instagram izlenme hilesi
Pratik Bilgiler

Sıkışan Çamaşır Makinesi Kapağı Nasıl Açılır?

Takipçi Satın Al

Sıkışan Çamaşır Makinesi Kapağı Nasıl Açılır, basit bir çalışma sistemine sahip olan çamaşır makineleri günlük kullanım kaynaklı zaman zaman çeşitli arızalara sebep olabilir. Özellikle sıkışan çamaşır makinesi kapağı nasıl açılır sorusuna sıklıkla yanıt aranır. En çok sorun yaşanan beyaz eşyalardan biri olan bu makinelerde kapak sıkışması farklı nedenlerden meydana gelebilir. Sorunun sebebi bazen mekanik arızalarken bazen kullanıcı kaynaklıdır. Kapak kapalı kaldığında akla gelen ilk sebep kapağın kilit mekanizmasının bozulmuş olabileceğidir. Yeni nesil teknolojilere sahip çamaşır makinelerinde ise kapalı kalma sebebi güvenlik önlemlerinden dolayıdır. Yani çamaşır makinesi kendini kilitleyip çalışmaya başladıktan sonra güvenlik gereğinde hemen açılmaz ve birkaç dakika otomatik olarak bekletir. Gerekli süre dolduktan sonra kapak kendiliğinden açılacaktır.Çamaşır Makinesi Kapağı Açılmıyor

Kullanıcılar çamaşır makinesinde ayarlı olan mevcut program devam ediyorken kapağı açmaya çalıştıklarında başarılı olamayacaklardır. Bunun mümkün olabilmesi için ilk olarak makine bekleme moduna alınmalı ve ardından onay verildikten sonra kapak açılmalıdır.

Kapağın kendi kendine kilitlenmesinin sebeplerinden biri pompa filtresi olabilir. Çamaşır makinesi kapağı açılmıyor diye uzmana danışıldığında filtreye yabancı bir cisim takılmış olabileceği ya da pompa filtresinin tıkanacağı belirtilecektir. Bu tür durumlarda pompa filtresini temizlemek gerekir. İlk olarak makine fişten çıkarılarak elektrik bağlantısı kesilmelidir. Ardından filtrenin olduğu yerden su çıkabileceği için alt kısma bez serilmeli, filtre saat yönünün tersine çevrilerek sökülmelidir. Filtrede olan cisimler temizlenip filtre yıkandıktan sonra yerine takılır.

Sıkışan Çamaşır Makinesi Kapağı Nasıl Açılır 2

Çamaşır Makinesi Kapağı Nasıl Açılır?

Günlük hayatta en sık kullanılan eşyalardan biri olan çamaşır makinelerinin kapağının açılmama nedenlerinden biri içinde su kalmış olması olabilir. Güvenlik tedbirleri gereğinde bu tür durumlarda makine kendini kilitler. Çamaşır makinesi kapağı nasıl açılır diye bakıldığında suyun akması için makine sıkma ya da sıkma + durulama konumuna getirilerek çalıştırılır. Kalan su bu şekilde atılır ve program süresi dolduktan sonra makine kapağı açılabilir. Makinelerde sıkma programının ismi bazı modellerde sıkma + pompa şeklinde de olabilir. En uygun programı seçip makineyi çalıştırmak gerekir. Genellikle bu program yaklaşık 15 dakika sürer.

Çamaşır Makinesi Kilidi Açılmıyor

Zaman zaman yaşanabilecek bir sorun olan çamaşır makinesi kilidi açılmıyor sorunu günlük işlerin aksamasına neden olur. Bu sorunu kısa sürede çözebilmek için uzmana danışmak gerekebilir. Problemin sebebini araştırmak ve uygun çözüm yollarını uygulamak önemlidir. Aksi halde yanlış uygulamalar sonucu sorun daha ciddi bir hal alabilir. Eğer çamaşır makinesinin garantisi devam ediyorken bu sorun yaşandıysa yetkili servisten destek almak işe yarayacaktır. Servisi aramadan önce makinede su varsa su boşaltılmalı ve filtre temizliği yapılmalıdır. İlave müdahaleler makinenin garanti kapsamının dışında kalmasına neden olabilir. Bu durum çamaşır makinesi haricinde tüm beyaz eşyalar için geçerlidir.

Çamaşır Makinası Kapağı Açılmıyor

Eğer birdenbire çamaşır makinası kapağı açılmıyor sorunu yaşanırsa ilk olarak makine yeniden başlatılabilir. Çamaşır makinesi sıfırlaması olarak da bilinen bu uygulamada makine en az bir dakika kapalı konuma getirilir ve yeniden başlatılır. Eğer makinenin içinde kalan bir kıyafetten dolayı kapağın sıkıştığı düşünülüyorsa tekrar kısa bir döngüde çalıştırılabilir.

Makinenin içinde su varsa ve bu suyun akmamasından dolayı çamaşır makinesi çalışmıyorsa drenaj hortumunu kontrol etmek gerekebilir. Tahliye hortumunda tıkanma olup olmadığına bakılmalı, tıkanıklık varsa içindeki cisim hortuma zarar vermeden çıkarılmalıdır. Her zaman sorunun sebebine uygun çözüm uygulanır. Örneğin makine açılmıyorsa ve kapaktaki tutma kolu serbestçe hareket ediyorsa kapağın üzerindeki tutacak kırıldı demektir. Çok fazla fiziksel güç uygulanması tutma yeri gibi küçük aksesuarların kırılmasına neden olabilir.

Sıkışan Çamaşır Makinesi Kapağı Nasıl Açılır 3

Profilo Çamaşır Makinesi Kapağı Açılmıyor

Çamaşır makinesinde çocuk ya da güvenlik kilidinin açık olması kapağın açılmamasına neden olacaktır. Profilo çamaşır makinesi kapağı açılmıyor sorunu yaşayanlar makinedeki moda uygun tuşlamayı yaparak normal kullanıma geçmelidir. Kapak kilitli kalmaya devam ediyorsa açma kapama tuşuna beş saniye kadar basılı tutarak çamaşır makinesine reset atılabilir. Resetleme işlemi sonrasında kapağın kilit kısmı devre dışı kalacak ve kapak açılabilecektir. Makinenin kendini korumaya alması, pompa kısmının bozulması, filtre tıkanması ve çocuk kilidinin açık olması en sık görülen çamaşır makine kapağının açılmama nedenleri arasında yer alır.

Eğer sorununuz devam ediyorsa Profilo Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

Sıkışan Çamaşır Makinesi Kapağı Nasıl Açılır tarzı içeriklerimiz hoşunuza gidiyor ve daha fazla bu içeriklerin gelmesini istiyorsanız yorumlar kısmında bize bildirmeyi unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular?


Çamaşır Makinesi Neden Sigorta Attırır?
Turkcell Tv Plus Televizyona Nasıl Bağlanır?
Spor Ayakkabı 1 Numara Nasıl Büyütülür?
Tivibu Kumanda Resetleme

5/5 - (1 vote)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu