Nedir?

Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Diskte Mbr Bölüm Tablosu Var

Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Diskte Mbr Bölüm Tablosu Var sorunu nedir? Windows’a üzerinde bulunan verilere nasıl erişeceğini gösteren mbr bölüm tablosu geleneksel bir bütünleme yöntemi olarak tanımlanır. SSD ya da HDD gibi sabit sürücülerin düzenine karar veren bu bölüm en fazla 2 TB boyutundaki diskleri destekler. Eski olmasına karşın günümüzde sıklıkla kullanılan bu bölümleme sistemi depolama alanlarında organize edilen bölümlere dair bilgiler içerir.

Bazı durumlarda kullanıcılar windows bu diske yüklenemez seçilen diskte mbr bölüm tablosu var hatası ile karşı karşıya kalabilirler. Bu hatanın çözümü için uygulanan farklı yöntemler mevcuttur. Bazı önerilere göre kurulum kısmında diskteki bütün bölümleri silip yeniden bölümleme yapmak hatanın ortadan kalkmasında faydalı olacaktır.

Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Diskte Mbr Bölüm Tablosu Var Hatası

Alınan hata mesajları farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Windows bu diske yüklenemez seçilen diskte mbr bölüm tablosu var hatası alındığında bu hatanın sebebi bilgisayarda MBR diski ile uyumlu olmayan EFI sisteminin bulunmasıdır. Bu durumda ilgili bilgisayar donanımı MBR bölüm tablosu olan bir diskten ön yüklemeye izin vermez.

Hata alındığında bunun çözümü için bazı kullanıcılar MBR yerine GPT değişimi yaparak sorunun çözümünü sağlayabilirler. Bu dönüşüm için uygulanabilecek üç farklı yöntem vardır. Bunlar veri kaybı olmadan dönüşüm, Windows kurulum ortamı ile dönüşüm ve MBR’yi disk yönetimi ile GPT’ye dönüştürme şeklindedir. İkinci ve üçüncü yöntemlerde diskte bulunan veriler silinecektir. Bunları uygulayacak kişilerin işlem öncesinde sabit diski eksiksiz olarak yedeklemeleri tavsiye edilir.

Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Diskte Mbr Bölüm Tablosu Var 1

Seçilen Diskte Mbr Bölüm Tablosu Var

Windows yükleme işlemi sırasında görülen seçilen diskte mbr bölüm tablosu var hatası çözülmediği sürece windows’un başarılı bir şekilde yüklenmesi mümkün olmayacaktır. Bu hatada yer alan mbr bölüm tablosu diskte en fazla dört adet birincil bölüm oluşturabilir. Buna alternatif olarak kullanılabilen GPT daha yeni bir standart olarak tanımlanır. 2 TB boyutundan büyük olan diskleri destekleyen GPT teorik açıdan oluşturulabilecek bölüm sayısı konusunda bir sınırlama getirmez. Bilgisayarlarsa sıklıkla kullanılan bölüm stilleri arasında yer alan GPT ve MBR uyumsuz donanımlar bulunan bilgisayarlarda hata verecektir. Seçilen diskte mbr bölüm tablosu var hatası alındığında öncelikle bölüm tablosu ile ilgili bilgi edinilmeli ve ardından sorunun çözümü araştırılmalıdır.

Windows Bu Sürücüye Yüklenemiyor

Bilgisayar kullanıcıları Windows bu sürücüye yüklenemiyor sorunu ile karşılaştıklarında programsız ya da programlı olmak üzere farklı çözüm yöntemleri uygulayabilirler. İşletim sistemi ile alakalı farklı işlemler yaparken alınan bu uyarının çözümü alınan hata kodlarına göre uygulanabilir. Örneğin hata#2 uyarısı alınıyorsa Windows bu diske yüklenemez, seçilen diskte MBR bölüm tablosu var hatası olduğu anlaşılır. Ekrana gelen uyarı hata#1 ise Windows bu diske yüklenemez, seçilen disk GPT bölümü stilinde hata anlamına gelir.

Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var hatası alındığında çözüm için bilgisayar uygulamasının üzerine sağ tıklanır ve yönet seçeneğine girilir. Ardından disk yönetimi sekmesi açılır ve MBR diski temizlenerek üzerinde sağa tıklanır. Disk GPT diskine dönüştürülür ve işlem tamamlandığında bilgisayar yükleme işlemi için yeniden başlatılır. Bu tür hata alındığında MBR diski GPT diskine dönüştürülür. İşlemin başarılı olabilmesi için tüm aşamaların eksiksiz olarak uygulanması gerekir.

Windows Bu Diske Yüklenemez Hatası

Farklı sebeplerle ortaya çıkan Windows bu diske yüklenemez hatası seçilen disk GPT bölümü stilinde olması, dinamik diske yüklenememesi, diskin bir süre sonra bozulması, seçilen diskte MBR bölüm tablosu olması, Windows’un NTFS olarak biçimlendirilen bir bölüme yüklenmesinin gerekmesi gibi durumlarla görülebilir. Her bir hata sebebine göre uygulanacak çözüm yöntemi değişiklik gösterecektir. Eğer kullanıcılar disk bir süre sonra bozulabilir uyarısı alıyorsa öncelikle Windows kurulum işlemini durdurmalı ve ardından tüm verilerini yedeklemelidir.

Daha sonra sabit disk üreticisi ile irtibata geçilmeli ve onarım yöntemleri öğrenilmelidir. Bu işlemin ardından sorun devam ediyorsa bilgisayara yeni bir sabit disk alımı düşünülebilir. Genellikle bu hata bilgisayardaki sabit diskin böyle bir kurulumu kaldıramıyor olmasından kaynaklanır. Bu nedenle hata alındığında hemen işlemi durdurmak gerekir. Her disk aynı yapıya sahip olmadığından onarım yöntemlerini öğrenebilmek için üretici firma ile iletişime geçilebilir.

Diğer bir hata türü olan Windows bu diske yüklenemez, Windows NTFS olarak biçimlendirilmiş bir bölüme yüklenmelidir hatası alınıyorsa çözüm için ilk olarak minitool partition wizard yazılımını çalıştırmak gerekir. Ardından windowsun yükleneceği bölüm seçilir ve NTFS şeklinde biçimlendirilir. Bu aşama tamamlandığında bilgisayarı yeniden başlatmak gerekecektir. Böylece yapılan işlem aktif hale gelecektir. Bu hatanın alınmasının sebebi genellikle Windows ile yüklenmek istenen bölüm arasındaki uyumsuzluk olacaktır.

Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Disk GPT Bölümü Stilinde

Windows kurulumu esnasında Windows bu diske yüklenemez seçilen disk GPT bölümü stilinde hatası alan kullanıcılar hatayı çözebilmek için üç farklı yöntem deneyebilirler. Verileri kaybetmeden MBR GPT’ye dönüştürülebilir. Alınan hata mesajı Windows sistem diskinin GPT olması gerekirken UEFI modunda olduğunu ifade eder. Bu sorunu doğrudan çözebilmek için MBR diski GPT olarak değiştirilir. BU dönüşüm için önceden geliştirilmiş uygulamalardan yardım alınabilir.

Tanım olarak bakıldığında GPT aslında UEFI standardının bir parçasını ifade eder. Alınan hata UEFI tabanlı olan sistemin GPT diskine yüklenmesi gerektiğini gösterir. 2 TB boyutundan büyük disklerden yararlanabilmeyi sağlayan GPT diskte teorik açıdan sınırsız bölümler oluşturabilmeyi sağlar. Modern donanımlarla daha iyi uyumluluğu bulunan GPT MBR ile karşılaştırıldığında biraz daha güvenli olarak bilinir. Bir diske ait bölüm stili aslında disk ilk başladığında ortaya çıkar. Bu aşamada bölümleme yöntemi olarak MBR ya da GPT seçmek gerekir. Gerekli görülen hallerde bir MBR diski GPT diskine ya da tam tersi şekilde dönüştürme yapılabilir.

Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Diskte Mbr Bölüm Tablosu Var 3

Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Disk GBT Bölümü Stilinde Hatası Çözüm Yöntemleri

Windows ile ilgili en çok alınan hatalar incelendiğinde bunlar arasında seçili diskte MBR bölüm tablosu var ve seçilen disk GPT bölümü stilinde hatası daha fazla öne çıkar. Sıklıkla karşılaşılan bu hataların çözümü için izlenecek adımlar farklılık gösterecektir.

Seçilen disk GPT bölümü stilinde hatası için ilk olarak komut sistemi açılır ve diskpart yazılarak enter tuşuna basılır. Ekranda sürücü listelerini görebilmek için list disk yazılır. Bu listeden MBR’ye dönüştürülecek olan disk seçilir ve bunun için select disk komutu kullanılır. Doğru sonuca ulaşabilmek için disk kelimesinin ardından boşluk bırakılır ve disk numarası yazılır. Uygun disk seçildikten sonra convert mbr yani mbr dönüştürme talimatı verilerek enter tuşlanır. Bu aşamaların ardından Windows kurulumuna tekrar geri dönülebilecektir.

Eğer kullanıcılar seçilen diskte mbr bölüm tablosu var hatası alıyorsa aynı şekilde komut istemi açılarak ilgili alana diskpart yazılır. List disk komutu ile sürücülerin listesine ulaşılır. GPT dönüştürülecek disk için select disk komutu kullanılır. Ardından convert gpt yazılır ve dönüşüm tamamlanır. UEFI kullanıcılarının Windows yükleyebilmeleri için MBR değil GPT tercih etmeleri gerekir. Eğer mbr varsa bu doğrudan GPT’ye dönüştürülebilir.

Windows Bu MBR Diskine Yüklenemiyor Hatası Nasıl Onarılır?

Windows kurulumu sırasında karşılaşılacak hataların çözümü için birden fazla yöntem mevcuttur. Kullanıcılar isterlerse Windows kurulum ortamı ile MBR’yi GPT’te dönüştürme yapabilirler. Bu uygulama için bilgisayar kapatılarak USB ya da DVD yerleştirilir. Ardından bilgisayar USB ya da DVD ile başlatılır. Kurulum esnasında komut istemine ulaşmak için klavyeden shift+F10 tuşlarına basılır. Dönüşümün gerçekleşebilmesi için sırasıyla diskpart, list, disk select, disk 1 yani windowsa yüklenmek istenen disk seçimi, clean, convert gpt ve exit aşamaları uygulanır. Bu komutlar girildikten sonra komut istemi kapatılır ve Windows kurulumu devam ettirilir.

Sorun çözümü için dönüştürme işlemi yapılacağında Windows 10 kullanıcılarının dikkatli olmaları gerekir. Bu sisteme sahip bilgisayarların büyük bir bölümü BIOS uyumlu olan UEFI yazılımına destek verir. Böyle olan bilgisayarların MBR diski ile uyumlu olması için UEFI BIOS modunda değiştirilmelidir. MBR GPT’ye dönüştürüldüğünde sorunun ortadan kalktığı görülecektir.

Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Diskte Mbr Bölüm Tablosu Var 2

Seçilen Disk GPT Bölümü Stilinde Uyarısı

Yükleme ve işlem esnasında seçilen disk gpt bölümü stilinde uyarısı olan kullanıcılar bu uyarıyı bilgisayar UEFI modunda başlatıldığı fakat sabit sürücünün UEFI modu için yapılandırılmamış olmasından alırlar. Bu hatayı alanlar Windows 7 olan bir sisteme Windows 8 veya Windows 10 yüklemek istediklerinde yükleme gerçekleşmeyecektir. Bu tür durumlarda seçilen disk mbr bölümü stilinde hatası alınacaktır. Sorunun çözümü için disk bölüm stilini değiştirmeden de kurulum yapmak mümkündür. Bu amaçla bilgisayarı yeniden başlatarak BIOS ayarlarını kontrol etmek gerekir. Bilgisayar eski BIOS yerine UEFI uyumluluk moduna alınarak yeniden başlatıldığında işe yarar bir sonuç elde edilecektir.

Bilgisayarda alınan seçilen disk GPT bölümü stilinde hatalarında eğer kurulacak olan hard disk birkaç bölüme ayrılmışsa hepsini sil yapılır ve ardından yeni düğmesi aktif edilir. Bunun için diskte bulunan bölümlerden sadece birini silmek yeterli olmayacaktır. Diski sil komutu verildiğinde diskte bulunan tüm veriler beraberinde silinecektir. Önemli verileri kaybetmemek adına diski sil komut vermeden önce kullanıcıların diskin yedeğini almaları tavsiye edilir. Böylece bilgisayardaki verileri koruma altına alınmış olacaktır.

Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Diskte Mbr Bölüm Tablosu Var, tarzında içerikler ilginizi çekiyorsa yorumlar kısmından bizlere bildirebilirsiniz.


Windowsu Etkinleştirme Yazısını Kaldırma
DSL Bağlantısı Yok Ne Demek?
Bazı Kişiler Silinemedi En Az Bir Kişi Salt Okunur Olabilir
Tivibu Kumanda Resetleme
Ekrana Sürekli Reklam Çıkıyor Nasıl Engellerim

5/5 - (1 vote)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu