Çeşitli avantajlarına rağmen sonradan smart lock özelliği kapatılırsa önceden kaydedilmiş olan şifreler kullanılarak ilgili sitelere otomatik şifre doldurma ile giriş yapılamaz. Güvenilir bir yere ya da cihaza geçildiğinde cihaz kilidi otomatik olarak açılmaz. Aynı zamanda güvenli bir cihaz kullanılırken ödemeler otomatik şekilde tanımlanmaz. Açılan her yeni site için şifre bilgilerini manuel olarak girmek gerekir. Güvenilir olmayan yerlerde ise cihaz güvenliği için manuel kilitleme yapılmalıdır. Aksi halde cihaz kötü amaçlı kullanımlara açık hale gelecektir. Özellik devre dışı hale getirildiğinde Google smart lock ile kaydedilen instagram şifre bilgileri tamamlama da artık yapılamayacaktır. İnstagram ve diğer sosyal medya platformları her açıldığında kullanıcı adı ve şifre bilgilerini her seferinde girmek gerekecektir. Günlük sosyal medya kullanımı fazla olan kişiler için bu durum zaman kaybı olacaktır.

Google Smart Lock Kapatma tarzı içeriklerimiz ilginizi çektiyse ve daha fazla bu tarzda içerikler istiyorsanız yorumlar kısmında bizlere belirtmeyi unutmayınız.


Televizyon Ekranında Çizgi Neden Olur?
Televizyon Sinyal Yok Diyor Ne Yapmalıyım?
Ana Ekrandan Silinen Uygulamaları Geri Getirme
Windows Ağ Bağdaştırıcınız İçin Bir Sürücü Bulamadı

Windows Bu Ağın Proxy Ayarlarını Otomatik Olarak Algılayamadı

5/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu